Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydatka na Lubliniankę Roku: Maria Małgorzata Zajączkowska, nefrolog w DSK

Joanna Biegalska
Prof. Maria Małgorzata Zajączkowska - nefrolog w DSK
Prof. Maria Małgorzata Zajączkowska - nefrolog w DSK Małgorzata Genca
Profesor Maria Małgorzata Zajączkowska , kierownik Kliniki Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, każdego dnia ratuje życie dzieciom z chorymi nerkami. Jest pediatrą i nefrologiem, wiernym swojemu powołaniu od ponad czterdziestu lat. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie współtworzyła nowoczesny ośrodek nefrologii i stację dializ.

Prof. Zajączkowska urodziła się w Lublinie. Jej ojciec był znanym lubelskim okulistą. Zgodnie z rodzinną tradycją też ukończyła Akademię Medyczną w Lublinie.

- Zaczęło się w Instytucie Pediatrii w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Staszica, gdzie przepracowałam 25 lat, najpierw pod kierunkiem obecnego patrona DSK prof. Antoniego Gębali, a potem prof. Ireny Szajner-Milart - wspomina dzisiaj prof. zw. dr hab. n. med. Maria Małgorzata Zajączkowska. - Trzeba dodać, że w tamtych latach diagnostyka i sposoby leczenia znacznie odbiegały od dzisiejszych. Wystarczy powiedzieć, że USG pojawiło się w naszym szpitalu dopiero w latach 90.

Ambitna nefrolog już w latach 70., jako pierwsza w lubelskim ośrodku dziecięcym, wprowadziła przezskórną biopsję nerki, co zrewolucjonizowało diagnostykę kłębuszkowych zapaleń nerek. Jako jedyna na Lubelszczyźnie przez 19 lat sama przeprowadzała ten zabieg u dzieci.

- Ta metoda poszerzyła możliwości diagnostyczne - podkreśla prof. Zajączkowska. - Dzisiaj z radością spotykam swoich byłych pacjentów, którzy pamiętają mnie i biopsję, dzięki której potem podjęte zostało skuteczne leczenie.
Dynamiczny rozwój nefrologii dziecięcej w Lublinie rozpoczął się z chwilą otwarcia DSK przy ul. Chodźki. Tutaj 1 lutego 1992 r. zaczęła funkcjonować Klinika Pediatrii i Nefrologii.

- Byłam świeżo po habilitacji. Nowy oddział nie był jeszcze gotowy, ale zabrałam kilku pacjentów z Instytutu Pediatrii przy ul. Staszica do DSK. Były to dzieci z chorobami nerek - wspomina prof. Zajączkowska.

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla dziecięcej nefrologii było uruchomienie na początku 1996 r. stacji dializ w DSK. Profesor Zajączkowska została jej szefem. Pełniła też rolę konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii i neonatologii ( 1995-1998). - Dzisiaj w diagnozowaniu i leczeniu posługujemy się standardami światowymi. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem. Dializy otrzewnowe są przeprowadzane w domowych warunkach - podkreśla pani profesor. - Wszyscy nasi pacjenci to mali bohaterowie. Podziwiam cierpliwość, z jaką znoszą ograniczenia, które narzuca dializoterapia.

Klinika Nefrologii Dziecięcej jest także ważnym w Polsce ośrodkiem diagnostycznym zagrożenia kamiczego, wapnicy nerek i rzadkich chorób,które powodują ich uszkodzenie. Szczyci się doskonałą diagnostyką zaburzeń oddawania moczu.
Prof. Zajączkowska była również wykładowcą. - To miłe, kiedy moi słuchacze pamiętają mnie i po latach wspominają moje wykłady z patofizjologii i z nefrologii dziecięcej. Mam na to dowody.

Prof. Zajączkowska została uhonorowana m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia", Medalem KEN i Medalem Prezydenta Lublina. Należy do wielu towarzystw naukowych, w tym zagranicznych.

W wolnych chwilach słucha muzyki poważnej, czyta książki. Z zamiłowaniem uprawia działkę, a szczególne miejsce w jej sercu zajmuje sympatyczny pudelek Aramis.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski