Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierownictwo IPN tłumaczy się ze słów swojego historyka

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Gazeta Polska
„Po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle” – stwierdził historyk IPN na łamach „Gazety Polskiej”. „Przedstawione tam sformułowania nie są w żadnym wypadku zgodne ze stanowiskiem IPN” – oświadczyło kierownictwo Instytutu.

„W związku z tezami zawartymi w artykule dra hab. Tomasza Panfila w tygodniku „Gazeta Polska”, Instytut Pamięci Narodowej oświadcza, że przedstawione tam sformułowania nie są w żadnym wypadku zgodne ze stanowiskiem IPN, ani ze stanem wiedzy naukowej na temat sytuacji ludności żydowskiej na ziemiach polskich po 1 września 1939 r.” – czytamy w oświadczeniu kierownictwa IPN przesłanym na adres redakcji.

Czytaj też: Historyk IPN z Lublina: Po agresji Niemiec sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle

Komentarz dotyczy artykułu pt. „Świat patrzy i milczy”. Panfil stwierdził w nim, że „po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle. Wprawdzie władze okupacyjne objęły ich nakazem pracy, nakazały noszenie opasek z gwiazdą Dawida, obciążyły potężnymi podatkami, rozpoczęły wyznaczanie stref tylko dla Żydów, ale jednocześnie zezwoliły na tworzenie judenratów, czyli organów samorządu”.

Tekst Panfila wywołał kontrowersje. - To kompletny absurd. Ta ignorancja jest porażająca – skomentował treść artykułu dr hab. Dariusz Libionka, profesor Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz kierownik działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku.

- Prześladowania ludności żydowskiej rozpoczęły się wraz z wejściem wojsk niemieckich na terytorium Polski. Już w pierwszych dniach okupacji Żydzi byli zmuszani do pracy, bici na ulicach, okupanci podpalali synagogi i mordowali pojedyncze osoby – powiedział dr hab. Adam Kopciowski, kierownik zakładu kultury i historii Żydów UMCS.

Autor artykułu pełni obowiązki naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie i wykłada na KUL.

„Kierownictwo IPN oczekuje, że dr hab. Tomasz Panfil w ramach swojej działalności naukowej i publicystycznej wykazywać będzie należytą staranność i przestrzegać będzie zasad rzetelności naukowej i badawczej” – czytamy w liście z IPN.

Kierownictwo Instytutu zapewnia, że sytuacja ludności żydowskiej od momentu wybuchu II wojny światowej „należy do najważniejszego obszaru badań historycznych prowadzonych przez pracowników IPN i od siedemnastu lat stanowi jedno z głównych zagadnień podejmowanych przez Instytut. Świadczą o tym liczne publikacje i inne przedsięwzięcia o charakterze zarówno naukowym, jak i edukacyjnym”.

Michał Biały (SKB Kraśnik) wygrał Pierwszą Dychę do Maratonu [ZDJĘCIA]
Sensalsa na 700-lecia Lublina [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wysokie zwycięstwo żużlowców Speed Car Motoru Lublin w pierwszym meczu barażowym
Nauka rządziła w sercu Lublin [ZDJĘCIA]
Egzamin wstępny na aplikację radcowską w Lublinie (ZDJĘCIA)
Lubelskie Klasyki Nocą. Zakończenie sezonu (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski