Spis treści
Zbliżająca się jesień to nie tylko czas porządków i planowania prac na przyszły rok. Nawet pod koniec jesieni i zimą można siać warzywa.
Kiedy siać pietruszkę i marchewkę na zimę?
Pogoda coraz wyraźniej sygnalizuje nam, choć z przerwami na ciepłe promienie słońca, że zbliża się zima. Czy to czas przerwy w przydomowym albo działkowym warzywniku? Nic z tych rzeczy. Dopiero zbliża się okres, w którym będzie można posiać cześć warzyw, żeby pierwsze zbiory wczesnych odmian mieć już w maju, ok. 2-3 tygodnie szybciej, niż z siewu wiosennego.
Zdaniem doświadczonych działkowców siew zimowy wymaga większej gęstości i głębokości (1-1,5 cm) oraz koniecznie wczesnych odmian. W ten sposób możemy przyspieszyć zbiory:
- marchewki
- pietruszki korzeniowej i naciowej
- koperku
Dlaczego marchew albo pietruszka siana późną jesienią i na początku zimy zapewni przyspieszone zbiory? Nasiona będą miały lepsze warunki do kiełkowania i zaczną rosnąć szybciej, a to ze względu na większe uwilgotnienie gleby. Wiosna bywa w Polsce w ostatnich latach sucha, a zagony trzeba wówczas często podlewać, co i tak nie zastąpi naturalnych opadów. Pokłady śniegu z zimy mają temu zaradzić. Marchewka zazieleni się w rządkach prawdopodobnie już w pierwszej połowie kwietnia.
Siew zimowy wiąże się również z mniejszą presją płośnicy marchwianki.
Większa wilgotność ziemi po zimie, o ile przyniesie śnieg i zapas wody w glebie, daje szansę na ładniejsze, nierozwidlone marchewki. Dzieje się tak, gdy w ziemi nie ma dostatecznej ilości wody.
Kiedy siać marchewkę i pietruszkę na zimę?
Ogrodnicy radzą, by siewu dokonać na początku listopada, niektórzy wspominają nawet o grudniu. Terminu nie można przyspieszać, by marchew zbyt wcześnie nie wykiełkowała i nie przemarzła, ma przezimować w postaci nasionka. Powinna za to dobrze znieść niewielkie i krótkotrwałe mrozy już wiosną po wykiełkowaniu.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wyjaśnia w metodyce integrowanej produkcji marchwi, że najwcześniej wysiewa się marchew na wczesny zbiór pęczkowy, rozpoczynający się niekiedy w końcu maja, ale zazwyczaj na początku czerwca. Na ten termin zbioru możliwy jest wysiew nasion w 3 terminach:
- późnoletni – od końca sierpnia do połowy września,
- przedzimowy – w listopadzie do końca grudnia,
- wczesnowiosenny – od końca lutego do początku kwietnia.
Siewu nie powinno się planować w miejscu świeżo nawożonym np. obornikiem. Ziemię warto wcześniej głęboko przekopać. W przypadku bezśnieżnej zimy zagony warto przykryć słomą lub gałązkami drzew iglastych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!