Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Co warto o niej wiedzieć?

Krzysztof Załuski
„Od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia” – twierdził podobno Albert Einstein. Lepiej dla nas, żebyśmy nie musieli sprawdzać, czy słynny uczony miał rację czy nie.

Jedno jest pewno – życie pszczół jest zagrożone. Nie oznacza to jednak, że mamy się z tym pogodzić. Wręcz przeciwnie. W lutym br. podpisano list intencyjny w sprawie prowadzenia wspólnych działań na rzecz propagowania wiedzy o roli i znaczeniu pszczoły dla środowiska i człowieka. Wśród 44 sygnatariuszy znalazła się też nasza redakcja. Inicjatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a honorowy patronat nad „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” objął minister środowiska.

Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Co warto o niej wiedzieć?

Dane nie napawają optymizmem

Pszczół jest niestety coraz mniej. Przyczyną są zarówno straty rodzin pszczelich po zimowaniu, jak i przypadki zatruć lub podtruć pszczelich rodzin. Wiosną ub. r. pszczół w całym kraju było mniej o 15,2 proc. W naszym województwie – o 17,5 proc. W czternastu województwach doszło do zatruć pszczelich rodzin głównie na plantacjach rzepaku i uprawach sadowniczych i jagodowych. Łącznie w skali całego kraju ok. 1,5 tys. rodzin pszczelich uległo ostremu zatruciu, a podtrucia dotknęły prawie 32 tys. rodzin. W województwie lubelskim odnotowano stratę 200 rodzin pszczelich w wyniku ostrego zatrucia na uprawach rzepaku i 15 tys. rodzin podtrutych na uprawach rzepaku ozimego i fasoli.

Te liczby nie napawają optymizmem. Widać jednak światełko w tunelu. Akcja mająca na celu ratowanie pszczół nie ogranicza się jedynie do edukacji – to także konkretne działania. Warto też dodać, że kampania ma też swoje logo – to sympatyczna Pszczółka Julka. Jej postać jest widoczna na różnego rodzaju materiałach edukacyjnych.

Sygnatariusze listu intencyjnego

1. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego
2. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
3. Starostwo Powiatowe w Lublinie
4. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
6. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
7. Państwowy Instytut Weter. – PIB w Puławach
8. Instytut Ogrodnictwa, Zakład Pszczelnictwa w Puławach
9. IUNG – PIB w Puławach
10. Woj. Fundusz Ochrony Środowiska i Gosp. Wodnej w Lublinie
11. Wojew. Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie
12. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie
13. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie
14. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie
15. Kuratorium Oświaty w Lublinie
16. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
17. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie
18. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
19. ARiMR Lubelski Oddział Regionalny
20. KRUS Oddział Regionalny w Lublinie
21. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Lublin
22. Lubelska Izba Rolnicza
23. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
24. Związek Sadowników RP
25. Muzeum Wsi Lubelskiej
26. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
27. Biowet Puławy Sp. z o.o.
28. Spółdzielnia Pszczelarska „Apis” w Lublinie
29. Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o.o. w Lublinie
30. Magdalena Niedziałek „Dąbrówka” (Lubartowska 77)
31. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie
32. Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie
33. Roztoczański Związek Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim
34. Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich
35. Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka"
36. Lubelskie Stowarzyszenie „Pszczółka”
37. Związek Pszczelarzy „Podlasie” w Białej Podlaskiej
38. Zespół Szkół Rolniczych CKZ w Pszczelej Woli
39. Telewizja Polska S.A. Oddział w Lublinie
40. Radio Lublin SA
41. Kurier Lubelski
42. Dziennik Wschodni
43. Akademickie Radio Centrum UMCS
44. Radio Bon Ton i Super Tydzień Chełmski

Sylwia Szewc-Koryszko, redaktor naczelna Kuriera Lubelskiego podpisuje list intencyjny
Sylwia Szewc-Koryszko, redaktor naczelna Kuriera Lubelskiego podpisuje list intencyjny

Dodatkowo do współpracy zgłosiły się inne instytucje, m.in.: Fundacja Rozwoju KUL, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, firma BioActive-Tech z Lublina.

Głównym celem akcji jest nie tylko edukacja, ale również koordynacja działań na rzecz wsparcia lubelskiego pszczelarstwa, zjednoczenie środowiska pszczelarzy województwa lubelskiego oraz wzmocnienie znaczenia Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

Plan dla ratowania pszczół „Lubelskie – wspólnie dla pszczół

Docelowo w każdej gminie Lubelszczyzny zostanie wytypowany przedstawiciel do kontaktu z pszczelarzami. Do wielu rolników już trafiły materiały oraz ulotki o odpowiedzialnym stosowaniu środków ochrony roślin (wersja elektroniczna jest dostępna na stronie www.lubelskie.pl/pszczola). Do dystrybucji materiałów włączyli się policjanci, którzy jednocześnie sami otrzymali materiały szkoleniowe o podstawach prawnych i zasadach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin.

Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego sygnatariusze listu intencyjnego wystosowali także wspólny apel do rolników, sadowników i ogrodników m.in. o rozważne stosowanie pestycydów.

- Prosimy również o zrozumienie i wsparcie dla lubelskich pszczelarzy – czytamy w apelu. - Od wieków współpracujecie ze sobą dla dobra przyrody i rolnictwa. W tym szczególnym czasie współpraca i wzajemne zrozumienie są nam szczególnie potrzebne.

Konkursy, nagrody

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także różnego rodzaju konkursy: plastyczny „Jak mogę pomóc pszczołom?”, do którego wpłynęło aż 1820 zgłoszeń z całego regionu. Zwycięzcy otrzymali nagrody warte prawie 5 tys. zł. Jury przyznało także 40 równorzędnych nagród rzeczowych o wartości do 100 zł każda, a także nagrody specjalne ufundowane przez poszczególnych partnerów (KOWR, LUW, RDLP, ZLPK). Każdy uczestnik otrzymał dyplom uznania i odznakę „Przyjaciela Pszczół”.

28 września br. poznamy z kolei laureatów ogólnopolskiego konkursu na najlepszą fotografię przyrodniczą z regionu lubelskiego „Kierunek lubelskie krajobrazy” – kategoria „Lubelskie pszczoły i pasieki”. Udział w konkursie mógł wziąć każdy (dorośli, dzieci, amatorzy, profesjonaliści). Szczegóły - na stronie www.lubelskie.pl/srodowisko. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas konferencji prasowej transmitowanej na facebookowej stronie kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Nagrodami są karty upominkowe o wartości 2 tys. zł, 1,5 tys. zł i 1 tys. zł.

Nie zabraknie także konkursu wiedzy. Rozpocznie się on na przełomie września i października. Jest skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Nazywa się „Pszczoły znam i o nie dbam”.

Pierwszy etap konkursu odbędzie się w szkołach, a drugi – online lub w Pszczelej Woli. Dla najlepszych uczniów i szkół przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

O pszczołach było głośno…

Dzięki kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” o lubelskim pszczelarstwie i pszczołach ukazał się w lokalnej telewizji cykl piętnastu krótkich, 6,5-minutowych filmów „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” i działaniach podejmowanych na rzecz ochrony zapylaczy. TVP 3 Lublin emitowało je od końca czerwca do września – także powtórki.

Fundacja Rozwoju KUL, KUL oraz Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli byli również w maju br. organizatorami konkursu wiedzy „Bliżej pszczół”. Dużym powodzeniem cieszył się lipcowy Dzień Pszczelarza w Hańsku organizowany przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich, a miesiąc później „Letnią Akademię Młodego Przyrodnika” zorganizowali pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS. Jedną z atrakcji imprezy były zajęcia zatytułowane „Młody pszczelarz”.

W ubiegłą niedzielę w Lublinie odbyły się z kolei II Wojewódzkie Lubelskie Święto Miodu organizowane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie i Lubelskie Koło Pszczelarzy.

…i będzie głośno

Na tym nie koniec. Do końca roku odbędą się jeszcze dwie duże imprezy związane z pszczelarstwem. 4 października - XXXIX Wojewódzkie Kraśnickie Spotkania Pszczelarzy organizowane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy, a 25 października - podsumowanie sezonu pasiecznego połączone z I Pielgrzymką Pszczelarzy Lubelskich do relikwii św. Ambrożego w Żabiej Woli.

Warto wspomnieć o jeszcze innej, cennej inicjatywie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. 23 sierpnia w Pszczelej Woli przekazano uroczyście 69 uli dla pasiek pokazowych na terenie województwa lubelskiego.

Lublinianie mieli też okazję obejrzeć XIX-wieczny ul z Borzechowa. Zabytek z Muzeum Wsi Lubelskiej gościł od początku lipca do 17 sierpnia w gmachu urzędu marszałkowskiego.

W planach jest jeszcze zakup nasion roślin miododajnych oraz sadzonek krzewów i drzew miododajnych dla mieszkańców województwa oraz wydanie poradnika „Jak zostać pszczelarzem” – we współpracy z Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli.

Pszczoła da się lubić

Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” wciąż cieszy się coraz większym zainteresowaniem – podobnie jak sam temat pszczelarstwa i pszczół. Podczas tegorocznych dożynek wojewódzkich, wieniec w postaci pszczoły siedzącej na kwiatku uznano na najpiękniejszy. Wykonała go Bożena Włodarska z sołectwa Niedrzwica Duża. Wcześniej zajął pierwsze miejsce w kategorii „wieniec współczesny” podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Niedrzwicy Dużej oraz drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Powiat Lubelski.

To nie wszystko. Młodzi obrońcy pszczół są też autorami piosenki o nich. To „Pszczółka Julka”. Autorami piosenki o sympatycznej pszczole są: Bartłomiej Abramowicz (muzyka), Tomasz Twardowski vel Cyryl Tomski (tekst), Jan Żórawski (wideo), Mikołaj Giszczak (produkcja). Piosenkę wykonują dziewczęta z Zespołu Szkół nr 12 i Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie: Amelia Giszczak, Gabriela Sagan, Karolina Kotuła, Ewa Mędrek i Aniela Bąk. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ma licencję na używanie piosenki i przekazywanie jej swoim partnerom kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” przez pół roku (od 7 września 2020 r.).

O kampanii można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”. Co warto o niej wiedzieć?

Cała Polska stoi przez protest rolników

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3