Kiedy może pojawić się trądzik różowaty?

Materiał informacyjny La Roche-Posay
Trądzik różowaty to choroba przewlekła skóry, która diagnozowana jest znacznie częściej niż kiedyś. Powodem tego może być znacznie obszerniejsza wiedza na temat tego schorzenia oraz chęć posiadania idealnej, nieskazitelnej cery. Po kontakcie z dermatologiem może okazać się, że zmagamy się właśnie z trądzikiem różowatym. Kiedy najczęściej się ujawnia i kogo dotyka?

Czym jest trądzik różowaty?

Jedną z trudnych w leczeniu chorób skóry jest trądzik różowaty. Jego objawy są niezwykle charakterystyczne, a sama nazwa pochodzi od zaróżowionej skóry, które przyjmuje kształt motylka i występuje w centralnej części twarzy. Dodatkowo zaczynają pojawiać się krostki przypominające grudki.

Trądzik może przyjąć jedną z czterech form, czyli oczną, grudkowo-krostkową, teleangiektatyczno-rumieniowatą oraz taką, w której dominują zmiany przerostowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu? Początkowo może być ono mylone z toczniem rumieniowatym bądź trądzikiem pospolitym. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale podejmując odpowiednie kroki, jesteśmy w stanie zatrzymać postępujący proces i złagodzić obecne zmiany.

Zaburzenia naczynioruchowe są jedną z przyczyn powstawania zaczerwienienia. Trądzik ten może ujawnić się w przypadku nadmiernego stresu, nadużywania alkoholu, wystąpienia zakażenia nużeńcem, zbyt małej ilości witaminy B6 lub B12, częstej ekspozycji na słońce, pływania w chlorowanej wodzie (częstego), niepoprawnej diety bądź zaburzeń miesiączkowania. Lista takich czynników jest natomiast znacznie dłuższa.

Kiedy pojawia się trądzik różowaty?

Jeżeli chodzi o trądzik różowaty, to najczęściej diagnozowany jest dopiero po 30. roku życia. Schorzenie to charakterystyczne jest więc dla osób dorosłych, a dostępne statystyki mówią o tym, że najczęściej zmagają się z nim kobiety. Niepokojący jest fakt, że trądzik dotyka nawet 10% społeczeństwa. Jego nieleczona forma sprawi, że z czasem stan skóry może się znacząco pogorszyć. Dlatego jeżeli zauważymy niepokojące zmiany, które mogą wskazywać na rozwój choroby – warto skonsultować się z lekarzem, czyli w tym przypadku dermatologiem.

Pielęgnacja a trądzik różowaty

Trądzik tego rodzaju wymaga od nas szczególnego zwracania uwagi na to, jakie produkty stosujemy. Każdy produkt powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb cery, aby nie tylko nie pogarszać aktualnego stanu, ale po to, by łagodzić obecne już zmiany i przyspieszać ich gojenie. Jeżeli rutyna pielęgnacyjna będzie dostosowana do trądziku różowatego, to zmiany nie będą postępować, a pewne niedoskonałości łatwiej będzie niwelować. Nawet widoczne czerwienienie będzie łagodniejsze i możliwe do ukrycia pod cienką warstwą makijażu.

Podczas zakupu produktów warto szukać takich preparatów, które przeznaczone są właśnie do skóry, na której obecny jest trądzik. W ich składzie nie znajdziemy ani alkoholu, ani innych drażniących substancji. Tymczasem obecne w kosmetykach dodatki powinny regulować pracę gruczołów łojowych, ale też zapobiegać pękaniu naczynek i działać przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie (w końcu na twarzy może być obecne nie tylko zaczerwienienie, ale nierzadko są to też trudno gojące się krostki i grudki). A co z makijażem? Niektóre produkty korygujące zaczerwienienia i wyrównujące koloryt mogą być przydatne, natomiast gdy stan cery jest szczególnie zły, to warto odstawić kolorówkę do czasu, aż niedoskonałości będą ukojone i przynajmniej częściowo zagojone. Ciekawym rozwiązaniem będzie jednak aplikacja kosmetyków mineralnych, które nie zapychają i przyspieszają gojenie.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Jeżeli chodzi o leczenie trądziku różowatego, to w tym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą. To lekarz decyduje, czy konieczne jest wprowadzenie leków przyjmowanych doustnie, czy jedynie ograniczy kurację do aplikacji specjalistycznych maści. Pomocne w leczeniu mogą być zabiegi kosmetyczne, które wykonuje się w profesjonalnych salonach. Szczególnie polecany jest między innymi laser, który zamyka popękane naczynka oraz niweluje obecny rumień.

Dodaj ogłoszenie