Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus Zachodni już otwarty. UMCS przeskoczył z XIX-wiecznych budynków z placu Litewskiego w XXI wiek. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W środę oficjalnie władze uczelni otworzyły Kampus Zachodni UMCS im. Unii Lubelskiej, czyli nowoczesne obiekty dydaktyczne Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii. - Przeskoczyliśmy z XIX-wiecznych budynków z placu Litewskiego w XXI wiek. Te obiekty są nafaszerowane elektroniką – mówiła kanclerz UMCS Grażyna Elżbieta Fiok.

Budowę kampusu przy ul. Głębokiej 44 rozpoczęto jeszcze w 2018 roku. Inwestycja obejmowała utworzenie trzech połączonych ze sobą obiektów. W skrzydle zachodnim 6-kondygnacyjnego budynku Wydziału Politologii i Dziennikarstwa o powierzchni ponad 6 tysięcy mkw, a od strony wschodniej 5-kondygnacyjnego Instytutu Psychologii, liczącego prawie 4 tys. mkw. Budynki połączone są łącznikiem, posiadającym trzy kondygnacje, w których znajdują się części wspólne: schody główne, szatnia, biblioteka, przestrzeń gastronomiczna z wydzielonym barkiem czy pomieszczenia techniczne. Ten nowoczesny kompleks dydaktyczny zajmuje powierzchnię 11 tys. mkw, łączny koszt jego realizacji wynosi ok 84 mln zł brutto.

- Inwestycja w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia studentów, którzy otrzymają nowoczesne przestrzenie do nauki, pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości i nowych ścieżek, jak i pracowników, którym zapewniamy odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Są to bowiem budynki o nowoczesnej architekturze i wyposażeniu, odpowiadające standardom XXI wieku - zachwycał się prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

I podkreślał, że dzięki tej inwestycji uczelnia zgrupuje swoje jednostki na jednym obszarze, wokół miasteczka akademickiego.

- Przez tę inwestycję dopełnia się więc pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, by UMCS stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących ze sobą pod względem poziomu, jakości i komfortu studiów. Jestem przekonany, że efekt końcowy w postaci tej konkretnej infrastruktury będzie stanowił o sile UMCS w kolejnych latach – dodał rektor.

Po dwóch latach prac remontowych kultowa Chatka Żaka na nowo...

Zachwytu i wzruszenia nie krył również były rektor uczelni prof. Stanisław Michałowski, którego niezwykła determinacja i nieustępliwość doprowadziły do możliwości zrealizowana tej inwestycji. - Jako rektor pierwszej kadencji obserwowałem, jak rozwijają się polskie uczelnie. Byłem przekonany, że bez bardzo dobrych warunków dla studiowania, m.in. świetnie wyposażonych sal wykładowych, nigdy nie będziemy dorównywali Krakowowi, Poznaniowi czy Gdańskowi. Stworzyliśmy świetną perspektywę dla procesu dydaktycznego, także dla warunków pracy naszych pracowników. Te trzy instytuty będą stanowiły o sile naukowej naszej uczelni – tłumaczył prof. Michałowski.

Głównym wykonawcą inwestycji była firma Warbud S.A i pomimo krótkiego terminu realizacji, budynki zostały wykonane w wysokim standardzie, z dbałością o szczegóły.

- Nasze doświadczenie w wykonawstwie obiektów edukacyjnych oraz, co należy podkreślić, dobra współpraca z lokalnymi podwykonawcami i dostawcami przyniosły znakomity rezultat. Na każdym etapie realizacji priorytetem dla Wartbudu było bezpieczeństwo pracowników. Nasze wysiłki zostały dostrzeżone i budowa Instytutu Psychologii raz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS została uznana za najbardziej bezpieczną budowę w województwie lubelskim, zajęła I miejsce w konkursie „Buduj Bezpiecznie” 2019 – mówił Piotr Ordon, dyrektor regionu wschód Warbud S.A i podkreślał, że w ostatnich miesiącach to bezpieczeństwo nabrało nowego znaczenia w związku z panującą pandemią i związanymi z nią ograniczeniami.

Studenci od października będą mogli w pełni korzystać z nowych, komfortowych warunków kształcenia. Obiekty posiadają nowoczesne aule z rozsuwanymi ścianami, sale wykładowe i seminaryjne i specjalistyczne, w których będą odbywały się zajęcia praktyczne. Wszystkie sale zostały wyposażone w owoczesne projektory. W nowej siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa przewidziano również specjalne pomieszczenia dedykowane kołom naukowych, Legii Akademickiej, przeszklone „naukowe izolatki” czyli pokoje nauki studentów i pracownie telewizyjne, a zamiast tradycyjnego pokoju z napisem dziekanat, powstała tzw. „Obsługa Studenta”. Na dachu łącznika powstał trawiasty taras. Z kolei w nowym obiekcie Instytutu Psychologii powstały m.in. pracownia testów psychologicznych oraz pomieszczenia akademickiego centrum wsparcia.

Nowa przestrzeń została zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeby osób niepełnosprawnych, bo w nowoczesnych aulach znajdują się schodołazy, a kondygnacje budynku obsługują dwie windy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski