Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap konkursu „Człowiek w środowisku”

Redakcja
Stu dziewięćdziesięciu finalistów I etapu wojewódzkiego konkursu „Człowiek w środowisku” weźmie udział w najbliższych warsztatach tematycznych, które odbędą się Centrum Innowacyj-no-Wdrożeniowym Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Podczas cyklu pięciu warsztatów będą zdobywać wiedzę ekologiczną uczniowie sześćdziesięciu pięciu szkół średnich naszego regionu, do których skierowany jest konkurs. Będą one swoistym przygotowaniem do II etapu konkursu.

- Wśród poruszanej tematyki znalazły się zagadnienia z dziedziny fotowoltaiki, wykorzystania mikroorga-nizmów w usuwaniu zanieczyszczeń, wykorzystania biomasy w procesach spalania i fermentacji, technologii oczyszczania oraz zagospodarowania wód i ścieków oraz kwestie zagospodarowania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego – wylicza prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski Kierownik Katedry Inżynierii Środowi-ska i Geodezji Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Warsztaty prowadzone będą 2 i 3 lutego przez pracowników naukowych UP. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się uczniom podczas II etapu konkursu, który odbędzie się 3 marca w centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Uwieńczeniem ekologicznych zmagań staną się dwudniowe warsztaty terenowe dla pięćdziesięciu najlepszych finalistów konkursu. Uczniowie wy-jadą na tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego i Poleskiego Parku Narodowego. Tam, pod okiem naukowców i specjalistów z dziedzin ekologicznych, zdobędą kolejne doświadczenia i wie-dzę z zakresu ekologii. Trzej najlepsi finaliści dostaną również laptopy.

- Konkurs ma na celu pogłębienie oraz propagowanie wiedzy z zakresu szeroko pojętej ekologii. Tematyką jest tu inżynieria środowiska, gospodarka obiegu zamkniętego, ekoenergetyka i wszelkie nauki przyrodnicze i inżynieryjno-techniczne. Pragniemy kształtować postawy ekologiczne, pro-mować walory przyrodniczo-krajobrazowe naszego województwa, a przy tej okazji rozwijać zdol-ności i kreatywność uczniów - mówi prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski.

Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Katedra Inżynierii Środowi-ska i Geodezji, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólno-kształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Kurier Lubelski. Partnera-mi przy organizacji Wielkiej Lekcji i konkursu są Kuratorium Oświaty w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski