Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces naukowców z Politechniki Lubelskiej. Za ponad 3 mln będą walczyć z uciążliwymi dla środowiska odpadami

Klaudia Olender
Klaudia Olender
kruszywo
kruszywo Politechnika Lubelska
Naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zdobyli ponad 3 mln złotych na badania związane z ograniczaniem uciążliwych dla środowiska odpadów.

Nowy rok akademicki rozpoczął się wielkimi sukcesami naukowców z lubelskich uczelni.
Politechnika Lubelska, której działania w zakresie innowacyjności i patentów zostały po raz kolejny wyróżnione w tegorocznym rankingu „Perspektywy”, a także w podsumowaniu Urzędu Patentowego RP uzyskała najwięcej pozytywnych decyzji w kraju, teraz może pochwalić się kolejnym wielkim osiągnięciem.

Prof. Małgorzata Franus wraz z zespołem naukowym z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej otrzymała ponad 3 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Projekty aplikacyjne” na innowacyjne badania, które wpisują się w bardzo istotną walkę, bo z uciążliwymi dla środowiska odpadami.

W ramach przedsięwzięcia pracownicy Politechniki Lubelskiej zapowiadają współpracę z Bikoserwisem z Nowin koło Kielc, który ma w tej kwestii całkiem spore doświadczenie, bo od 1994 roku związany jest z branżą materiałów sypkich i zajmuje się technologią ich obróbki. Kooperacja uczelni z przemysłem pozwoli połączyć siły w walce z niechcianymi odpadami poprzez innowacyjne zastosowanie po raz pierwszy promieniowania mikrofalowego.

– Zamierzamy produkować kruszywa lekkie z materiałów odpadowych. W tym celu przeprowadzimy utylizację wybranych odpadów do produkcji kruszyw lekkich wykorzystując po raz pierwszy promieniowanie mikrofalowe. Jako odpadów użyjemy osadów ściekowych, popiołów lotnych i zużytych sorbentów. Dodatkowo, nowością będzie otrzymywanie kruszyw
z mieszaniny różnych odpadów, a nie tylko z jednego ich rodzaju – tłumaczy prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego, kierownik projektu.

Jak podaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa PL naukowcy będą pracować nad projektem ponad dwa lata. W tym czasie m.in. szczegółowo przebadają wybrane odpady, opracują skład surowcowy mas kermazytowych i technologii granulowania oraz przeanalizują oddziaływanie promieniowania mikrofalowego na właściwości kruszyw.

– Aby ocenić właściwości fizykomechaniczne otrzymanych kruszyw i przeprowadzić badania nad kierunkami ich zastosowania, zaprojektujemy i zbudujemy instalację demonstracyjną do otrzymywania kruszyw o wydajności 100 kg/1h – mówi Tomasz Bień, dyrektor ds. technicznych Bikoserwis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski