MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne podejście do sprzedaży Ursusa. Tym razem cena za legendarnego producenta ciągników niższa o 25 mln zł

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Czy na rynku pojawią się jeszcze nowe ciągniki pod marką Ursus? Jest taki plan
Czy na rynku pojawią się jeszcze nowe ciągniki pod marką Ursus? Jest taki plan pixabay.com/lucianbure1
Ursus jest w upadłości, ale działa i syndyk podejmuje kolejną próbę znalezienia dla niego nowego właściciela. Cena wywoławcza za przedsiębiorstwo to 99 mln zł, czyli blisko 25 mln zł mniej niż przy poprzedniej licytacji. Otwarcie ofert w kolejnym konkursie wyznaczono na 20 czerwca 2024 r.

Trwa kolejny konkurs ofert na zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości. Organizuje go syndyk Paweł Głodek. O poprzednim nierozstrzygniętym konkursie z powodu braku ofert pisaliśmy w połowie marca: Los Ursusa nierozstrzygnięty. Nie ma chętnych do zakupu znanej marki i zakładów.

Syndyk czeka na chętnych do zakupu Ursusa do 18 czerwca

Na stronie internetowej kancelarii KGS Restrukturyzacje pojawił się komunikat, z którego wynika, że przedmiotem postępowania jest sprzedaż przedsiębiorstwa "z wyłączeniem środków pieniężnych, jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży" oraz mających wpłynąć do masy upadłości należności z tytułu prowadzonej działalności, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa włącznie, ale z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego.

Cenę wywoławczą określono na 99 mln zł. Przypomnijmy, że poprzednio wartość firmy oszacowano na 124 mln zł, a wysokość wierzytelności - na blisko 308 mln zł.

  • Oferty należy składać do 18 czerwca.
  • Oferenci zobowiązani są do wpłaty wadium w wysokości 10 mln zł.
  • Termin otwarcia ofert wyznaczono na 20 czerwca br. o godz. 12.

Z opisem i oszacowaniem przedsiębiorstwa sporządzonym według stanu na 30 września 2022 r. można zapoznać się po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności w biurze syndyka przy ul. Stanisława Augusta 75 lok. 47 w Warszawie. Dokument został złożony do akt postępowania upadłościowego i jest dostępny w XVIII Wydziale Gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy przy ul. Czerniakowskiej 100A w Warszawie.

W tym tygodniu serwis farmer.pl poinformował, że Ursus planuje powrót już w najbliższych miesiącach do produkcji ciągników, głównie tych małych. Z ustaleń serwisu wynika, że fabryka w Lublinie miałaby rozpocząć produkcję traktorów Ursus C-325.

Przeczytaj też: Ceny kombajnów przed żniwami 2024. Jaki kupisz do 100 tys. zł? Głównie małe maszyny z długą historią

Historia Ursusa w skrócie

Początków Ursusa trzeba szukać w 1893 r. w Warszawie. Jako przedsiębiorstwo wywodzi od takiego, które początkowo produkowało m.in. armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. Kolejne przekształcenia formy doprowadziły do powstania w 1923 r. Zakładów Mechanicznych "Ursus" S.A., które rozpoczęły seryjną produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych.

Po wojnie zaraz w 1946 r. władze państwowe zadecydowały o wznowieniu produkcji ciągników. W 1960 r. do seryjnej produkcji wszedł popularny Ursus C-325, a jego produkcja - wraz z jego zmodernizowanymi wersjami - trwała do 1993 r.

  • W latach 1988-2003 Zakłady Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" przeszły restrukturyzację, w wyniku której powstały nowe podmioty gospodarcze. W 2003 r. powstało przedsiębiorstwo Ursus, od 2007 r. notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
  • W 2011 r. producenta ciągników kupiła spółka Pol-Mot Warfama. W kolejnych latach Ursus informował o świetnych wynikach sprzedaży ciągników m.in. w Czechach, Belgii, Holandii i Pakistanie, o wielomilionowych kontraktach na dostawę sprzętu rolniczego do krajów afrykańskich i o planach produkcji elektrycznego samochodu dostawczego.
  • W 2019 r. do fabryki wkroczył komornik i czasowo zajął surowce, materiały i półprodukty. W 2021 r. warszawski sąd ogłosił upadłość Ursusa. W październiku 2022 r. zarząd GPW zadecydował o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku głównym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne podejście do sprzedaży Ursusa. Tym razem cena za legendarnego producenta ciągników niższa o 25 mln zł - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski