Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 21godz.
  • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Kolęda w lubelskich parafiach: Wierni dają od 20 do 50 zł. Na co pójdą te pieniądze?

Piotr Nowak
Ksiądz Jan Karaś, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła
Ksiądz Jan Karaś, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Anna Kurkiewicz
Budowa nowej świątyni, remonty i opłaty za bieżące działanie parafii. To przede wszystkim na te cele trafią ofiary z tegorocznej kolędy.

Ofiary podczas wizyt duszpasterskich wahają się od 20 do 50 złotych, jednak księża podkreślają, że nie są obowiązkowe. Około 8000 wiernych w parafii św. Michała Archanioła dostało nawet takie informacje do swoich skrzynek na listy. Proboszcz przyznaje, że ludzie z życzliwością traktują księży, także ci, którzy wyznają inną religię.

- Czasem nawet Świadkowie Jehowy zapraszają nas do domów, bo najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem - przyznaje ks. Arkadiusz Paśnik. Najczęstszym problemem, z którym borykają się duchowni, są zwierzęta. Zdarza się, że pies, który sprawia radość domownikom, napędza stracha gościom. O jednostkowych, trudniejszych przejściach z parafianami księża zgodnie milczą. - Im dłużej tu jestem, tym trudniej mi ich ocenić, bo traktuję wszystkich jak rodzinę - mówi proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

Wizyta duszpasterska to tradycja Kościoła, polega na wspólnej modlitwie, błogosławieniu domu i rozmowie z wiernymi. - To też okazja do zdiagnozowania problemów w rodzinach i to nie tylko z zakresu życia religijnego, ale też spraw socjalnych - zaznacza ks. Arkadiusz Paśnik. Osobom potrzebującym parafie starają się w sposób nienachalny pomagać, ale czasem i one znajdują się w potrzebie. Tak jak utworzona pod koniec 2014 roku parafia pod wezwaniem św. Jana Kantego na Węglinie, w centrum rozbudowującego się osiedla.

Podczas kolędy proboszcz zbiera pieniądze na świątynię, która stanie prawdopodobnie przy ul. Gęsiej. Kościoła jeszcze nie ma, jest za to ok. 6000 wiernych. - To specyficzna parafia, bo mieszkają tu przede wszystkim ludzie młodzi i świeże małżeństwa. Mimo kredytów i problemów finansowych zachowują spokój ducha i dobrze wiedzą, czego chcą - przyznaje ks. Bogdan Zagórski. - Nawet najmniejsza ofiara jest istotna, ale najważniejsze jest spotkanie i rozmowa - dodaje.

Takiego samego zdania jest ks. Jan Karaś, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła. Dla niego kolęda to też okazja do usłyszenia ciekawych historii. - Jeden z parafian, emerytowany profesor KUL, opowiedział mi, jak to jeszcze w latach pięćdziesiątych późną nocą przyszedł do niego na kolację ks. Karol Wojtyła - mówi ks. Jan Karaś. W tym roku proboszcz będzie zbierać na opłaty za remont jednego z ołtarzy. Dwa są już po renowacji, zostało jeszcze 11.

Ciekawostką podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej jest ankieta przygotowana specjalnie z myślą o Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku. Szacuje się, że do Lublina przyjedzie ok. 6000 pielgrzymów, dlatego księża już teraz pytają parafian, czy są gotowi przyjąć gości z zagranicy.

Wideo

Komentarze 86

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

j
jul

kolęda przyda się na pomoc kochankom jakie księża posiadają.Im tez się coś należy od życia :wczasy, nowy samochód, nowa kiecka, znam takie panienki co wspomagane są przez duchownych!

S
Starykon

Ale, byku, nie musisz nic płacić. ani grosza. nikt Cie nie bedzie zmuszał. nie musisz tez goscic ksiedza. A z prawdziwa mafia roznie bywa. Powiem Ci wiecej. Jest taka mafia, ktora ma legalne sluzby, czerpie korzysci z alkocholizmu i nazywa lud np. "oszołomami" - i spróbuj im nie zapłacić choćby złotówki z tego co im się (wg nich) należy.

s
starykon

zastanawiam sie nad soba, nie tylko dzis. ale dzis to dlatego bo nie chce owsiaka, a ksiedza przyjmuje. i na tace daje i na kolede tez dalem. a wosp-owi nie. moj wybor. na pomoc dla biednych tez daje. moj wybor. ale jesli niechcialbym to nie dalbym grosza na nic. procz podatkow, bo tu wyboru nie mam. A czy moge zapytac jaka czesc budzetu szanowna Obserwatorka przeznacza na wymienione przez siebie (pozytywnie) cele?

O
Obserwatorka

I to na Gęsiej? Kolejna świątynia obłudy, hipokryzji? Gdzie się nie odwrócę to słyszę, że po co ten kościół? Że dziecko trzeba dać do komunii bo co powie rodzina, bo mamusia i tatuś się pogniewają i nie będą kredytu za mieszkanie spłacać? Itd... Chodzą ludzie do kościoła, a za skórą diabeł siedzi. Fałsz sączy się strumieniami. Nie lepiej tę zebraną na budowę kościoła kasę przeznaczyć na naukę angielskiego dla dzieci, których rodziców na to nie stać? Nie lepiej zorganizować dla takich dzieci jakieś półkolonie, ogólnie wspomóc uboższych? Wiarą (często wątpliwą) brzuszka się nie napełni, stóp się nie obuje w mroźne dni, nie narzuci na grzbiet żeby było cieplej. Nie trzeba potężnego gmaszyska jak na Bursztynowej. Wygląda to jak jakiś elewator na zboże, kształt pies wie jaki, ani to nie służy akustyce, a o jakości organów nie wspomnę. Kto ma jakieś o tym pojęcie ten wie o czym piszę. Nie lepiej by w tak biednym społeczeństwie jak nasze nie stawiać gmaszysk wielkości hangaru na lotnisku a zamiast tego wspomagać biednych, czasami nieporadnych życiowo, młodzież, która jest zdolna ale jak wiadomo na rozwój potrzeba pieniędzy. Sama wolałabym dawać na tacę czy w kopertę po kolędzie (chociaż nie chodze do kościoła i nie przyjmuję księdza) gdybym wiedziała, że te pieniądzę pójdą na inne cele niż budowa nowego gmachu! I mogłabym przyjąć tego księdza z chęci samej rozmowy, by poznać tego, który pomaga. Czy ktoś z Was drodzy Czytelnicy nie przyjąłby na obiad np. takiego Owsiaka? By go poznać, porozmawiać? Wspomóc jego fundację? A kto by z chęcią przyjął do siebie kogoś komu daje się kasę i ten nie rozlicza się z tego i oprócz elewatora nie ma większych widocznych korzyści? Np. szefa ZUSu, jakiegoś polityka czy coś w tym stylu? He? Jeżeli ktoś opluwa Owsiaka a z chęcią daje na Kościół to niech się głębiej zastanowi nad sobą.
Dlatego ja księżom i ich wizytom mówię stanowcze nie. Wolę tę kasę wydać w sklepie kupując coś biednej rodzinie z sąsiedztwa, wysyłając paczkę na ich adres, z fikcyjnym adresem nadawcy, bo wiem, że osobiście nie przyjęliby tego typu pomocy, z różnych pobudek. I nie chcę zasuwać do kościoła aby było miło mamusi i tatusiowi, żeby sąsiedzi widzieli. Wiarę nosi się w sercu , jakakolwiek by nie była i do tego nie są potrzebne koperty, wizyty kapłana i wypasione gmachy z marmurami na podłogach.

p
parafianin

u mnie kościelny kilka dni wcześniej wiesza kartkę z informacją o kolędzie- i kto chce przyjąć księdza wpisuje na tej kartce nr mieszkania- każdy się określa z otwarta przyłbicą

G
Gość

a karasie po kutasie Ciu ra la ciu ra la la ...

n
niewinny84@interia.pl

Ta i znając życie wziąłeś bądź weźmiesz ślub kościelny, itd. W internecie jesteście wielce niezależni a później kulicie pokornie główki i do Kościoła bo pewnie rodzina was zmusza. Obłuda.

r
re

Przyjmowali - bo wypada i tak to właśnie jest w naszym kraju. Bo wypada choć sami często nie wierzą w Boga.

o
olga

Ja nie przyjmuje ksiedza w tym momencie gdzie wynajmuje mieszkanie.Otwieram i dziekuje za wizyte nie wiedze problemu.Niestey pamietam czasy w domu rodzinnym gdzie przyjmowalismy,Bylo sprawdzanie zeszytow wypytywanki jak na komisariacie koperta i swięcenie wszystkich pokoi.Ostatnio jak rodzice przyjmowali bo wypada czasem to ksiądz wpada szybka modlitwa spryska woda jedne pokoj zlapie koperte czasem zapyta czy na pewno nas stac(ale to ostatnie 2 lata) i wylatuje.Ale mamy takich poboznych to i godzine potrafi tam siedziec

j
jaka nauka...

Napisałabym o tej ... postaci ze zdjęcia, ale z każdym spojrzeniem na nie nabieram pewności, że większość ludzi po oczach pozna ten czarny charakter, z którym niestety los mnie zetknął.

P
P.

W Kościele Starokatolickim Mariawitów kapłani nie pobierają żadnych opłat za sakramenty i uważają, że kiedy ksiądz pobiera opłatę za sakrament to postępuje niegodnie.
Poza tym, kapłani tego kościoła mają żony i dzieci, żyją i pracują normalnie, jak każdy inny obywatel. Nie są bogaci i nie potępiają ludzi inaczej myślących (jak to ma miejsca w KRK).

t
tellchar

Informacja coroczna jest podczas mszy w sylwestra. Poza tym szczegółowe sprawozdanie proboszcz składa przed radą parafialną - można pytać swojego radnego

l
lesio

Niechętne komentarze w kierunku przedstawicieli Watykanu nie jest ukierunkowane na szukanie poklasku. Niechętne wpisy to efekt tego co widzą ludzie w życiu codziennym i jedyny sposób aby wyrazić swoje zdanie. A, że można to zrobić anonimowo więc efekt jest spotęgowany. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że nie należy nikogo obrażać. Jeśli ktoś nie chce wizyty pana księdza to niech nie przyjmuje. Niestety żyjemy w obłudnym kraju. Co innego się deklaruje a co innego robi. Ale dokładnie tak samo zachowują się sami księża. Głoszą coś w co sami nie wierzą a o przestrzeganiu zasad wiary nawet nie ma co wspominać. A ogólna bezkarność kleru jest bezsprzeczna. Natomiast nie za bardzo rozumiem jakie znaczenie ma mieć sumienie mające rogi i dodatkowo gryźć? Bo jeśli ma rogi to będzie bodło a nie gryzło. No chyba, że Kościół ustalił inaczej. Ale mnie to nie dotyczy bo podejmuję decyzję w zgodzie z własnym sumieniem a nie takie jakie mi ktoś narzuca. Czego i Tobie życzę.

l
lesio

"... to sam polecisz po księdza i nawet nie będziesz się z nim licytował odnośnie zapłaty za posługę..." Sama prawda. U tych panów nie ma mowy o targowaniu się za coś co powinni robić za to co ktoś da od serca. Drugą przypadkową prawdą jest "kształcenie się w kierunku duszpasterstwa". To już nie jest powołanie ale fach i kształcenie się w tym zawodzie. Ale najbardziej żałosne jest coroczne święcenie tych samych kątów. Skoro pokropek działa tylko rok to co jest wart wykonawca? Aż dziw bierze, że nie wprowadzono corocznego odnowienia wszelkich sakramentów. Tyle kasy przechodzi koło plebani....

l
lucyper

a ja w ryj

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3