Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zgłosić propozycje zmian w kościele. Zbliża się III Synod Archidiecezji Lubelskiej

Piotr Nowak
Piotr Nowak
O przygotowaniach do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej mówi ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu i ks. Ryszard Podpora, dyrektor wydziału duszpasterstwa lubelskiej kurii
O przygotowaniach do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej mówi ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu i ks. Ryszard Podpora, dyrektor wydziału duszpasterstwa lubelskiej kurii PN
„Nie samym chlebem żyje człowiek”, „Cały Twój, Maryjo!” i „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem” - billboardy z fragmentami Ewangelii i wypowiedziami papieży zawisły na ulicach Lublina. To element przygotowania wiernych do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Uroczyste otwarcie 18 kwietnia.

Około 30 billboardów z logiem synodu zawisło m.in. przy ulicach 3-go Maja, Kraśnickiej, Kunickiego, Lipowej, Unii Lubelskiej, Zamojskiej i Zana. Ich celem jest ewangelizacja i informowanie o zbliżającym się synodzie.

- Skoncentrowaliśmy się na Lublinie. Jeśli znajdziemy firmy reklamowe w innych miastach, jak Puławy, Kraśnik, Chełm, bardzo chętnie będziemy wchodzić we współpracę, żeby billboardy z treściami ewangelizacyjnymi, nauczania, z myślami na Wielki Post mogły się też tam pojawić - wyjaśnia ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w lubelskiej kurii zaprezentowano logo synodu. Jego głównym motywem jest zarys mapy archidiecezji. Dominujące barwy to biel, czerwień, zieleń oraz błękit. Ważnym elementem jest droga prowadząca do archidiecezji. Ścieżką podążają wierni pod przewodnictwem biskupa.

Przygotowania trwają
Przygotowania do trzeciego w historii synodu w archidiecezji lubelskiej ruszyły 25 marca 2019 r. Została powołana specjalna komisja, która organizuje wydarzenie.

- Synod będzie dotyczył konkretnych ludzi. Wiernych, którzy tutaj mieszkają - podkreśla ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu. Do końca lutego w każdej z 271 parafii został powołany zespół, który wybierze reprezentanta do 28 dekanatów. Każdy dekanat wyłoni ze swego grona trzech przedstawicieli, wśród nich będzie jedna osoba świecka, które będą zasiadać w synodzie.

- Bardzo ważną rzeczą w synodzie diecezjalnym jest etap konsultacji, żeby komisje nie tworzyły prawa w zaciszu gabinetów, ale też aby wsłuchiwali się w głos wiernych. Po to są nam potrzebne zespoły parafialne i dekanalne - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz.

Obrady synodu ruszą jesienią tego roku. Projekty dokumentów dla około 200 członków synodu przygotują eksperci zasiadający w 12 komisjach. Przygotują program duszpasterski na najbliższe dekady i prawo, które będzie dopasowaniem Kodeksu Kanonicznego do realiów Lubelszczyzny.

- Synod diecezjalny zajmuje się sprawą diecezji. Nie będziemy się zajmowali np. kwestią zmiany liturgii, nie będziemy dyskutowali nad dyscypliną celibatu i zmianami granic naszej archidiecezji. To wszystko jest kompetencją Stolicy Apostolskiej - zastrzega sekretarz synodu.

Do kompetencji synodu należy m.in. stawianie szczegółowych wymogów rodzicom chrzestnym, kandydatom na proboszczów, kreowanie norm dotyczących wizyt duszpasterskich, określenie częstotliwości zmian wikariuszy w parafiach, unormowanie zasad administrowania cmentarzami parafialnymi. Swoje pomysły, potrzeby i konkretne projekty mogą zgłaszać wszyscy wierni. Pierwsze listy już wpłynęły do kurii. Dotyczą m.in. zmiany godzin mszy świętych i życia parafialnego. Propozycje z uzasadnieniem można wysyłać na adres: [email protected].

Duchowni, naukowcy i świeccy
W posiedzeniach synodu wezmą udział zarówno duchowni, osoby życia konsekrowanego, naukowcy i osoby świeckie. W przygotowania do zgromadzenia włącza się także Katolicki Uniwersytet Lubelski, który prowadzi badania religijności w archidiecezji lubelskiej. One również mają pomóc w diagnozie potrzeb lokalnego Kościoła.

Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się podczas mszy świętej 18 kwietnia o godz. 11. Po inauguracyjnym nabożeństwie do kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej zostanie przeniesiona kopia krzyża trybunalskiego. Oryginał znajdował się w kościele farnym na Starym Mieście, a w XIX wieku trafił do katedry. Trafi do świątyni, która kontynuuje tradycję kościoła farnego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski