Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka słów o oczywistościach

Jan Pleszczyński
Nie wiem, czy potrzeba aż raportu przygotowanego przez uznaną firmę badawczą, by wiedzieć, że największym potencjałem Lublina są studenci, a ekonomiczne perspektywy Lublina są całkiem niezłe. Przynajmniej na tle innych miast, polskich i europejskich. Widać to przecież gołym okiem, a ja piszę tutaj o tym w kółko co tydzień, choć żadnych badań nie robiłem.

Na wszelki wypadek przypomnę, że Lublin bardzo dobrze wypadł w rankingu europejskich miast, przygotowanym przez specjalistyczną firmę związaną z "Financial Timesa". Są więc podstawy, by sądzić, że raport ma solidną wartość naukową. Tyle, że chyba nie jest wielkim odkryciem. I bez tego doskonale wiem, że Lublin to dobre miejsce do życia, w końcu mieszkam tu już ponad pół wieku. Choć rzeczywiście nie myślałem, że aż tak dobrym i że jego perspektywy są aż tak obiecujące. Skoro jednak tak twierdzą specjaliści, którzy przeanalizowali kondycję 250 miast europejskich, to nie mam powodu im nie wierzyć. W końcu to oni są fachowcami, nie ja.

Malkontentów oczywiście ten raport tylko rozwścieczy, a najbardziej zawzięci dostrzegą w nim kolejny spisek światowej finansjery, która jak zwykle próbuje nam mydlić oczy. Może jednak przynajmniej niektórzy docenią, gdzie mieszkają. Sama świadomość, że jesteśmy w tej samej lidze co Cambridge, Antwerpia, Grenoble, Kraków, Katowice czy Gdańsk jest krzepiąca.

Zupełnie na marginesie tego raportu pomyślałem sobie o różnych innych oczywistościach, które, jak pokazuje życie, dla wielu wcale oczywistościami nie są. Ale gdyby kilka tygodni temu premier zapytał mnie, co zrobić z ACTA, bez wahania powiedziałbym: ustąpić, bo sprawa jest przegrana. Gdyby 20 lat temu Episkopat zapytał mnie, czy warto wprowadzać religię do szkół, bez wahania powiedziałbym: nie warto, bo prędzej czy później wzrośnie agresywny antyklerykalizm. Gdyby kilka lat temu ktoś spytał, czy na Euro 2012 zdążymy z autostradami, popukałbym się w głowę. Gdyby podczas ostatniej kampanii wyborczej ktoś mnie zapytał, czy prezes naprawdę się zmienił, powiedziałbym, że w tym wieku ludzie już się nie zmieniają. Gdyby minister zdrowia zapytał, czy można wprowadzać w życie ustawę refundacyjną w okresie świąt, powiedziałbym, że to polityczne samobójstwo. Jeśli ktoś mnie dziś zapyta, kiedy będzie lepiej, to powiem: nieprędko. Dobrze już było.

A gdyby prezydent Lublina zapytał mnie, czy (...), to bez wahania odpowiem, że (...). Bo parę spraw w naszym mieście też jest oczywistych. I żeby je dostrzec, nie potrzeba być ekspertem z "Financial Timesa".


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski