Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino dokumentalne w Chatce Żaka. Dwie Polki i dwie Polski, władza internetu i wskrzeszanie mamuta

Sylwia Hejno
Czyściciel internetu to cichy zawód XXI wieku
Czyściciel internetu to cichy zawód XXI wieku materiały prasowe
Głośne, kontrowersyjne, dyskutowane, nagradzane - takie jest właśnie kino, które zobaczymy w Chatce Żaka na przeglądzie „Czas dokumentu”.

Konrad Szołajski jest twórcą kilkudziesięciu dokumentów, m.in. „Zawód: posłanka”, „I Bóg stworzył seks”, „Good morning, Lenin!”, „Gruba do łóżka, chuda na bal”, „Walka z szatanem” czy „Dobra zmiana”. Jego najnowszy film rozpocznie „Czas dokumentu”.

Po dwóch stronach barykady
Przez dwa i pół roku ekipa filmowa towarzyszyła bohaterkom - Marcie i Ticie. Obie kochają swój kraj, jednak zupełnie inaczej rozumieją patriotyzm.

Marta jest gorliwą katoliczką, bywalczynią miesięcznic i organizatorką ćwiczeń strzeleckich dla dzieciaków. Tita uczestniczy w antyrządowych demonstracjach, ma liberalny, proeuropejski światopogląd. Ucieleśniają dwie wizje Polaków zamkniętych w stereotypach „pis-owca” i „lewaka”. Obie walczą o to, w co wierzą, obie można polubić i zrozumieć. Czy uda im się ze sobą porozumieć?

- W „Dobrej zmianie” nie mówimy, że dobra zmiana jest dobra czy zła, próbujemy zrozumieć, co się w Polsce dzieje. Zauważyliśmy, że podzieliła się na dwa plemiona, które choć mówią tym samym językiem, to są diametralnie opozycyjne. Z tym, że jeśli uda się zbliżyć do ludzi, porozmawiać z nimi, okazuje się, że te różnice nie są aż tak wielkie, że być może są szanse na to, że znajdziemy wspólny język - mówi reżyser.

Człowiek w sieci i w głębinie
Czy internet jest demokratyczny? W jakich sferach możemy się zgodzić na filtrowanie treści, a w jakich nie? Jakie skutki rodzi taka selekcja? Na te pytania odpowiada film Hansa Blocka i Moritza Riesewiecka „Czyściciele internetu”.

Dokument przedstawia kulisy cenzury w sieci. Dowiemy się z niego m.in. tego, że media społecznościowe negocjują z niektórymi krajami dostęp do materiałów krytycznych wobec ich rządów oraz że „cyfrowy śmieciarz” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na jego psychice.

Kolejne propozycje to „Genesis 2.0” (reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev) oraz „Człowiek delfin” (reż. Lefteris Charitos).

Christian Frei był nominowany do Oscara za inny dokument, „Fotografa wojennego”. O „Genesis 2.0” mówi: - Film zabiera widza do nieznanego świata, egzotycznego, który nie ma niczego wspólnego z naszym codziennym życiem i uwodzi nas jako doświadczenie filmowe. Przez długi czas nie rozumiemy czego mężczyźni szukają. Co ich motywuje. Krok po kroku dociera do nas, że są pogrążeni w czymś w rodzaju gorączki złota.

„Białe złoto” czyli pozostałości kłów mamutów osiągają zawrotne ceny na chińskim rynku. Ale też podsyca fantazję o dokonaniu niemożliwego - wskrzeszeniu tego dawno wymarłego zwierzęcia. Film opowiada o tajemnicach natury, nauce, stworzeniu i roli, jaką pragnie odegrać człowiek.

„Człowiek delfin” stanowi z kolei filmowy portret Jacquesa Mayola, jednego z najwybitniejszych nurków w historii, którego życie stało się inspiracją dla filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Poznajemy człowieka, który dociera do granic własnego ciała, ryzykuje wszystko, aby spełnić wyznaczony sobie wyższy cel. Tej opowieści towarzyszą komentarze przyjaciół Mayola oraz zachwycająca podwodna fotografia.

CZAS DOKUMENTU21.10, niedziela, „Dobra zmiana”, reż. Konrad Szołajski, g.19.00;
22.10, poniedziałek, „Czyściciele Internetu” reż. Hans Block, g.19.30;
24.10, środa, „Genesis 2.0” reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, g.19.30;
25.10, czwartek, „Człowiek delfin” reż. Lefteris Charitos, g.19.30;
27.10, sobota, „Pierwszy Polak na Marsie” reż. Agnieszka Elbanowska, g. 20.00, „Film dla Stasia” reż. Monika Meleń;
29.10., poniedziałek, „Lubow - miłość po rosyjsku” reż. Staffan Julén, g.19.30;
30.10, wtorek, „Matangi/ Maya/M.I.A.” reż.Steve Loveridge, g.19.30.

Kino „Chatka Żaka” karnet 40zł, bilety 10 i 12 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski