MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt milionów złotych w plecy. Wszystko przez klęski żywiołowe

JJ
Opracowanie:
Gradobicie w Chodlu
Gradobicie w Chodlu Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wiemy już, na ile szacowane są pierwsze straty w sadownictwie po wiosennych przymrozkach i gradobiciu na Lubelszczyźnie. Suma 35 mln zł, o której poinformował urząd wojewódzki, może się jednak znacząco powiększyć, bo ponad połowa poszkodowanych gmin jeszcze nie dokonała podsumowania.

Przymrozki dotknęły Lubelszczyznę 23-26 kwietnia, w maju pojawiły się z kolei opady gradu. Największe szkody w gospodarstwach rolnych zostały wyrządzone w gminach: Niedrzwica Duża, Chodel, Opole Lubelskie. Straty zgłosiło 145 gmin z terenu naszego województwa (68 proc. wszystkich gmin). Wystąpiły one w sadach i na plantacjach owoców jagodowych.

Właśnie skutków klęsk żywiołowych dotyczyło poniedziałkowe spotkanie wojewody Krzysztofa Komorskiego z samorządowcami z gmin dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W zebraniu wzięli udział również m.in. dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk.

– Cały czas monitorujemy sytuację. Klimat zmienia się na naszych oczach, mają miejsce anomalie pogodowe, a w związku z tym tak nieprzyjemne zdarzenia dotykają państwa „małe ojczyzny”, ich mieszkańców, gospodarstwa, sady – podkreślił wojewoda cytowany w komunikacie.

W 137 gminach były to straty spowodowane przez przymrozki wiosenne. Natomiast w 21 gminach przez opady gradu, z czego w 13 z tych gmin wystąpiły wcześniej też przymrozki.

Ze wstępnych, częściowych raportów przesłanych przez 64 ze 145 urzędów gmin wynika, że szkody spowodowane klęskami żywiołowymi dotknęły 3,7 tys. gospodarstw rolnych, w których powierzchnia uszkodzonych upraw sięgnęła 5,7 tys. ha. Wartość oszacowanych strat wynosi obecnie ponad 35 mln zł.

Urząd wojewódzki zastrzegł, że ostateczne straty z pewnością będą większe ze względu na trwające jeszcze prace komisji szacujących i brak kompletnych danych.

Wśród możliwych form pomocy dla poszkodowanych gospodarstw wymieniono: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie składek KRUS, ulgi w podatku rolnym, ulgi w czynszu z umów dzierżawy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski