Nasza Loteria

Kolejna bitwa o górki czechowskie. Tym razem w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Dwa tygodnie temu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin poświęcona głównie górkom czechowskim. Nie zabrakło na niej przeciwników zabudowy tego terenu
Dwa tygodnie temu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin poświęcona głównie górkom czechowskim. Nie zabrakło na niej przeciwników zabudowy tego terenu Łukasz Kaczanowski
Ratusz i radni powiedzieli „można budować bloki”, WSA stwierdził: „nie można”. Teraz NSA ma rozstrzygnąć jak mogą być zagospodarowane górki czechowskie. Miasto złożyło skargę kasacyjną od niekorzystnego dla niego wyroku WSA w sprawie studium zagospodarowania Lublina.

- Złożyliśmy skargę kasacyjną do NSA. Dokument liczy ok. 40 stron

– informuje Zbigniew Dubiel, radca prawny ratusza. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazuje objęcie ochroną terenu górek czechowskich oraz gruntów do niego przyległych m.in. położonych wzdłuż ulic Arnsztajnowej czy Dudzińskiego. Ratusz miał inny pomysł: idąc na rękę właścicielowi terenu, którym jest spółka TBV, dopuścił budowę bloków na terenie dawnego poligonu.

Krok ratusza nie jest zaskoczeniem. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiadał go od dłuższego czasu. Nie pomogły sprzeciwy ekologów, społeczników i radnych opozycji.

Czego dotyczy spór? W lipcu 2019 r. radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie „studium zagospodarowania Lublina”. Dokument dotyczył całego miasta. Na nowo określił też m.in. przyszłość górek czechowskich. W skrócie - umożliwiał budowę bloków na 30 hektarach terenów (ok. 30 proc. ). Na pozostałych ok. 75 ma powstać miejski park naturalistyczny.

Uchwała została zaskarżona. WSA częściowo ją uchylił. Uznał, że teren dawnego poligonu nie może być zabudowany, bo doprowadziłoby to do zniszczenia walorów przyrodniczych terenu. Zarzucił ratuszowi przekroczenie „władztwa planistycznego”.
Ratusz część argumentów wykorzystanych w skardze przedstawił już dwa tygodnie temu podczas nadzwyczajnej sesji poświęconej głównie górkom czechowskim.

- Wyrok WSA wykracza znaczenie poza skargę złożoną przez wojewodę lubelskiego

– mówił wówczas Dubiel. I dodał, że zakaz zabudowy - i to zarówno wielorodzinnej oraz jednorodzinnej i usługowej – dotyczy nie tylko terenów należących do TBV, ale też sąsiednich.

- Chodzi o tereny, gdzie znajduje osiedle TOR, ale też obejmuje m.in. ul. Koncertową, Halickiego i ulice w północnej części górek czechowskich – wskazywał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ratusz wylicza, że chodził o 547 działek. W stojących na nich budynkach mieszka prawie 1500 osób. Właściciele tych obiektów w świetle wyroku WSA – co eksponuje miasto - nie mogliby ich remontować, modernizować, przebudowywać.

- Pytanie, jak to wpłynie na wycenę nieruchomości? Co z kredytami bankowymi, które mieszkańcy zaciągnęli, zabezpieczając je na działkach i nieruchomościach, skoro ma to być zieleń?

– pytał Żuk.

Ratusz w skardze podnosi też inne argumenty. - Studium, w zakwestionowanej przez WSA części, nie narusza zakazów wynikających z ustanowienia form ochrony przyrody i jest zgodne z ustaleniami strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz stanowi kontynuację polityki planistycznej – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. I dodaje: - Tym samym twierdzenie, iż gmina przekroczyła władztwo planistyczne jest błędne.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 marca, 21:00, zachód:

Dlaczego głosowaliście na Żuka? Pewnie przez tęsknotę i sentyment za marką samochodów niegdyś produkowanych w FSC Lublin

PO PROSTO DLATEGO ABY ŻADEN PISOWSKI KIBEL NIE ROBIŁ Z LUBLINA SWOJEGO FOLWARKU . ŻUK LUBLIN UPIĘKSZA A PISIR BY ROZGRABIŁ TAK JAK GRABIĄ POLSKĘ.

w
www

czy prezydent Żuka ma jaja i po przegranej w sądzie poda się do dymisji?

W
Wójta

,,Miasto złożyło skargę kasacyjną od niekorzystnego dla niego wyroku WSA''. Hmm czyli wyrok nakazujący chronić zieleń jest dla miasta niekorzystny a zabudowa blokami tego terenu jest korzystna? Ciekawa dla kogo jest to naprawdę niekorzystne...

G
Gość

ach to dlatego psy ogrodnika ogrodziły poligon. sami nie skorzystają i komuś nie dadzą. budujcie sobie te bloki ale tam gdzie można. miejsc parkingowych ma być dużo, nie jak na "prestiżu" już nie mają gdzie parkować, a to dopiero początek.

m
mieszkaniec Czechów

i Po ch....j tyle emocjii ???? Wdech...wydech....wdech ...wydech....Wyluzujcie drodzy parafianie...będzie jak będzie i będzie dobrze...lepiej niż teraz krzaczory breja i śmietnisko >>> syf , kiła i mogiła ... Tak ma wyglądać Lublin ???

z
zachód

Dlaczego głosowaliście na Żuka? Pewnie przez tęsknotę i sentyment za marką samochodów niegdyś produkowanych w FSC Lublin

G
Gość

Górki Czechowskie... Sąd powiedział nie (póki co nieprawomocnie, ale jednak), zespół naukowców mówi nie, przepisy o ochronie przyrody mówią nie, przepisy unijne mówią nie, mieszkańcy Lublina mówią NIE ! A Pan Prezydent oraz jego kumple z rady miasta z jakiegoś "niewiadomego" powodu dążą do zabudowania tego cennego terenu, stając się przy każdej okazji rzecznikiem dewelopera... Raport był ukrywany do czasu rozprawy i ogłoszenia wyroku przez WSA, a w międzyczasie wydano w ekspresowym tempie pozwolenia na budowę dwóch boisk i złożono wnioski o wykarczowanie do gołego z drzew i krzewów całego pasa wierzchowin wzdłuż ul Poligonowej. Pozwolenia na budowę boisk z pominięciem opinii OOŚ, mimo że wymaga tego polskie prawo. "Ale przecież doliny pozostaną niezabudowane" tłumaczył z usmiechem na ustach i aureolą nad głową prezes Dzioba w propagandowym filmie opublikowanym przed referendum. No i nie, okazało się że wąwozy nie przejmą funkcji napowietrzających bo prędkość wiatru jest tam kilka razy niższa niż na wysoczyznach. Nie damy się zrobić w konia.

Uważasz,że zwierzęta zostaną przy terenie z buldożerami, koparkami, dżwigami, samochodami i hałasem?

Będą przedłużać odwołaniem terminy, a w tym czasie TBV wytnie wszystko co się da i powie, że wyrok jest nieważny (bo już zniszczyli chronione zwierzęta i rośliny). Metoda taka sama jak Żuka z wyrokiem odnośnie PZU.

G
Gość

Dopuszcza on m.in. częściową zabudowę wysoczyzn wzdłuż ul. Poligonowej, gdzie na wyznaczonych obszarach można dziś stawiać obiekty usługowe, np. biurowce lub akademiki z możliwością lokowania na wyższych kondygnacjach mieszkań zajmujących do 30 proc. powierzchni użytkowej budynku

G
Gość

Sąd już jest rozgrzany i czeka , żeby zawetować poprzednie decyzje , bo przecież były one niezgodne z linią PZERO>

G
Gość

Górki czechowskie przepadły takie dzikie i zielone , ludzie z przylegających osiedli niszczą je ! spacery , dzieci ,psy ,rowery ,szumowina , pijaki nic nie będzie tak jak dawniej ! a jak powstanie teren zielony zagospodarowany z alejkami , ławeczkami to dzika przyroda zginie !

G
Gość

Jak mawiał Dziadek Piłsudski: " Wierzyć to znaczy sprawdzić". Kto wierzy w wielkie głowy bab z łysym gościem na bilbordach wyborczych ma za swoje. Najpierw Ratuś przegrał swój wymysł w referendum. Póżniej w WSA to teraz szuka szansy NSA. Nauczka jak trzeba głosować . Bo teraz to słowa francuskiego dramaturga:" Sam sobieś winien Grzegorzu Dyndało" są aktualne jak koronawirus opanowujący świat i okolice.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski