reklama

Kalendarium imprez: Zima 2014 w Lublinie (ZOBACZ HARMONOGRAM)

PAF, Sylwia HejnoZaktualizowano 
Ania Rusowicz, która 22 stycznia zaśpiewa w klubie Domu Kultury na Krakowskim Przedmieściu, wydała nową płytę "Genesis". Sięga na niej jeszcze głębiej po dorobek muzycznej kontrkultury lat 60. XX wieku
Ania Rusowicz, która 22 stycznia zaśpiewa w klubie Domu Kultury na Krakowskim Przedmieściu, wydała nową płytę "Genesis". Sięga na niej jeszcze głębiej po dorobek muzycznej kontrkultury lat 60. XX wieku materiały artystki
Wyobraźmy sobie, że lubelska kultura jest restauracją, my - jej klientami. Do naszego stolika podchodzi kelner i zachęca do spróbowania czegoś z menu na styczeń i luty.

"W czym mogę pomóc?", pyta. "W tym roku polecamy odrobinę awangardy - choćby w spektaklu Lubelskiego Teatru Tańca. A może coś lekko strawnego? Wtedy zachęcam do spróbowania muzyki Ani Rusowicz, która wystąpi w Domu Kultury, lub Afromental - przyjadą do Shine 24 stycznia".

Jeśli jego propozycje nie przypadną nam do gustu, w karcie dań znajdziemy swojskie disco polo (gala 28 lutego w Globusie), albo bardziej wyrafinowaną potrawę: "Konstelacje" Teatru Polonia, czy filmy Hanekego w Centrum Kultury (10-25 stycznia). I nie zapomnijmy o napiwku!

Kalendarium imprez zimą 2014 roku w Lublinie

11-12 stycznia
"Ala ma sen" - NeTTheatre

Spektakl na podstawie "Alicji w Krainie Czarów" i "Alicji po drugiej stronie lustra" Lewisa Carrolla. Szalona podróż do wnętrza marzenia sennego. Konstruowana na oczach widzów multimedialna scenografia i grana na żywo muzyka stają się przewodnikami po zapierającym dech w piersiach labiryncie ludzkiego umysłu.
Centrum Kultury, g. 19.00, bilety 20-30 zł

12 stycznia
Janusz Radek - filharmonia lubelska

W koncercie karnawałowym Radkowi towarzyszyć będą muzycy filharmonii, a w programie znajdą się m.in. niezapomniane przeboje: Jerzego Wasowskiego, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona, Zygmunta Koniecznego, Piotra Rubika i Andrzeja Zarzyckiego. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Filipczak.
Collegium Maius UM, bilety 50-80 zł

16 stycznia
Koncert galowy muzyki Straussa - Centrum Kongresowe UP

Wykonywanie muzyki Johanna Straussa w czasie karnawału to niemal tradycja. W Lublinie 16 stycznia wykona go Strauss Festival Orchestra z towarzyszeniem Strauss Festival Ballet Ensemble. Zaznaczamy jednak, że nazwy nie oznaczają jakichkolwiek związków wykonawców z Wiedniem czy Austrią w ogóle (na koncertach w poprzednich latach wątpliwy był także związek z epoką). Strauss Festival Orchestra ma ruchomy skład: pod tą nazwą kryje się orkiestra Państwowego Teatru Muzycznego w Rostowie, a Strauss Festival Ballet Ensemble jest zespołem tanecznym z Kijowa. Zespołem pokieruje dyrygent Aleksiej Shakura, absolwent Konserwatorium im Rachmaninowa w Rostowie. Solistką wieczoru będzie Natalia Dmitriewskaja, laureatka I Międzynarodowego Konkursu Śpiewaków Operowych Galiny Wiszniewskiej w 2006 roku.
Centrum Kongresowe UP, bilety 120-180 zł

17-26 stycznia
Symfonie Beethovena - filharmonia lubelska

Dziewięć symfonii Beethovena w dziewięć dni to założenie lubelskich filharmoników. "Prezentacja wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena w jednym sezonie to duże wyzwanie. W Lublinie zabrzmią one w ciągu zaledwie dwóch tygodni i będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku", piszą organizatorzy i nie sposób nie przyznać im racji. Koncerty odbędą się od 17 do 26 stycznia, przy czym zachowana zostanie chronologia kompozycji. Orkiestrą pokieruje czworo dyrygentów: Agnieszka Kreiner, Jan Miłosz Zarzycki, Wojciech Rodek i Sławek A. Wróblewski.
Aula Collegium Maius UM, bilety 15-30 zł

18 stycznia
"Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy" - Lubelski Teatr Tańca

Inspiracją do najnowszego spektaklu Lubelskiego Teatru Tańca stały się zmiany związane z przeprowadzką artystów do odrestaurowanego budynku Centrum Kultury.
Centrum Kultury, godz. 19.00, bilety 20-30zł

18 stycznia
Justyna Steczkowska - Kościół Maksymiliana Marii Kolbego

Przełomowym momentem w karierze Steczkowskiej był udział w pierwszej edycji programu "Szansa na sukces", w finale którego wykonała pochodzący z repertuaru zespołu Maanam utwór "Boskie Buenos". Jury przyznało Justynie pierwsze miejsce. Nagrodą za zwycięstwo w "Szansie na sukces" był udział w Koncercie Debiutów opolskiego festiwalu. Od tamtej pory Steczkowska jest jedną z największych gwiazd polskiego show-businessu. Lubelski koncert będzie miał wyjątkową atmosferę, ze względu na nietypowe miejsce koncertu. Więcej informacji wkrótce.

19 stycznia
Michał Wendeker - Graffiti

Zdecydowanie zbyt mało lublinian zna Michała Wendekera (niekiedy podpisującego się WNDKR). Trzeba tę sytuacje zmienić, bo po pierwsze: to nasz krajan, po drugie: jest finalistą Hard Rock Rising i zwycięzcą konkursu Skoda Auto Muzyka, a po trzecie: niewielu młodych, polskich muzyków podąża w takim kierunku muzycznym. Czyli w stronę amerykańskiego pop-rocka, bluesa i funku. Do tego Wendeker ma rzadko spotykaną barwę głosu i jeszcze rzadszy w Polsce sposób śpiewu, przypominający nieco wokal Lenny'ego Kravitza, Coreya Glovera z Living Colour czy Terence'a Trenta D'Arby'ego.
Graffiti, godz. 20.00, bilety 15-20 zł

19 stycznia
"Duety nieistniejące" - Teatr Dada von Bzdülöw

Spektaklowi towarzyszy muzyka Mikołaja Trzaski. Jak piszą organizatorzy: " swoista, rodząca się z nudy włóczęga. Dryfy, spacery, opowieści - zaczynające się stale na nowo i stale siebie wzajemnie przetwarzające; obecne i znikające; zauważane i odrzucane. Uwaga! Przedstawienie tylko dla widzów dorosłych.
Centrum Kultury, godz. 19.00, bilety 20-30 zł

22 stycznia
Ania Rusowicz - Dom Kultury

Pozornie mamy rok 2014, ale na koncercie Ani Rusowicz będzie można cofnąć się w czasie o jakieś pięć dekad, do czasów, kiedy w muzyce rockowej królował rock psychodeliczny, a modzie: kwieciste wzory, buty na koturnach i bajeczne kolory. Rusowicz (córka Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy) wydała niedawno płytę "Genesis", którą można śmiało potraktować właśnie jako muzyczną maszynę czasu.
Dom Kultury, Krakowskie Przedmieście 17, informacja o biletach wkrótce

23 stycznia
"Leningrad" - Teatr Piosenki

Spektakl w reżyserii Łukasza Czuja to właściwie koncert piosenek znanego petersburskiego zespołu Leningrad, którego liderem jest charyzmatyczny Siergiej Sznurow. Jego piosenki to z jednej strony przewrotne, dekadenckie teksty, często niestroniące od wulgaryzmów - z drugiej zaś ostra energetyczna muzyka, łącząca w sobie elementy rocka, ska, punka - wciągająca w szaleńczy wir od pierwszych taktów.
Teatr Stary, godz. 19.00, bilety 25-50 zł

24 stycznia
Afromental - klub Shine

Repertuar grupy to mieszanka rocka, soulu, r&b, hip-hopu i popu. Afromental to: Łozo (Wojciech Łozowski - wokal), Tomson (Tomasz Lach - wokal), Śniady (Bartosz Śniadecki - instr. klawiszowe), Baron (Aleksander Milwiw-Baron - gitara), Lajan (Wojciech Witczak - bas), Torres (Tomasz Torres - perkusja), Dziamas (Grzegorz Dziamka - instr. perkusyjne).
Klub Shine, ul. Jasna 7, godz. 21.00, bilety 20-25 zł

24-25 stycznia
"Żyd" - Kompania Teat
r
Akcja toczy się w małej prowincjonalnej szkole. Jej dyrektor chce ugościć z honorami niejakiego Mojżesza Wassersteina, licząc w zamian na finansowe wsparcie placówki. Warunkiem pomocy jest nadanie szkole imienia ojca darczyńcy - Mosze Wassersztaina. Spektakl trafia w sedno naszych narodowych uprzedzeń, konfrontuje różne poglądy i postawy.
Centrum Kultury, godz. 19.00, bilety 15-30 zł

26 stycznia
Future Shorts - Centrum Kultury

Podczas 90 minut publiczność obejrzy najciekawsze krótkie metraże z całego świata: Polski, Francji, Serbii, Afganistanu i Finlandii.
Centrum Kultury, godz. 18.00, bilety 7-9 zł

31 stycznia
"Konstelacje" - Teatr Polonia

Bohaterami "Konstelacji" są specjalistka od fizyki kwantowej (Maria Seweryn) oraz pszczelarz (Grzegorz Małecki). Spotykają na przyjęciu, a my jesteśmy dalej świadkami przeróżnych wariantów ich znajomości. To piękna, dwuosobowa sztuka o przeznaczeniu, o tym, jak z pozoru błahe, codziennie wydarzenia wpływają na nasz los. A w tle - matematyka, fizyka kwantowa i teoria kosmosu.
Teatr Stary, godz. 17.00 i 19.00, bilety 30-70 zł

31 stycznia
Winter's Breath Of Death - Graffiti

"Winter's Breath Of Death 2014 to metalowa ofensywa, która nawiedzi wschodnie rubieże Polski, pod postacią legend i prekursorów ekstremalnych dźwięków w kraju nad Wisłą, zespołów", zapowiadają organizatorzy koncertu, na którym wystąpią Trauma, Pandemonium, Fanthrash, Ape To God.
Graffiti, Godz. 19.00, bilety 20-25 zł

1 lutego
Last Warrior - Graffiti
Last Warrior to wspólny projekt lubelskiego zespołu Tipsy Train i wokalisty metalowego Grzegorza Kupczyka (Turbo, CETI). W repertuarze: utwory Turbo podane w nowych wersjach.
Graffiti, Godz. 19.00, bilety 20-25 zł

8 lutego
"Wiera Gran" - Teatr Kamienica

Historia Wiery Gran, niezwykle utalentowanej piosenkarki, która wyjechała z Polski w latach pięćdziesiątych. Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych m.in. z Edith Piaf i Jacquesem Brelem, ale znaczną część życia zmagała się z oskarżeniami o współpracę z gestapo w warszawskim getcie, co doprowadziło ją do załamania nerwowego. Kameralny spektakl przenosi widza zarówno do nowojorskiej Carnegie Hall, koncertowych sal w Paryżu, Tel Awiwie, jak i do kawiarni warszawskiego getta Cafe Sztuka, gdzie niegdyś koncertowała Wiera Gran.
Teatr Stary, godz. 17.00, bilety 25-50 zł

19 lutego
Teatr Kameralny - "Odprawa posłów greckich"

Teatr Kameralny pierwszą w nowym roku premierę zaplanował na 19 lutego. A będzie to "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reżyserii Jana Wojciecha Krzyszczaka. Realizacja wpisuje się w ważny w repertuarze Kameralnego nurt prezentacji szkolnych lektur, ale zarazem - za sprawą niepokojącej aktualności dzieła Kochanowskiego - może być ważnym głosem w dyskusji o dzisiejszej Polsce. W spektaklu wystąpią m.in.: Krystyna Szydłowska, Paulina Połowniak, Beata Pietroń, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Jan Wojciech Krzyszczak, Łukasz Król, Jan Krzysiak i Marek Fabian.
Dom Kultury, ul. Konrada Wallenroda 4a, godz. 9.00, 11.30

19 lutego
Krzysztof Herdzin Trio - Teatr Stary

Krzysztof Herdzin jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Trio powstało w 2004 roku przy okazji rejestracji koncertu w warszawskim klubie Tygmont. Tym razem wystąpi wspólnie z Robertem Kubiszynem, oraz z perkusistą Cezarym Konradem.
Teatr Stary, godz. 19.00, bilety 30-50 zł

23 lutego
Stare Dobre Małżeństwo - Centrum Kongresowe UP

SDM to niemal punkt obowiązkowy w lubelskim kalendarium muzycznym. Koncerty tej cieszącej się niesłabnącym powodzeniem grupy odbywają się w Lublinie co roku. W 2013 formacja wydała 23. (!) album w karierze "Mówi mądrość".
Centrum Kongresowe UP, bilety 40-60 zł

28 lutego
Gala Disco Polo - Globus

"Disco-polo wczoraj i dziś. Lubelskie się bawi!" - to pełna nazwa imprezy, która ściągnie do hali Globus miłośników muzyki, o której można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest dla snobów. Lista wykonawców nie jest jeszcze potwierdzona, ale organizator wydarzenia firma Aloha Events ma w swojej stajni takie tuzy, jak Zenon Martyniuk, Boys, czy Weekend.
Hala Globus, godz. 20.00,bilety: 85-135 zł

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dudi

1 lutego w klubie Graffiti wystąpi Last Warrior czyli Grzegorz Kupczyk z lubelskim Tipsy Train.Gościnnie wystąpi Totalizator.

p
pablo

"lepszy research"?... maki.. jeszcze było "po ruskiemu" coś wmieszać...

k
koneser

Ale bieda, nic dla prawdziwego konesera.

m
maki

Szanownych dziennikarzy Kuriera informuję, że Pani Steczkowska owszem wystąpi 18 styczna ale w Lubinie. Nie w Lublinie!!! Na przyszłość proszę o lepszy research!!!

Z
Zygmunt

Lubelskie - smakuj życie!

T
Tomasz

Tylko muzyka i teatr?? To tak jakby knajpa serwowała same kotlety i pierogi - w różnych smakach coprawda, ale nadal nuda... Gdzie galerie? Spotkania? Literatura? Edukacja, warsztaty, itp? Gdzie alternatywne, pozamainstreamowe propozycje? Czekam na drugą kartę dań, pogońcie kucharzy!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3