KO zorganizowała w Sejmie debatę o Pegasusie. Wrzosek: Nie widzę żadnego uzasadnienia objęcia mnie taką kontrolą

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
KO zorganizowała w Sejmie debatę o Pegasusie. Wrzosek: Nie widzę żadnego uzasadnienia objęcia mnie taką kontrolą
KO zorganizowała w Sejmie debatę o Pegasusie. Wrzosek: Nie widzę żadnego uzasadnienia objęcia mnie taką kontrolą Adam Jankowski
Udostępnij:
W piątek powołany przez Koalicję Obywatelską Parlamentarny Zespół ds. Naprawy Rzeczypospolitej debatował nad sprawą Pegasusa. W posiedzeniu wzięli udział m.in. były szef CBŚ i CBA Paweł Wojtunik czy prokurator Ewa Wrzosek.

W piątek powołany przez Koalicję Obywatelską Parlamentarny Zespół ds. Naprawy Rzeczypospolitej debatował nad sprawą inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus.

- To jest taka "bomba atomowa" w pracy operacyjnej. Nie można jej stosować w sprawach kradzieży kur czy rowerów. Ustawy mówią bardzo precyzyjnie w sprawach jakich przestępstw można jej używać - z reguły są to najcięższe przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu czy porządkowi publicznemu, związanych z działalnością przestępczości zorganizowanej, przestępstw korupcyjnych. Nie ma tutaj dowolności – ocenił były szef CBŚ i CBA Paweł Wojtunik.

Stwierdził, że system nadzoru nad służbami w Polsce jest "skorumpowany zależnościami politycznymi".

Natomiast sędzia Piotr Gąsiarek, który także uczestniczył w posiedzeniu, przekazał, że sąd, który otrzymuje do rozpatrzenia wniosek o zgodę na zastosowanie kontroli operacyjnej, nie ma wiedzy, jakiego systemu zamierzają użyć służby. Sędzia dostaje do wglądu kilka informacji między innymi to, co ma być rejestrowane.

Gąsiarek także zgodził się z Wojtunikiem w sprawie kontroli nad służbami. - Nie mamy i nigdy żeśmy nie mieli tak naprawdę niezależnego organu nadzoru nad czynnościami operacyjnymi służb. Nie ma w Polsce nikogo, kto mógłby wejść w te służby i zażądać wszystkiego, łącznie z dokumentami tajnymi - stwierdził.

Na posiedzeniu obecna była także prokurator Ewa Wrzosek, która według Citizen Lab była jedną z osób inwigilowanych Pegasusem. Odnosząc się do tego oceniła, że nie widzi żadnego powodu, który dawałby możliwość inwigilacji.

- Nie jest prowadzone wobec mnie żadne postępowanie, nie popełniłam żadnego przestępstwa, ani innego czynu zabronionego, więc racjonalizując tę sytuację, a więc sam fakt użycia tego narzędzia wobec mnie, mogę go powiązać wyłącznie z działalnością - z jednej strony zawodową, jako prokuratora, z drugiej strony - z aktywnością w stowarzyszeniu niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia. Oczywiście ani jedna aktywność, ani druga w żaden sposób nie może stanowić podstawy do zastosowania tego typu środka wobec czynnego prokuratora" - powiedziała.

Sprawa Pegasusa

W zeszłym miesiącu agencja Associated Press ujawniła, że grupa badaczy z kanadyjskiego Citizen Lab, które działa przy Uniwersytecie w Toronto, w swojej ekspertyzie wykazała dowody na inwigilację opozycji.

Według informacji zdobytych przez ekspertów, w Polsce inwigilowani oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO Krzysztof Brejza. Inwigilację Brejzy potwierdziła także niezależna organizacja pozarządowa Amnesty International, która zajmuje się m.in. przestrzeganiem praw człowieka. Według Citizen Lab senator KO był inwigilowany 33 razy podczas trwania kampanii wyborczej w 2019 roku.

29 grudnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła Wrzosek wszczęcia śledztwa w sprawie cyberataku na jej telefon.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" mówił m.in., że "Pegasus to program, po który sięgają służby zwalczające przestępczość i korupcję w wielu krajach; jego powstanie i używanie jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać" i że "źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia".

Podobne zdanie wyraził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

W tym tygodniu Senat powołał komisję badającą sprawę Pegasusa. Nie ma ona jednak znaczących kompetencji w porównaniu do komisje śledczej, której powołania domaga się opozycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: KO zorganizowała w Sejmie debatę o Pegasusie. Wrzosek: Nie widzę żadnego uzasadnienia objęcia mnie taką kontrolą - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Senat nie ma uprawnień do tego typu komisji.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie