Kilkanaście szkół w woj. lubelskim do likwidacji. Wnioski już w kuratorium

Agata Wójcik
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Anna Kurkiewicz
Do Kuratorium Oświaty w Lublinie wpłynęło już 30 wniosków o likwidację i przekształcenie szkół. Nie wszystkie popierają rodzice i nauczyciele.

Egzamin gimnazjalny 2016 (TERMINY)

Wniosków będzie jeszcze więcej. Samorządy mają bowiem czas do końca lutego na poinformowanie o planowanych zmianach: rodziców, grona pedagogicznego, a także kuratorium, które musi wyrazić na ten temat swoją opinię. Do tej pory była ona wiążąca jedynie w przypadku łączenia szkół lub przekazywania ich stowarzyszeniom.

Matura 2016. Terminy egzaminów pisemnych i ustnych

- W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, zgodnie z nią głos kuratora w sprawie likwidacji szkół także będzie wiążący. Jeśli organ prowadzący nie zgodzi się z jego decyzją, będzie mógł się odwołać do Ministerstwa Edukacji Narodowej - wyjaśnia Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji KO i dodaje, że samorządy, które złożyły wniosek przed zmianami i nie podjęły jeszcze ostatecznej uchwały, będą to musiały zrobić ponownie.

Likwidują małe szkoły

Dotychczas złożone wnioski dotyczyły głównie przekształceń placówek poprzez likwidację oddziałów przedszkolnych oraz likwidację całych szkół.

Samorządy z województwa lubelskiego chcą, by przed 1 września przestało działać 15 szkół, a trzy zostały wygaszone - nie będzie naboru do pierwszych klas.

Większość wniosków została pozytywnie zaopiniowana przez kuratora.

- Były to placówki, które nie miały ani jednego ucznia i nie prowadziły rekrutacji, a więc istniały tylko na papierze. W innych przypadkach kurator zgodził się z argumentacją, którą dołączył do wniosku organ prowadzący - mówi Misiak.

Pozytywną opinię dostała chociażby likwidacja Szkoły Podstawowej w Korytkowie Małym (pow. biłgorajski). W przedszkolu i klasach 1 - 3 uczy się tam zaledwie 21 uczniów. Władze gminy chcą, by dzieci dojeżdżały do placówki we Frampolu.

- Budynek jest zbyt duży, a koszt jego utrzymania za wysoki na tak małą liczbę uczniów. Zdajemy sobie z tego sprawę. Boimy się jednak o pracę - usłyszeliśmy od nauczycieli z tej placówki, którzy sprzeciwiają się likwidacji szkoły. Popierają ich rodzice uczniów. Protestujący będą jeszcze rozmawiać w tej sprawie z władzami gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOSC
DZIECI MOGA DOJEZDZAC DO WIEKSZYCH SZKOL PANSTWO POWINNO ZADBAC O SPECJALNY BUS ABY JE DOWOZIL WIADOMO ZE UTRZYMANIE TAKIEGO BUDYNKU KOSZTUJE A WZAMIAN ZA TO OTWORZYC PRZYCHODNIE LEKARSKA
t
ter34
Zauważ globalnie, Czym bardziej ucywilizowane kraje i większe wykształcenie, tym mniejsza dzietność. Nikt przy zdrowych zmysłach nie chce wpuszczać do chorego świata swoich dzieci, żeby cierpiały, no chyba że jest tępym arabskim idiotą.
a
ania
zamknąć szkoły -to będzie większa
ciemnota

bogaci i tak swoje pociechy wykształcą-służba nie musi się uczyć
M
MISIEK
U mnie w gminie Lesniowice jest 4 podstawówki i gimnazjum wszystkie zostały oddane stowarzyszeniu przez co nie zostały zamkniete dla dzieci nie zmieniło sie nic nadal mają obiady autobus szkolny itp jedyne co sie zmieniło to to ze nauczyciele stracili dodatki z karty nauczyciela tj dodatek wiejski meszkaniowy wczasy pod gruszą trzynastki i czternastki itp ale kto chciał pracowac pracuje nadal a pensje wraz mają ponad 3tys wiec jesli naprawde zalezy komus na utrzymaniu szoly i dobru dzieci to stowarzyszenie jest dobrym wyjsciem i wcale nie ma czego sie bac .jasli jednak ktos ma ochote zapoznac sie bliżej z tematem zapraszam do lesniowic
A
Anonimek
Czytaj ze zrozumieniem!
"Do Kuratorium Oświaty w Lublinie wpłynęło już 30 wniosków o likwidację i przekształcenie szkół"
Dziennikarz napisał to zdanie dlatego, że siedziba kuratorium mieści się w Lublinie i właśnie tam wpływają wnioski. W reszcie artykułu wyraźnie pisze, że chodzi o województwo lubelskie więc nie rób problemu tam, gdzie go nie ma. Wystarczy czytać ze zrozumieniem, a nie później wylewać swoje żale w komentarzach.
u
uczen
Wszystkie do likwidacji hahaha
j
ja
Niestety czesto mala szkola to niski poziom nauczania. Mowienie o lepszym dostepie, kameralnosci to bzdura. Wystarczy spojrzec na wyniki po egzaminach 6 klas. Wiekszy problem dla wiejskich nauczycieli nie nauczonych konkretnej pracy, a czesto latami zajmujac swoje etaciki. Tam odgrywaja ,,elite" gdzie indziej nikt ich nie chce.
S
Stacho Łupina
Trzeba robić dzieci.
M
Myslacy
A z Karmanowicami co ten wójt Łaguna uczynił ? Kłamca pogonić tego kmiotka z Wąwolnicy. Włodarz za dychę !!!
P
Paweł
No to w Lublinie czy na Lubelszczyźnie? Czy dziennikarz nie widzi różnicy?
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie