18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierska fara odzyska dawne barwy (ZDJĘCIA)

Kamil Kudyba
Kościół farny w Kazimierzu Dolnym od jesieni zeszłego roku przechodzi generalny remont, a w ostatnich dniach archeolodzy dokonali tam wielu zaskakujących odkryć.

- Prace prowadzone przy kościele mają charakter czysto budowlany, ale z racji, że mamy do czynienia z zabytkowym kościołem, to nadzór archeologiczny jest niezbędny - tłumaczy Edmund Mitrus, jeden z archeologów.

Na najciekawsze odkrycie archeolodzy natrafili w momencie, kiedy rozpoczęła się wymiana posadzki w świątyni. - Przy pomocy georadaru udało nam się ustalić, że pod spodem znajdują się przynajmniej cztery nierozpoznane dotąd krypty oraz liczne miejsca pochówku. Dodatkowo odkryliśmy fundamenty dwóch starszych kościołów, najprawdopodobniej z początku XVI i XIV wieku oraz blisko 130 monet z czasów od Ludwika Węgierskiego i Jagiellonów - wylicza Mitrus.

Czytaj nasz serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny

Odkrycia archeologów nie oznaczają jednak, że fara w Kazimierzu wzbogaci się o nowe atrakcje turystyczne. - Z początku zastanawialiśmy się, czy krypty nie mogłyby być udostępnione zwiedzającym, ale parafia uznała, że lepiej je zostawić dla potomnych. Tak więc odnalezione miejsca pochówku i szczątki zostaną w ziemi. Pod nową posadzką - dodaje Mitrus.

Na miejscu, oprócz archeologów i budowlanych, pracują też, a może przede wszystkim, konserwatorzy zabytków, którzy m.in. przywracają oryginalną kolorystykę kościoła. - Wewnątrz świątyni stanęły masywne rusztowania, aż pod sklepienie, co pozwoliło nam dotrzeć do najwyższych zakamarków, gdzie zachowały się najstarsze warstwy barwne. Poddaliśmy te próbki badaniom i dzięki temu udało nam się ustalić zarówno skład stosowanego pigmentu, jak i jego barwę. Jak skończymy prace, fara będzie kolorowa, ale jednocześnie utrzymana w spójnej, najbliższej pierwotnej, kolorystyce - informuje Monika Konkolewska, konserwator zabytków.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski