Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus lubelskiej politechniki w 3D

Marek Szymaniak
Arkadiusz Urzędowski prezentuje realizowany projekt
Arkadiusz Urzędowski prezentuje realizowany projekt Jacek Babicz
Studenci Politechniki Lubelskiej opracowują wirtualną makietę kampusu uczelni. Projekt pozwoli np. sprawdzić, jak będzie wyglądała przestrzeń budowlana, kiedy postawi się w niej nowy budynek.

Wirtualna makieta, nad którą pracują studenci, jest realizowana w ramach ich prac dyplomowych. - Projekt wymaga cierpliwości. Tego mogli się podjąć tylko najambitniejsi studenci - uważa dr inż. Jerzy Montusiewicz z Katedry Podstaw Techniki PL.

Naukowiec wyjaśnia, że końcowym efektem tej pracy będzie wykonanie trójwymiarowego fotorealistycznego modelu kampusu uczelni. - Studenci opracowują wirtualne modele poszczególnych budynków wraz z otoczeniem. Dopracowujemy każdy szczegół, jak np. kolor okien, dachu czy wielkość komina - dodaje Montusiewicz.

Projekt jest w trakcie realizacji. Efekt, czyli obraz makiety w trzech wymiarach, zobaczymy na stronie internetowej uczelni. - Zaprojektowanie i wykonanie jednego budynku kampusu to miesiąc pracy. Oczywiście, jeśli wcześniej wypracujemy sobie warsztat i robimy to sprawnie. Wcześniej zajmowało mi to dwa razy tyle czasu - mówi Arkadiusz Urzędowski z kierunku edukacja techniczno-informatyczna. W przyszłym miesiącu zakończy swoją część projektu. - To moja praca dyplomowa a niedługo będę się bronił - mówi student.

Politechnika Lubelska rośnie w aparaturę
Politechnika tworzy materiały inteligentne

Część budynków jest już skończona. - W tym roku opracujemy wirtualne modele kilku wydziałów, a do tego rektorat, "Spichlerz", kościół pw. Przemienienia Pańskiego, stołówkę, cztery akademiki oraz kompleks obiektów składający się z hali sportowej, przylegającego do niej budynku i biblioteki - wylicza Jerzy Montusiewicz.

Naukowiec twierdzi, że w przyszłości dzięki tej pracy będzie można łatwiej planować zagospodarowanie przestrzenne kampusu. - Gdy dodamy nową kondygnację na jednym z budynków, to widzimy, jak wpływa to na otoczenie i na przykład, czy zasłania ona światło padające na in-ne budynki. Używając tego programu, przewidzimy czy budowla pasuje do otoczenia, czy też nie - wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski