Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka do żłobków w Lublinie jest coraz większa

Maria Krzos
Kolejka do żłobków w Lublinie jest coraz większa
Kolejka do żłobków w Lublinie jest coraz większa photodisc
Budowa żłobka przy ul. Wolskiej zakończy się wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Urząd Miasta zapowiada, że obiekt będzie gotowy na przyjęcie maluchów w marcu przyszłego roku. Kłopot w tym, że Lublin potrzebuje dodatkowych miejsc już teraz. Pod koniec lutego na liście oczekujących na przyjęcie do miejskich żłobków było 450 dzieci.

W 8 miejskich żłobkach jest w tej chwili 791 miejsc. W ostatnich latach ich ilość wzrastała. Tak samo ma być w tym roku. Od września w Żłobku nr 2 przy ul. Okrzei ma być 20 dodatkowych miejsc. Bardziej odczuwalna poprawa sytuacji ma jednak nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

- Przewidujemy, że pod koniec tego roku zakończy się budowa obiektu przy ul. Wolskiej - informuje Beata Krzyżanowska z biura prasowego ratusza (wcześniej deklarowano, że inwestycja będzie gotowa pod koniec 2013 r. - przyp. red.). - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w marcu 2013 r. do żłobka będą już mogły uczęszczać dzieci. Przy Wolskiej będzie też więcej miejsc niż pierwotnie zakładano. Nie 75, a 160.

Sytuacja z zapewnieniem opieki dla najmłodszych dzieci miała się poprawić znacznie wcześniej. Rok temu rząd uchwalił tzw. ustawę żłobkową. M.in. łagodziła ona wymogi, jakie muszą spełniać lokale, w których mieszczą się żłobki. Miało to zachęcić do zakładania prywatnych żłobków. Na razie jednak większość jej zapisów pozostaje na papierze. W Lublinie działa tylko jeden prywatny żłobek zarejestrowany w Urzędzie Miasta. - Nie oznacza to jednak, że jest tylko jedna taka instytucja - informuje Barbara Danie- luk, z-ca dyr. Wydz. Zdrowia i Opieki Społecznej UML. - Według naszych informacji jest ich kilkanaście, pozostałe działają w oparciu o przepisy dot. działalności gospodarczej. Nie rejestrują się, ponieważ ich lokale nie spełniają wszystkich wymogów stawianych przez przepisy.

Zachętą do rejestrowania prywatnych żłobków mogłyby być dotacje z Urzędu Miasta. Ustawa przewiduje, że samorząd może je przyznać prywatnym żłobkom na podobnej zasadzie, jak prywatnym przedszkolom. W Lublinie przymierzano się do tego, by w tegorocznym budżecie zarezerwować na to środki. Ostatecznie zrezygnowano.

- Z dwóch powodów - mówi Danieluk. - Po pierwsze, mieliśmy tylko jeden zarejestrowany żłobek. Po drugie, zapadła decyzja, że w tej chwili skupiamy się na inwestowaniu w miejskie żłobki.

Nowym elementem, który wprowadziła ustawa żłobkowa, są ułatwienia w legalnym zatrudnianiu niań. Przewiduje ona, że jeśli pracodawca zgłosi nianię do ZUS-u, ten zapłaci za nią składki. Zapis ten obowiązuje od października ub.r. Od tamtej pory do lubelskiego oddziału ZUS (obejmuje połowę województwa) zgłoszono 150 niań (wśród nich jest 6 panów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski