Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna podwyżka, która dotknie wszystkich lublinian. Woda i ścieki w nowych cenach. Ile zapłacimy?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Metr sześcienny wody droższy o 16 groszy, ścieków – o 22 groszy. Od 24 sierpnia weszły w życie nowe stawki opłat w lubelskim MPWiK. A to nie koniec zmian. W ciągu najbliższych tygodni mieszkańców może czekać kolejna podwyżka opał za wodę i ścieki.

Od lipca zdrożały bilety za przejazdy komunikacją miejską. Od sierpnia podrożała ciepła woda i ogrzewanie. Teraz przyszedł czas na wodę i ścieki. - W dniu 24 sierpnia 2022 r. wchodzą w życie nowe ceny i stawki opłat za dostarczoną wodę i odprowadzanie ścieków w ramach drugiego roku obowiązywania – informuje Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK Lublin.
Metr sześcienny wody drożeje o 16 groszy (podwyżka stawki z 4,04 zł na 4,20 zł), a ścieków o 22 gr. (z 5,35 zł na 5,57 zł).

- Ta zmiana przełoży się na portfele lokatorów od września. Wtedy nastąpi wzrost czynszów z tytułu zmiany stawek za wodę i odprowadzanie ścieków – mówi Tomasz Makarczuk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Centrum”.

Podwyżka wody i ścieków nie jest zaskoczeniem. O tym, że nastąpi, było wiadomo od ponad roku. 6 sierpnia 2021 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (Wody Polskie) zaakceptował taryfy MPWiK Lublin na trzy kolejne lata, do 2024 r. Zakładały one coroczne – wchodzące w życie w sierpniu – zmiany stawek.

- Rozliczenia za wodę i ścieki będą dokonywane proporcjonalnie do dni, w których obowiązywały stare stawki (do 23 sierpnia 2022) i nowe (od 24 sierpnia 2022). To oznacza, że w rozliczeniu za sierpień jeden tydzień (24-31 sierpnia 2022) będzie uwzględniał nowe ceny. Wszystkie faktury wystawione od dnia 24 sierpnia 2022 r. będą uwzględniały nowe stawki opłat abonamentowych – precyzuje Bożko.

MPWiK nie chce zatrzymać się na obecnych stawkach. Kolejna podwyżka opłat może wejść w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Spółka już w połowie czerwca złożyła do RZGW wniosek o anulowanie taryfikatora ustalonego w 2021 r. Zaproponowała nowy, ze stawkami o ok. 30 proc. wyższymi. Chce, aby łączna opłata za metr sześcienny wynosiła 12,30 zł (woda 5,26 zł, ścieki – 7,04 zł).

- Wniosek jest analizowany – mówi Jarosław Kowalczyk, rzecznik RZGW.

MPWiK na zaakceptowanie stawek w zaproponowanej przez siebie skali nie ma raczej co liczyć. - Lublin czy Zamość chciałyby podwyżek rzędu 40-50 proc. To żądania zupełnie nieadekwatne nawet do trudnej sytuacji gospodarczej. Odbieramy to jako próbę manipulacji, na którą nie możemy się zgodzić – przekonywał pod koniec lipca w wywiadzie do Business Insider Przemysław Daca, ówczesny prezes Wód Polskich. Dodał wtedy, że Wody Polskie akceptowały podwyżki stawek dla innych spółek wodno – kanalizacyjnych w kraju na poziomie 10 proc.

- Podwyżki podyktowane są drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju, rekordowym poziomem inflacji, wzrostem o kilkaset procent kosztów energii elektrycznej oraz znaczącym wzrostem kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych. W taryfie uwzględnione są rzeczywiste koszty tak, aby spółka mogła bezpiecznie prowadzić bieżącą działalność i dokończyć rozpoczęte inwestycje – argumentowała Ewa Dębiec, kierownik biura zarządu MPWiK Lublin.

Lubelski MPWiK zakończył 2021 r. zyskiem (netto) w wysokości 2 463 547,64 zł. Rok wcześniej wynosił on 5 469 531,57 zł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski