Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odważne mieszkanki woj. lubelskiego. Zobacz ochotniczki w szeregach lubelskich "terytorialsów"

Katarzyna Puczyńska
fot. udostępnione przez 2 LBOT
Potrafią posługiwać się bronią, biorą udział w działaniach kryzysowych, są zaangażowane w walkę z koronawirusem w woj. lubelskim - kobiety w WOT radzą sobie świetnie! Mamy dla Was galerię zdjęć pięknych i odważnych ochotniczek 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zobaczcie galerię. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Na służbę w WOT z roku na rok decyduje się coraz więcej kobiet.

- Obecnie w szeregach 2 LBOT służbę pełni około 3200 żołnierzy, z czego około 15% stanowią kobiety - mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2LBOT.

Tak jak wszyscy żołnierze muszą one przejść szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Przez 16 dni ćwiczą swoją sprawność fizyczną oraz umiejętności praktyczne.

Uczą się m.in. zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz ratownictwa medycznego na polu walki.

- Szkolenie podstawowe to dla ochotników czas sprawdzenia samego siebie, walka ze swoimi słabościami, ze zmęczeniem, a niekiedy i z bólem - opisuje kpt. Damian Stanula.

„Szesnastka” kończy się sprawdzianem tzw. „Pętlą taktyczną” – to podsumowanie wiedzy i umiejętności zdobytych przez kandydata. Ci, którzy pomyślnie ukończą szkolenie podstawowe składają uroczystą przysięgę wojskową na sztandar 2 LBOT.

Kobiety w wojsku

Szkolenie podstawowe to dopiero początek przygody z WOT. Przed żołnierzami w sumie trzy lata różnych szkoleń – indywidualnych, specjalisty, zgrywających, a także poligony, podczas których będą uczyć się od najlepszych żołnierzy - instruktorów.

- W obliczu stojących przed nami wyzwań największe znaczenie ma nie płeć żołnierza, a posiadane przez niego umiejętności i kompetencje. Kobiety – żołnierze razem z mężczyznami budują formację skupioną na misji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – zaznacza gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Dopiero po tym trzyletnim okresie oraz po uzyskaniu certyfikacji możemy mówić o w pełni wyszkolonym żołnierzu WOT.

Kto może wstąpić do WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa.

Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

- Podstawowe wymagania to: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego - wylicza kpt. Damian Stanula.

Warto zaznaczyć, że WOT to miejsce zarówno dla osób pracujących, specjalistów z różnych dziedzin, jak i poszukujących zatrudnienia.

Jak informuje oficer prasowy kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej, względem miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odważne mieszkanki woj. lubelskiego. Zobacz ochotniczki w szeregach lubelskich "terytorialsów" - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto