Plac Po Farze w nowej odsłonie
Nie sposób nie zacząć od botanicznego motywu przewodniego tegorocznej edycji - na 7 godzin Starym Miastem zawładnie dzika roślinność, a uczestnicy będą mogli poczuć się jak w prawdziwej miejskiej dżungli. Największą metamorfozę przejdzie z pewnością dobrze znany wszystkim plac Po Farze, na którym pojawi się aż 520 metrów kwadratowych żywej trawy. Ale to nie koniec.

– Chcemy skonstruować szereg wiklinowych łuków plecionych na lekkim metalowym stelażu w miejscach, w których podobne łuki, tyle że kamienne i dźwigające ciężar potężnego sklepienia, stały w czasach świetności kościoła - opowiada Jan Sajdak, autor instalacji „ Plac po…”. - Nasze łuki będą dźwigać tylko ciężar nieba. Wyrosną z drewnianych podstaw ustawionych na resztkach kamiennych fundamentów dawnej świątyni.

Portal do dżungli na placu Łokietka
Nad placem Łokietka natomiast pojawią się dziesiątki makramowych kwietników wypełnionych żywymi roślinami, które będą zwisać nad głowami przechodniów jak prawdziwe liany w dżungli.
- Myślę że naturalny, bawełniany sznurek idealnie skomponuje się z roślinami, które w betonowej przestrzeni miasta dadzą ukojenie i stworzą przestrzeń do odpoczynku. Instalacja przemyci na ulice Lublina styl boho z dodatkową dawką tlenu. Zieleni nigdy za wiele! To jedyny w swoim rodzaju taki roślinny portal do innego świata – opowiada autorka, Adrianna Tomczak.

Potańcówka w sercu miasta
Kiedy już będziemy przechadzać się pod pnączami z pewnością to słuch zaprowadzi nas do kolejnej atrakcji, przy której niejeden i niejedna z pewnością już zostanie do końca nocy - o 22 na Lubartowskiej wystartuje Nocny Parkiet, a do rytmu przygrywać będzie nie tylko rytm serca miasta, ale i muzyka w wykonaniu DJ-ów w ramach specjalnej produkcji tylko na to wydarzenie. W tym samym miejscu wystąpi też zespół Jazz Quintet ze swoim programem „Na ludowo, na Jazzowo”. Inna taneczna propozycja znajdzie się na parkingu przy ul. Bajkowskiego Magdalena Kozik zaprezentuje solowy pokaz w duchu tańca współczesnego i improwizacji inspirowany bluszczem, a jej widzowie będą mieli możliwość dołączyć do niej.

Niech gra muzyka
Jeśli jednak wolicie muzykę w wydaniu bardziej statycznym, możecie skorzystać z bogatej oferty koncertów tej nocy. Warto pojawić się na Błoniach pod Zamkiem, gdzie zagości lubelska scena rapowa. Noc otworzą wykonania laureatów konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki!”, później zaś wystąpią Fukaj, Alyona Alyona i Avi. Do wyboru jest też coś z zupełnie innej beczki - Scena Klasyczna na boisku za liceum Vetterów, na której wystąpią artyści z repertuarem poważnym. Na fanów jazzu czekają zaś koncerty
zespołu Pojazzja i wokalistów i wokalistek ze szkoły Rytm i Melodia w bibliotece przy Narutowicza. Tej wyjątkowej nocy nie zabraknie też bluesa i to w bardzo nietuzinkowym miejscu. Zakład Męski przy kowalskiej to miejsce, w którym na co dzień można zadbać o włosy oraz brody, ale fryzjerzy z Zakładu są również zawodowymi muzykami - zaprosili więc do wspólnego grania znanego lubelskiego artystę Łukasza Jemiołę.

Taniec w powietrzu
Swoją propozycję na wieczór ma także Strefa Wysokich Lotów. Zobaczymy jej podniebną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach przedstawioną z przymrużeniem oka – ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Drugi pokaz – „Show me how you burlesque” przedstawi naraz 17 artystek. Podczas występów solowych natomiast zaprezentuje się ok. 55 dzieci i dorosłych z SWL.

Japońskie baśnie na placu Litewskim
Warto także pojawić się w okolicach Pałacu Czartoryskich przy placu Litewskim Arka. Będzie można zobaczyć tam zagraniczny akcent w postaci mappingu autorstwa japońskich artystów Kiyoko Ishii i Toshikazu Toyamy. Podzielą się oni niezwykle barwną opowieścią z przesłaniem, by żyć pełnią życia, w magiczny sposób ożywiając mury zabytkowego budynku i zabierając widzów w podróż pełną żywiołów i elementów natury.

Jakie utrudnienia ruchu czekają na nas z powodu Nocy Kultury?
Od wprowadzonej przez miasto 1-czerwcowej reguły w organizacji ruchu wyjątek stanowi pierwszy weekend czerwca. Wówczas na okoliczność Nocy Kultury i Biegu Solidarności zaprojektowano inne rozwiązanie. W sobotę (3 czerwca) ul. Królewska zostanie wyłączona całkowicie dla ruchu pojazdów. Zamknięcie ul. Królewskiej jej nastąpi od godz. 16 i potrwa do niedzieli (4 czerwca) do godzin nocnych. Po zakończeniu Nocy Kultury (4 czerwca) do ruchu wrócą pojazdy komunikacji miejskiej i taxi, a także dojazd do posesji. Pozostałe pojazdy przejadą ul. Królewską w poniedziałek (5 czerwca).

- Zobacz kibiców Motoru na meczu z GKM. Mamy dużo zdjęć!
- Ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Zobacz zdjęcia
- XXII Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie. Zobacz zdjęcia
- Klasyki na czterech kółkach można już oglądać w Lublinie. Zdjęcia
- Przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zobacz zdjęcia
- Finał Festiwalu "Scena w Budowie". Nagrody "Złota Kieszeń" zostały wręczone. Zdjęcia
Koncert Zakopower - Piaseczno
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?