Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny Da Vinci w Lublinie. Nie chodzi o obraz, ale o robota, który trafi do Szpitala Wojskowego

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Szpital Wojskowy to druga w Lublinie (a dwudziesta w Polsce) placówka, która weszła w posiadanie specjalistycznego robota Da Vinci. Od kwietnia br. operacje za jego pomocą wykonywane są w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej.

Przetarg wygrała firma Synektik (wcześniej dostarczyła robota do szpitala przy ul. Kraśnickiej). Umowa obejmuje zakup systemu da Vinci, dostawę, montaż i uruchomienie, a także przeszkolenie personelu oraz opiekę serwisową.
Koszt robota opiewa na kwotę 14,5 mln zł. Zakup zostanie sfinansowany z budżetu państwa w ramach dotacji celowej otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej, z kolei wkład własny Szpitala wynosi 300 tys. zł.
Da Vinci pojawi się w Szpitalu Wojskowym niedługo, bo w ciągu 30 dni. Ale robot był już tam wcześniej – w grudniu 2021 r. pojawił się na „występach gościnnych” – Zespół pod kierownictwem dr. Remigiusza Żebrowskiego z oddziału chirurgii onkologicznej usunął guza jelita grubego. Była to wówczas pierwsza w naszym województwie operacja z użyciem tej supernowoczesnej maszyny.
Chociaż robot pojawi się w szpitalu przy Al. Racławickich najpewniej pod koniec października, to już od dawna trwa szkolenie lekarzy w zakresie jego obsługi. - Wstępne szkolenie lekarzy i zespołów oraz zapoznanie się z systemami chirurgii robotycznej różnych dostawców trwa już od wiosny 2021 – mówi płk Bogusław Piątek, rzecznik szpitala wojskowego. Piątek zaznacza też, że niezwłocznie po podpisaniu umowy kontynuowane będzie szkolenie lekarzy „szybką ścieżką” w pełnym wymiarze w ośrodkach referencyjnych wskazanych przez dostawcę systemu.
Kiedy pierwsza operacja nowym robotem? - Kierownictwo Szpitala dąży do przeprowadzenia pierwszej operacji z wykorzystaniem własnego robota już w październiku tego roku – mówi nam Piątek. Da Vinci będzie wykonywał zabiegi zgodnie ze swoim przeznaczeniem, będą to zatem zabiegi urologiczne oraz chirurgiczne w tym chirurgii onkologicznej. Choć perspektywa jest szersza, bo lekarze innych specjalności również przygotowują się do wykonywania zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem robota.
Wcześniej, w kwietniu br., robot Da Vinci wszedł w posiadanie szpitala przy ul. Kraśnickiej. Od tamtej pory za jego pomocą wykonano 39 zabiegów chirurgicznych, urologicznych i ginekologicznych, a kolejny planowany jest przyszły tydzień (zabieg urologiczny). Każdy taki zabieg trwa średnio od 2 do 5 godzin - Zakres zabiegów chirurgicznych ma zostać wkrótce rozszerzony i Da Vinci będzie przeprowadzał zabiegi z dziedziny torakochirurgii i laryngologii – mówi „Kurierowi” Piotr Matej, dyrektor szpitala przy ul. Kraśnickiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski