Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna widokówka z Kurierem: Kalinowszczyzna w latach 50.

Artur Jurkowski
Widok obecny
Widok obecny Jacek Babicz
Przez Kalinowszczyznę biegł niegdyś główny trakt łączący Lublin ze Lwowem. Dzielnica była nazywana Przedmieściem Lwowskim, choć nazwa Kalinowszczyzna występuje już w źródłach z pierwszej połowy XVIII w. Wywodzi się od nazwiska Kalinowskich, właścicieli części terenów położonych w tej dzielnicy. Lublinianie jednak z lubością używają skrótu nazwy, określając ją mianem Kalina.

Obszar długo zachowywał swoją odrębność. Mimo że położony na obszarze Lublina, nie podlegał, ze względu na prywatnych właścicieli gruntów, jurysdykcji miasta. Kres "autonomii" położyła Konstytucja 3 maja.

Znaczenie Kalinowszczyzny spadło na początku XIX w., po otworzeniu nowej drogi do miasta od strony Piask przez ul. Zamojską. Pozostała dzielnicą na uboczu. Praktycznie w niezmienionej formie przetrwała do lat 60. XX wieku.

W tej części Lublina mieszkali kupcy przybyli z Rusi. Stąd m.in. obecność na tym terenie cerkwi prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego (Spasa). Obecna świątynia została wystawiona w 1607 roku (poświęcona w 1633 r.). Stanęła w miejscu dwóch poprzednich cerkwi, które strawiły pożary.

11. widokówka z Kurierem: Zobacz widok na Kalinowszczyznę i cerkiew w latach 50. XX wieku - w sobotnim, papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.

Wieża Trynitarska, czyli Jezuicka, na widokówce Kuriera
Kolekcja Kuriera: Plac Zamkowy na naszej widokówce
Kolekcja Kuriera: Lubelski ratusz dawniej i dziś
Kolekcja Kuriera: Brama Krakowska dawniej i dziś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski