MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w 2017 po al. Solidarności pojedziemy estakadą. Ratusz wybrał wykonawcę

Artur Jurkowski
Skanska za przebudowę skrzyżowania ma dostać 65,8 mln zł.
Skanska za przebudowę skrzyżowania ma dostać 65,8 mln zł. Anna Kurkiewicz
15 mln zł mniej, niż wcześniej zakładano, wyda ratusz na przebudowę skrzyżowania Solidarności, gen. Ducha, Sikorskiego. Prace wykona firma Skanska.

Ratusz wybrał we wtorek najlepszą ofertę w przetargu na przebudowę skrzyżowania Sikorskiego, gen. Ducha i Solidarności. Dla kierowców oznacza to dwie wiadomości: dobrą, bo po zakończeniu robót, czyli jesienią 2017 r., mają zniknąć korki z tego rejonu i złą, bo podczas trwania prac drogowych będą ogromne utrudnienia w ruchu.

- Prace wykona firma Skanska - poinformował Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Skanska złożyła najtańszą ofertę spośród ośmiu firm, które biły się o kontrakt oszacowany przez ratusz na 80,6 mln zł. Prace ma wykonać za 65,8 mln złotych.

- To oznacza, że na inwestycję wydamy prawie 15 mln zł mniej niż zakładaliśmy - wylicza Kieliszek.

Pozostali uczestnicy przetargu mają teraz 10 dni na złożenie odwołań. - Jeśli się nie pojawią, to w ostatnim tygodniu stycznia podpiszemy umowę z wykonawcą. Inwestycja ruszyłaby wówczas w lutym, czyli tak jak zakładaliśmy. Rozpocznie się od wycinki drzew - mówi Kieliszek.

Pod topór mają pójść 1703 drzewa, jak przekonuje ratusz, w większości to samosiejki o obwodzie pnia poniżej 10 cm.

Zmiany na skrzyżowaniu będą naprawdę duże. Na al. Solidarności pojawią się dwie estakady dla aut, które umożliwią bezkolizyjny przejazd samochodów nad skrzyżowaniem z al. Sikorskiego. „Drugi poziom” al. Solidarności powstanie w rejonie obecnych pasów zieleni rozdzielających jezdnie tej arterii. Każda ma mieć dwa pasy ruchu dla pojazdów jadących na wprost. Wjazd z al. Solidarności na skrzyżowanie z al. Sikorskiego i gen. Ducha będzie możliwy tylko z obecnego poziomu jezdni. Po przebudowie, ma to być skrzyżowanie w formie ronda z wyspą centralną i sygnalizacją świetlną

Ul. Północna zostanie przedłużona, a ul. gen. Ducha poszerzona. Ta ostatnia ma mieć dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu. - Roboty drogowe ruszą wiosną. Dokładny harmonogram prac podamy po uzgodnieniu go z wykonawcą - zapowiada Kieliszek.

Wiadomo, że roboty drogowe zaczną się od przebudowy urządzeń w obrębie skrzyżowania. Kolejny etap to m.in. budowa ul. Północnej oraz gen. Ducha. Następną fazą będzie rozpoczęcie prac przy budowie estakad. Później będą przebudowywane wloty na skrzyżowanie z al. Sikorskiego. - Przez cały okres inwestycji zostanie zachowany ruch na tym skrzyżowaniu. Przy czym ograniczenia będą dotyczyły niektórych relacji - informuje Kieliszek.

Roboty związane z przebudową skrzyżowania mają być zakończone do końca października 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski