Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kody 2014: gorzka lekcja muzyki (PROGRAM)

PAF
Thurston Moore zagra z Aleksem Wardem i Adamem Gołębiewskim
Thurston Moore zagra z Aleksem Wardem i Adamem Gołębiewskim Ari Marcopoulos
Rozpoczynający się w najbliższą środę festiwal Kody 2014 (potrwa do niedzieli) przypomina nam, że dla reszty Polski jesteśmy wciąż prowincją.

W tym roku na Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody (14-18 maja) zjadą gwiazdy światowego formatu (słynny kwartet smyczkowy Kronos Quartet, gitarzysta Sonic Youth Thurston Moore) i artyści, których sztukę dopiero będziemy poznawać (japoński teatr no Hana Itsutsu jeszcze u nas nie gościł). Do tego premiery: pierwsze wykonanie „Pasji Simone”, fińskiej kompozytorki Kaiji Saariaho i kompozycja Lidii Zielińskiej „Zagubione ogniowo”. I filozoficzny koncert Leszka Lorenta i Macieja Nerkowskiego, którzy wykonają mi.n. utwory Iannisa Xenakisa i Vinko Globokara. Niestety, wątpliwe, by Lublin w końcu stał się za tą sprawą miastem kojarzonym z wielkimi wydarzeniami artystycznymi.

W 2009 roku na festiwalu Inne Brzmienia wystąpił malijski zespół Tinariwen. Już wtedy było o nich głośno w świecie, Lublin był więc awangardą – lubelski koncert był ich pierwszym w naszym kraju. Zagrali świetnie, a za rok przyjechali do Polski ponownie, tym razem na Open’era. Dziennikarze z ogólnopolskich i regionalnych gazet jęli się wówczas rozpisywać o innowacyjności gdyńskiego festiwalu i chwalić organizatorów za to, że mają nosa do nowych brzmień. O wcześniejszym koncercie Malijczyków na Innych Brzmieniach nie wspomniał dosłownie nikt (przynajmniej w internetowych zapowiedziach). "Jak krew w piach", cytując Adama Miauczyńskiego.

W 2011 na festiwal Kody zaproszono Franka Fairfielda. I, mówmy szczerze, nie była to elektryzująca wiadomość. Frank był nikomu nieznanym amerykańskim skrzypkiem, zakochanym w tradycji swojego kraju. Podczas występu okazało się, że jest też znakomitym showmanem, a po koncercie: że to swój chłop, z którym można konie kraść. W festiwalowym klubie Frank stoczył „bitwę” na skrzypce z Kapelą Brodów i były nawet przymiarki, by zaprosić go – w roli muzyka, nie gościa – na wesele fanów jego muzyki. W tym roku Frank jest gościem katowickiego festiwalu Off. Co odnotowali oczywiście polscy żurnaliści i blogerzy, nie szczędząc słów pochwał dla pomysłodawcy festiwalu, Artura Rojka. I, oczywiście, jakoś nikt nie nadmienił, że w Polsce to nie Rojek jest odkrywcą jego talentu.

Idźmy dalej. W 2012 na organizowanym przez Ośrodek "Rozdroża" festiwalu grał z kolei Glenn Branca, legenda nowojorskiej awangardy. Legenda w tamtym czasie nie cieszyła się zainteresowaniem żadnego polskiego organizatora. Ale zmieniło się to zaskakująco szybko. W tym roku Branca zagra na Offie, co ogłoszono z wielką pompą. Fani muzyki dostali białej gorączki obwołując na portalach społecznościowych Rojka „papieżem muzyki alternatywnej” (sic!), a lublinianie dostali rozdwojenia jaźni. Bo z jednej strony mamy satysfakcję, że wyprzedzamy o rok kultowy Off, który inspiruje się Kodami, a z drugiej – jak tu się cieszyć, skoro o Lublinie w tym kontekście nie wspomina nikt, a aura nowatorstwa otoczyła Katowice? By dopełnić czary goryczy, zgadnijcie, kto jeszcze będzie grał w tym roku na Offie. Tak jest, Kapela Brodów. I zgadnijcie, czy pomysł łączenia tradycji z awangardą internauci uznali za ożywczy? Właściwie nie, nie zgadujcie, to pytanie retoryczne.

Być może brzmi to wszystko jak resentyment, jak typowa postawa roszczeniowa. Ale to wcale nie fochy dotkniętej do żywego panny – rzecz nie w tym, że ktoś sprytnie korzysta z pomysłowości lubelskiej kultury, żadne prawo tego nie zabrania. Gorzej, że poza Lublinem nikt, a przynajmniej niewielu, o tej pomysłowości chce wiedzieć.

Listę artystów na Kodach zamykają Czarne Lwy z Przedmieścia, Maciej Filipczuk i goście weselni oraz Kapela Bornego z Podzamcza. Powiedzcie o nich znajomym z innych części Polski, zanim zrobi to Artur Rojek.

6. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Lublin, 14-18 maja 2014

14 maja 2014 (środa)
19:00 / Centrum Kultury, Sala Czarna, ul. Peowiaków 12
FILM / POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Kilka pytań o słyszenie świata - reż. Maja Baczyńska (Polska 2014)
Słowo po filmie z udziałem reżyserki.

15 maja 2014 (czwartek)
19:00 / Centrum Kultury, Duży Wirydarz, ul. Peowiaków 12
KONCERT
Kronos Quartet (USA) w składzie: David Harrington – skrzypce, John Sherba – skrzypce, Hank Dutt – altówka, Sunny Yang – wiolonczela
W programie: Terry Riley The Serquent Risadome, Raymond Scott Powerhouse, Laurie Anderson Flow, Geeshie Wiley Last Kind Words, Sahba Aminikia Târ o Pood (Osnowa i Wątek), Wojciech Kilar Orawa, Richard Wagner Preludium do Tristana i Izoldy, Sergiej Rachmaninow Nunc Dimittis (Vêpres op.37), John Oswald Spectre, Steve Reich Different Trains

22:00 / Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12
POTAŃCÓWKA
Maciej Filipczuk i goście weselni, Kapela Bornego z Podzamcza

16 maja 2014 (piątek)
17:00 / Centrum Kultury, Sala Czarna, ul. Peowiaków 12
PREZENTACJA
Japoński teatr nō. Podstawy. Prowadzenie: Teatr Hana Itsutsu.

19:00 / Centrum Kultury, Sala widowiskowa, ul. Peowiaków 12
KONCERT O istocie
Leszek Lorent – instrumenty perkusyjne, Maciej Nerkowski – baryton, Andrzej Brzoska – reżyseria dźwięku
W programie: Dariusz Przybylski Apollo (2010), Vinko Globokar ?Corporel (1985), Iannis Xenakis Kassandra (1987), Marcin Błażewicz Arista – omen śmierci (1988)

20:30 / Centrum Kultury, Sala widowiskowa, ul. Peowiaków 12
SPEKTAKL
Nō – żywa klasyka – spektakl japońskiego, klasycznego teatru nō
Teatr Hana Itsutsu pod kier. mistrza Kanji Shimizu (Japonia) w składzie: Kanji Shimizu, Takao Nishimura – aktorzy, Hirokazu Kakihara, Naoya Toriyama – bęben, Manabu Takeichi - flet

22:00 / Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12
POTAŃCÓWKA
Czarne Lwy z Przedmieścia

17 maja 2014 (sobota)
18:30 / Centrum Kultury, Sala Czarna, ul. Peowiaków 12
FILM
Samotność dźwięku - reż. Jacek P. Bławut (Polska 2012)
Dorota Szwarcman i Jacek P. Bławut – słowo o Tomaszu Sikorskim i filmie

20:00 / Centrum Kultury, Duży Wirydarz, ul. Peowiaków 12
SPEKTAKL MUZYCZNY Teatr dźwięku, teatr umysłu / POLSKA PREMIERA WERSJI KAMERALNEJ
Kaija Saariaho (Finlandia/Francja) La Passion de Simone (Męka Simone)
Amin Maalouf – libretto, La Chambre aux échos – koncepcja i realizacja, Clément Mao-Takacs – kierownictwo muzyczne, Aleksi Barrière – ruch sceniczny, Karen Vourc’h – sopran (solo), Raquel Camarinha – sopran, Magali Paliès – mezzo-sopran, Johan Viau – tenor; Renan Carteaux, Isabelle Seleskovitch – aktorzy, Secession Orchestra

22:00 / Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12
POTAŃCÓWKA
Czarne Lwy z Przedmieścia

18 maja 2014 (niedziela)
18:00 / Centrum Kultury, Sala Czarna, ul. Peowiaków 12
KONCERT-PREZENTACJA
Prezentacja pracy warsztatowej z improwizacji muzycznej. Prowadzenie: Brice Pichard (Francja)

19:30 / Centrum Kultury, Duży Wirydarz, ul. Peowiaków 12
SPEKTAKL DŹWIĘKOWY / PREMIERA ŚWIATOWA
Lidia Zielińska Zagubione ogniwo (2013-14)
Maciej Czarnecki – instrumenty perkusyjne, Malwina Paszek – lira korbowa i inne instrumenty, Anna Zielińska – altówka amplifikowana, Lidia Zielińska – muzyka, reżyseria dźwięku, live electronics, instrumenty elektroniczne; Szymon Józwiak – realizacja dźwięku, Rafał Zapała – realizacja live electronics, Monika Mamińska – śpiew tradycyjny (solo), Zespół Muzyki Tradycyjnej Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” – śpiew tradycyjny

20:30 / Centrum Kultury, Sala Widowiskowa, ul. Peowiaków 12
KONCERT-IMPROWIZACJE / PREMIERA ŚWIATOWA
Thurston Moore (USA) - gitara, Alex Ward (Wielka Brytania) – klarnet, Adam Gołębiewski (Polska) - perkusja

22:00 / Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 12
POTAŃCÓWKA
Maciej Filipczuk i goście weselni, Kapela Bornego z Podzamcza

WARSZTATY
16-18 maja 2014
Sala Rozdroży 1, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Warsztaty improwizacji muzycznej. Prowadzenie: Brice Pichard (Francja)

CENY BILETÓW
Koncert Zagubione ogniwo, filmy, warsztaty, prezentacja, potańcówki – wstęp wolny
Karnet festiwalowy – normalny: 150zł ulgowy: 100zł,
Bilety dzienne – normalny: 45zł ulgowy: 30zł,

SPRZEDAŻ BILETÓW / REZERWACJE
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
Kasa czynna: poniedziałek - piątek, godz. 10.00-19.00
tel. +48 81 466 61 40, email: [email protected]
Lub za pośrednictwem portalu https://ekobilet.pl/ck-lublin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski