Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty parkingowe w Lublinie po nowemu. Ich wymiana jest uciążliwa dla niepełnosprawnych

Marta Hetman
Karty parkingowe stracą ważność 30 listopada. Osoby niepełnosprawne muszą je wymienić.
Karty parkingowe stracą ważność 30 listopada. Osoby niepełnosprawne muszą je wymienić. Jacek Babicz/Archiwum
Nasz Czytelnik zwraca uwagę, że wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest bardzo uciążliwa.

- Mam 74 lata, jestem po trzech zawałach serca. ZUS orzekł, że jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji. Kartę parkingową wyrobiłem w 2002 roku, by parkować na specjalnie wyznaczonych kopertach, ale korzystam z niej bardzo rzadko. Przyszedł czas, by ją wymienić i tu zaczęły się schody - opowiada pan Roman, nasz Czytelnik.

Karty parkingowe tracą ważność za kilka miesięcy. Więc wyposażony w orzeczenie ZUS, starą decyzję o wydaniu karty i zaświadczenie o stanie zdrowia, pan Roman pojechał na ul. Magnoliową, gdzie siedzibę ma Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Niestety, okazało się, że dokumenty które mam, nie wystarczą. Muszę wypełnić wniosek, znów iść do lekarza i stawić się na komisję. Nie mam na to siły. Odpuściłem tę sprawę, szczególnie że nowa karta byłaby ważna tylko pięć lat - dodaje pan Roman.

Procedura jest uciążliwa, ale zgodna z nowym prawem. Teraz karty mogą trafić do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. - Karty parkingowe, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, tracą ważność 30 listopada i wszystkie osoby, które chcą je ponownie otrzymać, muszą przejść procedurę orzecznictwa - wyjaśnia Beata Mazur, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie.

Dodaje, że "orzekać się" ponownie nie muszą jedynie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które mają ważne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania Niepełnosprawności, w którym przyczyna niepełnosprawności oznaczona została symbolem 04-O (choroby narządów wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna), oraz które zawiera wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.

Pozostali muszą wypełnić i złożyć w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Magnoliowej wniosek potrzebny do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, dołączyć odpowiednie zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, dokumentację medyczną i ksero orzeczeń od innych organów np. ZUS. Potem czeka ich stawienie się przed komisją i dopiero to otworzy drogę do otrzymania karty parkingowej.

Na razie lublinianie złożyli 63 wnioski o wydanie nowych kart. Miejski zespół szacuje, że najwięcej osób zgłosi się po wakacjach, a chętnych będzie można liczyć w tysiącach.

Po co to wszystko? Inicjatorzy ustawy chcą ograniczyć liczbę osób bezprawnie korzystających z kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski