18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Ułani, ułani malowane dzieci

Jacek Sadowski
Ułani w Kazimierzu, 1939, pędzla St. Bagieńskiego
Ułani w Kazimierzu, 1939, pędzla St. Bagieńskiego BUW w Warszawie
Obraz autorstwa Stanisława Bagieńskiego (1876-1948) pochodzi z 1939 roku. Artysta początkowo pobierał nauki pod kierunkiem ojca Feliksa, następnie wwarszawskiej Klasie Rysunkowej, którą ukończył pod kierunkiem Wojciecha Gersona. Dzięki przyznawanym mu stypendiom mógł kontynuować studia także w Monachium i Paryżu. Od 1900 roku jego prace gościły na prestiżowych wystawach w warszawskiej Zachęcie. Należał do stowarzyszenia artystów malarzy Pro Arte. W 1927 roku został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych imienia Wojciecha Gersona wWarszawie.

Bagieński najczęściej malował sceny rodzajowe, motywy staromiejskie, a przede wszystkim obrazy o tematyce batalistycznej, gloryfikujące sławę polskiego żołnierza. Częstymi motywami jego twórczości były epizody z czasów wojen napoleońskich, zrywów powstańczych z 1831 i 1863 roku, oraz pierwszej wojny światowej. Malując starał się zachować najdalej idącą precyzję i wierność przedstawianych zdarzeń. Dzieła powstawały w oparciu o pogłębioną wiedzę historyczną przedstawianego tematu, jak i dokładność w ilustrowaniu militariów.

Oprócz malarstwa zajmował się pracą ilustratorską, współpracując z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Biesiadą Literacką" i warszawskim "Światem", gdzie ukazywały się jego grafiki o tematyce historyczno-wojskowej

Na reprodukcji widzimy przejazd orkiestry 3. Pułku Szwoleżerów ulicą Lubelską. Na drugim planie scenki rodzajowej widzimy kościół św. Anny wraz ze wschodnim prezbiterium.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski