Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każda parafia wybierze swojego przedstawiciela. Metropolita zarządził wybory do synodu archidiecezji lubelskiej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Inaugurację synodu zaplanowano na 18 kwietnia
Inaugurację synodu zaplanowano na 18 kwietnia Piotr Krzyżanowski/materiał ilustracyjny
Dwieście osób zadecyduje o przyszłości lokalnego Kościoła. Abp Stanisław Budzik zarządził wybory członków III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Obrady rozpoczną się za niespełna 60 dni.

Kapłani, siostry i bracia zakonni, katecheci, organiści, księża emeryci i alumni seminarium duchownego wybiorą spośród swojego grona przedstawicieli, którzy wezmą udział w III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej. Reprezentantów wybiorą także poszczególne parafie i dekanaty.

Do 29 lutego w każdej parafii powinny został powołane minimum 10-osobowe zespoły synodalne. W ich skład, zgodnie z regulaminem synodu, wchodzą kapłani, przedstawiciele rady duszpasterskiej, katecheci świeccy, przedstawiciele nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej i świeckich pracowników parafii oraz liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich. Zespoły parafialne mają wybrać po jednej osobie świeckiej, która wejdzie w skład jednego z 28 zespołów dekanalnych. Każdy dekanat wybierze po jednej osobie świeckiej, która reprezentować będzie wspólnotę podczas obrad synodu. Wybory mają się odbyć w sposób tajny bezwzględną większością głosów.

- Członkowie synodu uczestniczą w obradach, przygotowaniu dokumentów synodalnych i głosowaniach. Z punktu widzenia prawa kościelnego mają tylko głos doradczy. Oznacza to, że ostateczną osobą, która zatwierdza prawo w diecezji oraz program duszpasterski na najbliższe dziesięciolecia jest biskup diecezjalny - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji i jednocześnie sekretarz synodu.

Poza osobami pochodzącymi z wyboru w skład synodu, z urzędu wchodzą m.in. biskupi, księża dziekani, rektor seminarium duchownego i księża kanonicy. Ostateczna lista członków synodu ma być gotowa do 25 marca.

- Oczywiście, celem synodu jest stworzenie możliwie największej przestrzeni do dialogu i wsłuchanie się w głos wiernych, żeby lepiej dopasować nasze wysiłki duszpasterskie do ducha czasów. Arcybiskup może pójść za głosem większości wyrażonym w głosowaniach, ale nie musi. W praktyce jednak tak właśnie dzieje się podczas synodów diecezjalnych - mówi ks. Adam Jaszcz.

Synod ma przyczynić się do wzrostu wiary, aktualizacji prawa kościelnego i programu duszpasterskiego. Podczas spotkań w komisjach i sesji plenarnych mają zostać wypracowane programy i normy prawne, które będą obowiązywały przez kolejne dekady. Refleksje mają zostać zawarte w księdze synodalnej.

Trwają przygotowania do pierwszego posiedzenia. 16 lutego już po raz ósmy spotkała się komisja przygotowawcza. Ksiądz arcybiskup mianował przewodniczących zespołów, które będą dbały o poprawność wypracowanych dokumentów. Przewodniczącym zespołu legislacyjnego został ks. Leszek Adamowicz, a przewodniczącym zespołu teologicznego ks. prof. dr hab Krzysztof Góźdź.

Ostatni synod w diecezji odbył się 35 lat temu. Inaugurację kolejnego zaplanowano na 18 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski