18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kat & Roman Kostrzewski w Graffiti: Polski los satanisty

Agnieszka Goździejewska
Kat & Roman Kostrzewski
Kat & Roman Kostrzewski materiały prasowe
Jest rok 1981. Na festiwalu Silesian Rock instrumentalny Kat anektuje wokalistę - Romana Kostrzewskiego. Mimo politycznych zawirowań w kraju, zespół zyskuje popularność. A zarzuty, że Kat propaguje satanizm, bardziej pomagają niż szkodzą grupie młodych muzyków.

Zdobywają festiwalową publiczność w Jarocinie, ruszają w trasę z zagraniczną gwiazdą - Hanoi Rocks, wydają płytę "666", a w '87 dwukrotnie stają u boku Metalliki na scenie katowickiego Spodka.

Albumy "Oddech wymarłych światów", "Bastard" i "Ballady" to esencja Kat-owskiego grania. Heavy metalowe brzmienie połączone z tekstami, w których nierzadko pada imię szatana, niezgoda z bogiem, nihilizm, ból i bunt.

Domniemane związki zespołu z religią szatana utwierdza film zrealizowany przez ekipę BBC. W "My Blood Your Blood" - dokumencie o polskim rynku muzycznym - wokalista Kata mówi katolickiemu księdzu, że nie zgadza się z doktrynami kościoła, czego znakiem ma być odwrócony krzyż, który długowłosy metalowiec nosi na szyi. Po tym Kat zostaje chóralnie obwołany sztandarowym polskim zespołem satanistycznym. Do tego dochodzi projekt Kostrzewskiego, który tworzy muzyczną wersję "Biblii Szatana" LaVey'a.

Zespół, którego trzon stanowią perkusista Ireneusz Loth, Piotr Luczyk i Jacek Regulski na gitarach oraz Roman Kostrzewski wpisuje się w historię polskiej muzyki jako jedna trzecia "Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu" (obok TSA i Turbo). W 1998 r. powstają "Czarne zastępy" - płyta, na której w hołdzie Katowi zagrali m.in. myzycy Vadera, Behemotha i Lux Occulty.

Rok później kapela zawiesza działalność. Kostrzewski zakłada Alkatraz, a Luczyk gra w Adrenalinie. Ponownie w trasie panowie z Kata pojawiają się w 2002 roku. Później grają we Wrocławiu na Mystic Festiwal u boku Iron Maiden. Nieporozumienia w zespole skutkują podziałem. Zespół Kat w 2005 r. wydaje anglojęzyczną płytę "Mind Cannibals", ale już nie z Kostrzewskim a Henrykiem Beckiem na wokalu.

W tym samym roku duet Kostrzewski-Loth powołuje zespół pod nazwą Kat & Roman Kostrzewski. Skład uzupełniony gitarami Piotra Radeckiego i Krzysztofa Pisteloka oraz basem Michała Laksy gra m.in. na festiwalu Magia Rocka i Hunter Feście.

W końcu w 2010 r. panowie wchodzą do rzeszowskiego Undergroundsound Studio i nagrywają "Biało-czarną" - płytę, którą obwołano wydarzeniem roku 2011 w polskim metalu.

Posłuchaj całego kawałka z "Biało-czarnej" - Milczy trup

Brzmienie tego krążka to trzy filary: mocna perkusja, gitarowe solówki i słowa. Teksty na "Biało-czarnej" to bunt, niezgoda z systemem, nihilizm i antyklerykalizm pisane z subtelnym sarkazmem i kpiną godną królewskiego błazna.

W ramach trasy promującej ten krążek Kat i Roman Kostrzewski zagrają w środę w Graffiti. Prawdopodobnie podczas koncertu bramy piekielne się nie otworzą, nie będą składane ofiary z ludzi ani zwierząt, ani rozdzierane księgi kultu. Koncert w Lublinie nie został oprotestowany, więc każdy spokojny metalowiec będzie mógł celebrować swoje małe święto.

Koncert: Kat & Roman Kostrzewski
Klub Graffiti, al. Piłsudskiego 13
19 października (środa), godz. 19:00, bilety 34/39 zł


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski