Każda kropla ma znaczenie

Materiał informacyjny GMINA LUBLIN
Każdego dnia zużycie wody w miastach w Polsce wynosi około 110 litrów na osobę. Najwięcej wody zużywamy do mycia się i do spłukiwania toalety co stanowi ponad połowę dziennego zużycia. Przyzwyczajeni jesteśmy do dostępności wody. Naturalna jest sytuacja, w której odkręcamy kran i swobodnie możemy z niej korzystać. Codzienność, w której dostępność do wody traktujemy jako pewnik, utrzymuje nas w przekonaniu, że taki stan będzie zawsze i wody nigdy nie zabraknie.

Łatwy dostęp do wody i powszechność jej wykorzystywania w codziennym życiu sprawia, że nie postrzegamy jej jako substancji wyjątkowej, jeśli chodzi o jej właściwości fizyczne, chemiczne i jej roli w procesach fizjologicznych organizmów żywych. Ludzkie ciało składa się w około 70 procentach z wody. To dzięki niej w organizmie dochodzi do transportu substancji odżywczych, hormonów czy witamin. Dzienna dawka płynów niezbędna dorosłemu człowiekowi to około 2l. W czasie upalnego dnia albo przy wysiłku fizycznym zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Co ciekawe wodę kranową można w Lublinie pić bez przegotowania. Woda z kranu posiada minerały w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Wydobywana jest z pokładów kredowych z głębokości nawet 120 m. Lubelska woda wodociągowa jest chroniona przed zanieczyszczeniami bakteriologicznymi i fizykochemicznymi i jest kontrolowana przez 24 godziny na dobę przez akredytowane laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o. o.

Nasze codzienne działania i wybory mogą znacząco wpłynąć na mniejsze zużycie wody w gospodarstwach domowych. Obecnie pozyskanie wody kosztuje nas tylko odkręcenie kranu. Jednak z uwagi na jej ograniczoną ilość powinniśmy uznać wodę za wielką wartość i zacząć szanować jej zasoby. Większość działań nie wymaga żadnego wkładu finansowego i może polegać wyłącznie na zmianie zachowań czy codziennych nawyków. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

- Podczas jednorazowej kąpieli w wannie średnio zużywa się nawet 200 litrów wody. Natomiast prysznic wymaga jedynie około 50 litrów. W skali roku różnica zużycia wody robi się naprawdę duża. Jeżeli nie posiadasz kabiny prysznicowej albo nie chcesz rezygnować z kąpieli w wannie to postaraj się nie nalewać wody do pełna.
- W trakcie mycia zębów średnio każdy z nas zużywa nawet do 15 litrów wody, a wystarczyłyby 2-3 litry. Poprzez zakręcanie kranu możemy oszczędzić nawet ok. 12 litrów dziennie.
- Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym warto zbierać deszczówkę. Można ją wykorzystać do podlewania ogrodu lub roślin domowych. Deszczówka jest wodą miękką dobrze przyswajalną przez większość roślin.

Dodatkowo możemy zastosować również czynności, które wymagają niewielkich nakładów finansowych jak na przykład montaż perlatora bądź baterii z wbudowanym perlatorem lub niezwłoczne usuwanie wszelkich nieszczelności w wewnętrznej sieci wodociągowej np. naprawa cieknącego kranu czy nieszczelnej spłuczki w toalecie. Kapiący kran może przynieść ponad 2 000 litrów straty rocznie, a przeciekająca spłuczka nawet ponad 70 000 litrów rocznie

Na naszej planecie wody jest dużo, jednak prawie 97% to woda słona. Zasoby wody słodkiej są o wiele mniejsze, a woda nadająca się do spożycia stanowi około 0,1% całości. Nasze wspólne działania zmierzające do racjonalnego korzystania z zasobów wody pozwalają na jej mniejsze zużycie i naturalne odnawianie.

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie