Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety chcą robić karierę i nie boją się awansu

AIP
Awans nie jest już tylko marzeniem kobiet, jest celem samym w sobie.
Awans nie jest już tylko marzeniem kobiet, jest celem samym w sobie. 123RF
Coraz więcej kobiet deklaruje potrzebę jasno wytyczonej ścieżki rozwoju. Bardzo ważne okazuje się wsparcie, zarówno profesjonalne, jak i życiowe ze strony partnera. - Kobiety nie walczą, kobiety współpracują- dodaje ekspert.

Awans nie jest już tylko marzeniem kobiet, jest celem samym w sobie - 37 proc. kobiet przyjęłaby taką propozycję bez wahania. Niespełna 17 proc. zastanawiałaby się, czy sprosta nowym wyzwaniom, czy ma kompetencje. Z partnerem i jego decyzją - jak wynika z ankiety- liczymy się coraz rzadziej, ale o ile 2 proc. kobiet uzależniałoby decyzję od rozmowy z nim, o tyle aż 10 proc. martwiłoby się, że nie pogodzi obowiązków domowych z nowymi wyzwaniami- wynika z raportu „Szanse i bariery dla Polek w biznesie i na rynku pracy” przygotowanego przez Fundację „Sukces Pisany Szminką”.

- Markę buduje się bardzo długo, ciężko i mozolnie. Natomiast reputację można stracić bardzo szybko, zwłaszcza tera, gdzie mamy internet, gdzie pojawiają się fake newsy- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Irena Eris, przedsiębiorca, właścicielka firmy dr Irena Eris.- Ludzie są podatni na tego typu informacje- dodaje.

Szans na rozwój kobiety upatrują przede wszystkim w doradztwie - 62 proc. chciałaby mieć możliwość omówienia rozwoju zawodowego z coachem, mentorem czy psychologiem, a prawie 30 proc. potrzebuje jasno wytyczonej ścieżki kariery (29,5 proc.). Kobiety, które są matkami, oczekują od pracodawcy elastycznego czasu pracy (31 proc.) i od partnera lub bliskich pomocy w opiece nad dziećmi (12 proc.). Dla wielu z nich równie ważne na tym etapie decyzji są różnego rodzaju studia dodatkowe, szkolenia, warsztaty, a nawet narzędzia dostępne w internecie - 28 proc. pytanych kobiet wskazało ich dostępność jako szansę na drodze do rozwoju.

Wyniki pokazały także, co utrudnia ankietowanym kobietom rozwój zawodowy: ciągle brakuje im wystarczającej pewności siebie (36 proc.) i kompetencji (16 proc.). Ale odczuwają przede wszystkim niedostateczne wsparcie, zarówno ze strony pracodawcy - aż 27 proc. kobiet deklarowało brak jasno wytyczonych celów zawodowych, a 31 proc. brak mentora. Aż 51 proc. zgodziłaby się na awans mając taką osobę w miejscu zatrudnienia.

Kobiety nie walczą, kobiety współpracują. Jest wiele badań, które mówią o tym, że tam gdzie w zarządzie firmy jest więcej kobiet, to te firmy generują zarówno lepsze wyniki finansowe, jak i sprzedażowe. Kobiety przede wszystkim są świetnie zorganizowane- mówi AIP Kamila Kaliszyk, Mastercard Europe.

Niemniej ważna jest polityka wynagrodzeń - na brak płacowej przejrzystości w firmach wskazało 14 proc. aktywnych zawodowo pań. Kobiety - co znalazło się w ich szczegółowych wypowiedziach - czują się ciągle często gorsze od kolegów, mniej doceniane i gorzej opłacane. Aż 45 proc. z nich decyzję o awansie w firmie uzależnia od zarobków na takim samym poziomie co ich koledzy. Kobiety mają też więcej dylematów, jeśli chodzi i pogodzenie kariery z wychowaniem dzieci.

Polki są coraz bardziej przedsiębiorcze. Ponad 56 proc. z nich chce inwestować pieniądze, 23 proc. myśli o założeniu firmy, ponad 18 proc. kupiłaby mieszkanie z myślą o inwestowaniu. Prawie 20 proc. w inny sposób chciałoby pomnażać kapitał. W siebie zainwestowałaby 16 proc. kobiet.

Kobiety biznesmenki to już nie rzadkość, ale ciągle wahają się czy założyć działalność i pracować na własny rachunek. Pytane o to, co ułatwiłoby im założenie firmy i dalszy rozwój 62 proc. wskazało na niższe koszty podatkowe i mniejszą biurokrację. Ponad 21 proc, wskazała na niższe koszty pracy. Także tu pojawił się wątek potrzeby wsparcia coacha, psychologa czy mentora i ułatwień instytucjonalnych.

W odpowiedziach na pytanie, czemu się wahają, pojawiły się także psychologiczne bariery: 33 proc. boi się ryzyka, a 24 proc. wymienia brak odwagi i pewności siebie.

Mniej boją się kobiety, które prowadzą już firmy. One jako przeszkodę wskazują brak środków na rozwój (37 proc. ankietowanych), biurokrację (22 proc.) i wysokie koszty prowadzenia firmy i podatki (21 proc.).

- Na początku panie działały tak z "przyczajki", przepraszały, ze zgłosiły się do konkursu, albo mówiły nie, to nie dla mnie, jeszcze nie w tym roku. Pokazuje to też ilość zgłoszeń, wzrost ilości zgłoszeń. W tym roku mieliśmy 500 nominacji. To jest ogromna liczba, szczególnie, ze konkurs jest bardzo trudnym konkursem- tłumaczy Olga Kozierowska, prezes Fundacji „Sukces pisany szminką”.

Podczas spotkania ogłoszono także listę finalistek w kategoriach otwartych X edycji konkursu Bizneswoman Roku.

Dziesięć lat temu była jedna kategoria- businesswoman roku. Jednak bardzo szybko, oceniając zgłoszenia zorientowaliśmy się, że biznes, to też własny biznes. NA gali nagrodę otrzymała druga pani, która reprezentowała własny biznes- tłumaczy Kozierowska.- Przez lat dochodziły nowe kategorie- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety chcą robić karierę i nie boją się awansu - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski