Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klaster Lubelska Medycyna wspiera rozwój innowacji

Gabriela Bogaczyk
Adrian Tomczyk
Obecnie w Klastrze współpracuje 130 podmiotów, w tym 116 przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw - mówi Marzena Strok-Sadło z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin

Czym jest Klaster?

Klaster skupia różne podmioty z tej samej branży, które podejmują decyzję o współpracy w celu osiągnięcia wspólnych korzyści, chociaż na co dzień ze sobą często konkurują. Przykładem takiego działania jest Klaster Lubelska Medycyna - Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych, który powstał w 2014 roku z inicjatywy Urzędu Miasta i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obecnie w Klastrze współpracuje 130 podmiotów, w tym 116 przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Biuro Klastra animuje działania w środowisku mające na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, innowacji, komercjalizacji oraz umiędzynarodowienia przedsiębiorstw. Ważnymi aktorami tej współpracy są lubelskie uczelnie i lubelscy naukowcy.

W jaki sposób Klaster przyczynia się do wzrostu innowacyjność w Lublinie i regionie?

Członkowie Klastra pracują obecnie w 11 zespołach zadaniowych, między innymi w zespole do spraw technologii inżynierii medycznej w tym biotechnologii. Liderami zespołów są przedsiębiorcy i naukowcy ze środowiska lubelskiego. Wspólnie definiujemy priorytety rozwojowe środowiska

Biuro Klastra wspiera projekty badawczo-rozwojowe członków Klastra. Przykładem takiego działania może być firma SDS Optic pracująca nad innowacyjnym rozwiązaniem do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów - mikrosondą optyczną OMiProbe. Firma jest między innymi beneficjentem programu Strategmed oraz Horyzontu 2020. Horyzont 2020 to największy w UE program finansowania badań naukowych i innowacji, z budżetem 80 mld euro. Z tego programu firma otrzymała prawie 4 miliony euro. Jest to do tej pory najwyższy grant z tego programu w całej Polsce.

Członkowie Klastra pracują nad rozwiązaniami z zakresu technologii materiałowej (przykładem biomateriał kościozastępczy opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie), robotyki medycznej i telemedycyny, urządzeniami medycznymi, żywnością funkcjonalną i suplementami diety, szeroko rozumianą diagnostyką, w tym rozwiązaniami zakresu genetyki (testy genetyczne), implantami i narzędziami medycznymi.

Jak Klaster wspiera komercjalizację innowacji?

Pracujemy nad zwiększeniem kompetencji środowiska w tym zakresie. Organizujemy warsztaty, konferencje, szkolenia. W ofercie członków Klastra można znaleźć również programy akceleracyjne. Biuro Klastra organizuje spotkania z potencjalnymi inwestorami, podczas których naukowcy mają możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań.

Biuro Klastra jest realizatorem autorskiego projektu Innotest, w ramach którego innowacyjne rozwiązania z zagranicy mogą być testowane w strukturach naszego Klastra. Dla członków Klastra jest to znakomita okazja do zapoznania się z innowacjami na rynku globalnym, które są punktem odniesienia i inspiracją do pracy nad własnymi rozwiązaniami. W medycynie bowiem innowacyjne rozwiązania mają charakter globalny, Ci którzy chcą skutecznie zaistnieć na rynku, muszą mieć świadomość zmierzenia się z konkurencją na rynku światowym.

Gmina Lublin jako koordynator Klastra Lubelska Medycyna uczestniczy także w projekcie ProVaHealth - walidacja produktów w zdrowiu, wspólnie z 16 partnerami z Europy ( Niemiec , Szwecji, Estonii, Danii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski). Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Region Morza Bałtyckiego.

Współpracujemy również blisko z Centrami Transfery Technologii na naszych lubelskich uniwersytetach, parkami naukowo-technologicznym, oraz z centrami badawczo o rozwojowymi z listy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Konsultujemy założenia do programów ministerialnych mających na celu wsparcie innowacji i ich komercjalizacji m.in. programu ‘‘Top 100 Innowatorzy Gospodarki’’.

Czy Klaster współpracuje z innymi ośrodkami w kraju i za granicą?

W 2016 roku zawarliśmy umowę o współpracy z pięcioma największymi klastrami medycznymi i biotechnologicznymi w Polsce pod hasłem „ Razem dla innowacyjnej medycyny”. Współpracujemy również z klastrami z Włoch , Estonii, Chorwacji i Łotwy oraz ośrodkami innowacji w USA i Izraelu. W najbliższym czasie zamierzamy nawiązać współpracę z jednym z klastrów w Niemczech. A to jest dopiero początek naszej współpracy międzynarodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski