Klub seniora powstanie na Czechowie. Ratusz rozważa trzy adresy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Klub seniora powstanie na Czechowie. Ratusz już szuka miejsca, gdzie uruchomiona zostanie placówka. W grę wchodzą trzy adresy, najbardziej prawdopodobna lokalizacja to ul. Żelazowej Woli, czyli okolice Domu Kultury „Fryderyk”.

Kolejny klub seniora pojawi się w Lublinie. Powstanie na Czechowie. Obecnie w mieście jest 18 takich placówek. – Niestety na mapie placówek senioralnych brakuje dzielnicy Czechów. Jest to jedna z największych i najludniej zamieszkałych dzielnic Lublina, a duży odsetek mieszkańców stanowią właśnie starsi mieszkańcy naszego miasta – wskazuje Marcin Bubicz, radny klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. Radny napisał interpelację do ratusza w sprawie uruchomienia na Czechowie klubu seniora.

– Nieodpłatny wachlarz zajęć dodatkowych oferowanych przez te placówki, takich jak m.in. zajęcia z psychologiem, spotkania muzyczne, warsztaty artystyczne czy chociażby gimnastyka rehabilitacyjna, to spełnienie oczekiwań seniorów i odpowiedź na wyzwanie, z którymi na co dzień mierzyć się muszą starsi mieszkańcy Lublina – podkreśla radny Bubicz.

Ratusz mówi „tak” uruchomieniu placówki. - Zauważamy pogłębiającą się potrzebę utworzenia klubu seniora w dzielnicy Czechów. Potwierdza to również doświadczenie, które mamy w związku z funkcjonującym na Czechowie przy ul. Poturzyńskiej Centrum Dziennego Pobytu nr 1, gdzie w ramach regulaminowych 10 miejsc liczba osób uczęszczających na zajęcia dochodzi do 20 – wskazuje Monika Lipińska, z-ca prezydenta Lublina.

Ratusz przekonuje, że od trzech lat szuka miejsca spełniającego wymogi określone dla klubu seniora. - Nawet w dzielnicy o tak rozbudowanej infrastrukturze, jaką ma Czechów, nie jest to zadanie łatwe – przyznaje Lipińska. I dodaje: - Obecnie rozmawiamy z prezesem SM „Czechów”, który zaproponował trzy ewentualne lokalizacje. Najbardziej prawdopodobna wydaje się lokalizacja związana z Domem Kultury „Fryderyk”.

DK „Fryderyk” mieści się przy ul. Żelazowej Woli.

Miastu zależy, aby to był lokal pozbawiony barier architektonicznych i łatwo dostępny. „Najlepiej, żeby znajdował się w bliskim sąsiedztwie bloków, w miarę w centrum osiedla. Wielkość pomieszczenia powinna zapewniać seniorom poczucie swobody i posiadania dla siebie przestrzeni” - wskazują urzędnicy.

Kiedy powstanie placówka? - Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o czas potrzebny na zorganizowanie klubu seniora jest trudna. Poszukiwania lokalu trwają zwykle od kilku tygodni do – jak pokazuje przykład Czechowa - nawet kilku lat. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na adaptację i wyposażenie pomieszczeń w meble, sprzęty i materiały do terapii – zazwyczaj ta część prac to okres kilku miesięcy - mówi Lipińska.

Czytaj także

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 marca, 16:18, Gość:

Proponuję os. Karłowicza będące pustynią w zakresie kultury, a i także usług. Nie ma tu kościoła, poczty, planowanych toalet i wybiegów dla psów. Można np. zlikwidować Biedronkę, która właściwie jest tylko namiastką supermarketu ze względu na niewielkie rozmiary, takie w sam raz na klub seniora :)

To,że osiedle Karłowicza jest kulturalną pustynią jest wyłączna zasługą towarzyszki Balak która czyniła wszystko by 3 lata temu nie powstał tu Klub Seniora. Teraz objęła wszystkie płatne stanowiska w dzielnicowych i osiedlowych radach oraz komisji d/s alkoholizmu i twierdzi iz wszystko jest oky.

G
Gość

Jeśli Ratusz od trzech lat bezskutecznie szuka lokalu dla potrzeb klubu seniora na Czechowie -jak oświadcza zastępca prezydenta Monika Lipińska - to w rzeczywistości oznacza,że zajmuję się ona wyłącznie osobistą autopromocją na forach internetowych. Gdyby nie to,to nikt by nie wiedział,ze ta pani w ogóle istnieje. Jest rzeczą wręcz niewiarygodną by prezydent Żuk nie dostrzegał zawodowej bierności tej leserki odpowiedzialnej bądź co bądź za wsparcie i bieżącą pomoc najbiedniejszym środowiskom Lublina. Zwłaszcza teraz....

h
harcerz

jak przejdzie koronawirus jak we Włoszech to nie będzie problemu z seniorami. Lepiej dbajmy o naszych seniorów. pomóżmy im w tym czasie.

g
grucha

mój ukochany inaczej rządca miasta uwielbia geriatrie- np. likwiduje miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Tych wśród pełnoletnich jest jednak sporo , czego nie może zauważyć doktÓr zapatrzony w estetykę

G
Gość

Kiedy otworzą to juz bez znaczenia. Wszystkie kluby seniora od jutra zamknięte.

G
Gość

Proponuję os. Karłowicza będące pustynią w zakresie kultury, a i także usług. Nie ma tu kościoła, poczty, planowanych toalet i wybiegów dla psów. Można np. zlikwidować Biedronkę, która właściwie jest tylko namiastką supermarketu ze względu na niewielkie rozmiary, takie w sam raz na klub seniora :)

Dodaj ogłoszenie