Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawa na tarasie ponad dachami Starego Miasta. Wieża Trynitarska otwiera się oficjalnie po remoncie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Adrian Tomczyk
Czterdzieści metrów - na taką wysokość trzeba się wspiąć pokonując 207 schodów, aby napić się kawy w nowej kawiarni, która powstała w najwyższym zabytkowym budynku Lublina. Wieża Trynitarska zostanie w czwartek oficjalnie otwarta po wykonanym remoncie. Prace trwały półtora roku.

Wieża Trynitarska to najwyższy zabytkowy budynek Lublina. Ma 60 metrów. Taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta, ale też całego Lublina mieści się na wysokości 40 metrów. Tam powstała kawiarenka, z której mogą korzystać zwiedzający.

– To rodzaj turystycznej kawiarenki – mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie, które znajduje się w Wieży Trynitarskiej. W czwartek (12 sierpnia) wieża zostanie oficjalne otwarta po trwającym półtora roku remoncie. W tym dniu – właśnie w związku z otwarciem – zabytku nie będzie można zwiedzać. – Musimy trochę posprzątać – wyjaśnia ks. Trzciński.

Remont objął przede wszystkim wymianę instalacji elektrycznej. – Instalacja pochodziła jeszcze z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Potrzeba zmian była naprawdę pilna, a skala przedsięwzięcia olbrzymia: proszę sobie tylko wyobrazić ile kilometrów przewodów trzeba było wymienić, aby wykonać instalację w całej liczącej 60 metrów wysokości wieży – mówi ks. Trzciński.
Gotowe jest już oświetlenie galeryjne. – Które pozwoli wydobyć z mroków wieży zabytkowe obiekty. Ale też podczas tych prac wysprzątane zostały belki, z których pozbyliśmy się „zabytkowego” kurzu – podkreśla ks. Trzciński.

W muzeum eksponowane są rzeźby sakralne pochodzące z Lublina i województwa. To przede wszystkim eksponaty renesansowe i barokowe.

W ramach prowadzonych prac wykonano system sygnalizacji przeciwpożarowej. Na wszystkich poziomach wieży został zamontowany monitoring. Pojawiła się instalacja alarmowa i antywłamaniowa.

To, co powinno ucieszyć zwiedzających to kawiarenka (powstała we współpracy z ośrodkiem Dom na Podwalu), która pojawiła się na najwyższej kondygnacji. – Już działa. Każdy, kto wdrapie się na taras widokowy, może w spokoju napić się kawy i odrobinę odpocząć. Pamiętajmy, że aby dotrzeć na ten poziom trzeba pokonać 207 schodków – wylicza ks. Trzciński.

Kawiarenka ma charakter „turystyczny”. Napoje są serwowane w papierowych kubkach, a nie w filiżankach.

– Kawiarenka utrzymana jest w stylu ludowym, nawiązuje charakterem do wystroju wieży. Ławy do siedzenia są wykonane w formie skrzyń. Nie ma jeszcze stolików, które mają dopiero dojechać – opisuje ks. Trzciński.

W czwartek w wieży zostaną otwarte wystawy czasowe. W Sali Białej będzie można oglądać ekspozycję „Dusza pogranicza”. – To obiekty, które zgromadził śp. ks. prał. Tadeusz Kawala. Wystawa jest urządzona w taki sposób, że ścierają się dwa światy – świat cerkwi i świat chaty huculskiej – z ceramiką, z obrazami malowanymi na szkle. Na wystawie zostały umieszczone carskie wrota, ikony, sprzęty liturgiczne, księgi, suknie z różnych ikon, krzyże – wskazuje ks. Trzciński.

Ponadto będzie można obejrzeć też dwie wystawy fotograficzne: „Lublin. Sen Leszka Czarnego” oraz „Lublin pod patyną”.

Ks. Trzciński zapowiada, że to nie koniec zmian w Wieży Trynitarskiej. – Przed nami przygotowanie nowej aranżacji wnętrz wieży. Obecny wystrój został wykonany w latach siedemdziesiątych XX wieku, ale w związku z późniejszymi poprawkami zatracił w znacznym stopniu swój pierwotny charakter – mówi. I dodaje, że to plany na najbliższe kilka lat.

Na Wieży Trynitarskiej wkrótce będzie można wypić kawę z naj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski