Kiedy na Lubelszczyźnie powstanie kopalnia Jan Karski?

Sławomir Skomra
archiwum
archiwum Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Udostępnij:
- W przyszłym roku chcemy otrzymać koncesję wydobywczą dla kopalni na Lubelszczyźnie – mówią szefowie firmy PD Co, która właśnie kupiła spółkę mającą już taką koncesję na Śląsku. – Lubelska kopalnia powstanie jako pierwsza – zapewniają.

PD Co jest finansowo zależna od australijskiej spółki Prairie Mining Limited, a ta właśnie kupiła spółkę NWR Karbonia i tym samym koncesję wydobywczą na węgiel w niewybudowanej jeszcze kopalni w Dębińsku na Śląsku.

- Dzięki temu poszerzymy swoją ofertę. W Dębińsku są pokłady węgla koksującego, a na Lubelszczyźnie z kopalni Jan Karski, którą chcemy wybudować są złoża węgla energetycznego i półkoksującego – tłumaczy ten ruch biznesowy Artur Kluczny, wiceprezes PD Co. – Zaznaczam, że mimo iż na Śląsku jest koncesja, a na Lubelszczyźnie jeszcze nie, to prace nad powstaniem Jana Karskiego są bardziej zaawansowane. O jakieś 2 lata bardziej niż w przypadku Dębińska – dodaje.

Kluczny zapewnia, że to lubelski projekt jest dla firmy priorytetowy. – Pracujemy właśnie nad otrzymaniem decyzji środowiskowej. Komplet dokumentów chcemy złożyć jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Planujemy, że koncesję wydobywczą otrzymamy w drugiej połowie 2017 roku – dodaje wiceprezes.

Pytanie tylko, czy gdy PD Co będzie miało już koncesję, to jej nie odsprzeda? – Nie ma takiej możliwości. Nikt w Polsce jeszcze nigdy tego nie zrobił. W przypadku Dębińska nie kupiliśmy samej koncesji, tylko spółkę, która ja posiada. I proszę mi wierzyć, mówimy o kwotach niższych niż kosztowało uzyskanie koncesji – mówi Mirosław Taras, wiceprezes spółki.

Do tej pory PD Co wydało na prace na Lubelszczyźnie ok. 20 mln dolarów. Kopalnia ma kosztować 634 mln dolarów. Już rozpoczęły się rozmowy z inwestorami i potencjalnymi odbiorcami węgla. – Są obiecujące – mówi Kluczny.

Jest mało prawdopodobne, żeby węgiel z nowej, lubelskiej kopalni trafiał polskim elektrownią. – Nasza strategia przewiduje głównie eksport. Już dawno mówiliśmy, że nie chcemy konkurować na polskim rynku z rodzimymi producentami węgla – tłumaczy Taras.

Jan Karski ma rozpocząć pełną działalność najpóźniej w 2024 roku. Kopalna ma zatrudniać ok. 1 tys. osób. Kolejne 500 ma pracować w wynajmowanych przez kopalnię firmach. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu 6 lat.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emceel
Edit: Australijczykom
e
emceel
Super. Austriakom się opłaca a naszym nie. Wszystko w obce łapska, byle tylko robota była za kilka srebrników. Sprzedajcie wszystko. Następne pokolenia wam tego nie zapomną. Coście skur...ny uczynili z tą krainą???
t
toro da scarpata
powstanie w miesiącu sześcioniedzielnym
P
Piotr
Jako laik uważam, że to zasłona dymna o żadna kopalnia nie powstanie. Ceny węgla, trend odchodzenia od paliw kopalnianych na rzecz fotowoltaiki, energii wiatrowej, grotermii. A tutaj nagle ktoś chce budować kopalnie pomimo tego że inne upadają na Śląsku? Nie wierzę w to, polskie służby szczególnie ABW powinny się temu mocno przyglądać, aby nie okazało się ze pózniej tylko dużo drożej koncesję sprzedadzą i ulg nawyciagaja.
l
lubelak
Australijczycy tylko staraja sie o eksploatację węgla aby potem bo drozszej cenie w przyszłości sprzedać Bogdance. Dlaczego moj wczesniejszy komentarz został usuniety? Bo co prawdę napisałem jak będzie? Za czasów PO w dziwnych okolicznosciach firma z antypodów nabywa prawa do polskiej ziemi do polskich pokładów wegla na polskim terytorium. Wyobrazacie sobie odwrotna sytuację że Bogdanka nabywa takie same prawa w Australii ?
To wszystko przy pomocy Tarasa czy on czasem nie jest tajnym TW ?
a
analizując fakty
...poważnie . Nawet amerykańskie środowiska żydowskie w najtragiczniejszych czasach dla ich europejskich krewniaków ,olali go i jego doniesienia. Także po wojnie musiał się mieć na baczności przed żydosovietikusami których Stalin tu nasłał do dokończenia roboty po Hitlerze.
Nawet teraz weźmy takiego Yannicka Haenela i jego książką "Jan Karski Powieść" , jak relacjonuje jej treść lubelski publicysta Kazimierz Pawełek (Kurier Lubelski 10.02.2010) Karski został tam przedstawiony jako zdziczały schizofrenik i paranoik.
Tyle że w Polsce zawsze ktoś daje nam do pielęgnowania różnych wałęsów - a wiemy kim była Róża Zamojska z Żółtowskich ?
j
jkl
Jest mało prawdopodobne, żeby węgiel z nowej, lubelskiej kopalni trafiał polskim elektrownią.
j
ja
Jacy Australijczycy....sprawdź kto za tym stoi i będzie wszystko jasne. Kopalnia powstanie albo nie ale kasa już jest...da się zarobić;) Gadanie o eksporcie...hahahaha dokąd? Na Białoruś? Węgla na świecie jest w brud. Sprawdzcie sobie ceny węgla w porcie Rotterdam. Najtańszy jak pamiętam zawsze był z RPA.
G
Gość
PIJAR KOZIEGO GRODU!
Skomra i Kluczny woj. lubelskie Lubelszczyzną nazywają,
to stwierdzić tutaj wypada, że obaj kłamstwo wmawiają,
a z artykułu wynika, iż tylko Kluczny niepoprawnie gada,
zaś kto oglądał telewizję, to wie, że Skomra dopowiada.
Przed kamerą Kluczny oraz Taras Lubelszczyzny nie użyli
i już wiemy, że opętani urojeń lubelskich się nie wyzbyli,
to pytanie!! Na co, kłamcy zasłużyli, żeby się nie obrazili?
Morał!!! Pisać, czytać umieją i od wielu lat nie mądrzeją,
ciągle propagandę tuszowania historii Polski uprawiają,
uczonych nie uznają, bo zaburzenia umysłowe posiadają,
a teraz niech czytają, to się dowiedzą, co w głowie mają!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
l
lubelak
została spółka zawiązana i wylacznie po to by uzyskac zgodę na eksploatacje pokladow wegla,ktora nie ma nigdy zamiaru zbudowania tu kopalni od podstaw a jedynie sprzedanie koncesji Bogdance. jak to możliwe że jacyś austaralijczycy za czasów PO na ziemiach polskich maja prawo do wydobywania polskiego wegla na polskim terytorium ?Wyobrazacie sobie sytuacje że w Australii Bogdanka nabywa takie same prawa co oni tu?
K
KO B1 A4
"Jest mało prawdopodobne, żeby węgiel z nowej, lubelskiej kopalni trafiał polskim elektrownią." - po zagranicznemu już mówione
O
OP
Jedna w Lubelskiem,
Druga na Lubelszczyźnie
Dodaj ogłoszenie