Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Dolny: Archeolodzy odkryli pozostałości najpiękniejszego kazimierskiego spichlerza

Małgorzata Szlachetka
Kazimierz Dolny z lotu ptaka
Kazimierz Dolny z lotu ptaka Jacek Babicz/archiwum
Archeolodzy odsłonili w Kazimierzu Dolnym relikty słynnego spichlerza "Pod Bożą Męką". Był on symbolem złotego wieku miasteczka.

Relikty spichlerza na końcu ul. Krakowskiej udało się odkryć dzięki badaniom archeologicznym, które są związane z inwestycją planowaną w rejonie kazimierskich kamieniołomów (w planach są m.in. hotel, baseny i termy).
Na zdjęciach zrobionych z perspektywy lotu ptaka zarys fundamentów spichlerza jest świetnie widoczny. Budowla była wzniesiona na planie prostokąta.
W miejscu, gdzie stał spichlerz, zostało wykonanych 12 wykopów. Wyniki badań zostały następnie przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Zaleciliśmy, aby relikty dawnego spichlerza zostały zachowane - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.
Archeolodzy apelują o zabezpieczenie odkrytych reliktów spichlerza przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska, głównie deszczu.

Znany był dokładny adres spichlerza - ulica Krakowska 67. Problem z tym, do tej pory specjaliści nie wiedzieli, jaka jest dokładna lokalizacja budowli. Popadający w ruinę spichlerz został bowiem rozebrany w latach 30. XX wieku (stał wówczas na działce należącej do Tadeusza Ulanowskiego, wieloletniego burmistrza Kazimierza Dolnego).

Dzięki rysunkom z przeszłości wiemy za to, jak spichlerz Pod Bożą Męką wyglądał. Trzeba w tym kontekście przywołać m.in. rysunek Wojciecha Gersona z 1853 roku. Spichlerz można także oglądać na fotografii z 1875 roku, obecnie znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Do naszych czasów w Kazimierzu Dolnym zachowały się tylko nieliczne dawne spichlerze. Nie wszyscy więc zdają sobie sprawę z tego, że kiedyś były one charakterystycznym elementem architektury tego miasteczka nad Wisłą. W XVI wieku i później - gdy Rzeczpospolita była nazywana spichlerzem Europy - Kazimierz wzbogacił się właśnie dzięki handlowi zbożem. Stało się to możliwe dzięki jego położeniu nad Wisłą. Rzeką spławiane było zboże do Gdańska. Ci, którzy chcieli na tym zarobić, budowali spichlerze.
Karol Siciński, malarz, architekt i inicjator odbudowy Kazimierza Dolnego po II wojnie światowej, w jednym ze swoich artykułów napisał, że tylko w XVII wieku w Kazimierzu Dolnym zostało zbudowanych 60 spichlerzy, z czego 30 z nich było murowanych. Jedna z najważniejszych budowli tego typu to właśnie spichlerz "Pod Bożą Męką".

- (...) najpiękniejszy z XVII-wiecznych kazimierskich spichlerzy, zwany "Pod Bożą Męką", ponieważ na jego szczycie znajdowała się rzeźba Ukrzyżowanego, w architektonicznym obramowaniu. Spichlerz był zwrócony czołem do Wisły z typowo renesansowym szczytem i loggią jak w spichlerzu Kobiałki" - napisała znana historyk sztuki Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska w najnowszym przewodniku po Kazimierzu Dolnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski