Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Widok na Sandomierz i Wisłę

Jacek Sadowski
Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Widok na Sandomierz i Wisłę
Kolekcja Kuriera "Lubelszczyzna w malarstwie": Widok na Sandomierz i Wisłę Obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach
Mimo że Sandomierz nie należy do regionu lubelskiego, jednak podobnie jak Kazimierz Dolny jest bardzo malowniczym miastem i często uwiecznianym na płótnie przez artystów. Reprodukcję zamieszczamy w naszej kolekcji ze względu na sąsiedztwo ziemi sandomierskiej i Lubelszczyzny, wspólną historię oraz piękno nadwiślańskiego krajobrazu utrwalone przez Józefa Szermentowskiego (1833-1876).

Autor obrazu to wybitny XIX-wieczny pejzażysta, reprezentujący polski realizm. Kształcił się razem z najznakomitszymi warszawskimi artystami, m.in. z Wojciechem Gersonem i Chrystianem Breslauerem. Był też związany z grupą malarzy francuskich z Barbizon. Duży wpływ na jego twórczość mieli pejzażyści szkoły holenderskiej z XVII w. Zaczynał od pejzaży z widokami architektury i zabytkowych miast, później dominował w jego pracach krajobraz wiejski. Wprowadził nowatorską technikę ujęcia tematu i wyzwolił pejzaż ze starych konwencji. Opierał się na bezpośrednim studium natury i wprowadził do polskiego malarstwa dwa ważne czynniki - światło i powietrze.

Dzieło Szermentowskiego "Widok Sandomierza od strony Wisły" to jedna z najpiękniejszych malarskich panoram tego miasta, która znakomicie oddaje topografię i charakter brzegu Wisły. Artysta oddał malowniczo i ze szczegółami najważniejsze budowle miasta. Wzgórze zamkowe z bryłą Zamku Królewskiego wzniesionego w czasach Kazimierza Wielkiego (w XIX w. zamienionego na więzienie). Na wzgórzu miejskim widzimy gotycki gmach katedry z przełomu XIV i XV w. W głębi gęsta, zabudowa miejska, wieże kościołów, dzwonnice i resztki murów obronnych. Na podzamczu drewniana zabudowa przedmieść rybacko-portowych o nazwie Rybitwy, z dominującym murowanym spichlerzem i parowym młynem, na co wskazuje dymiący komin. Scenę uzupełniają flisacy i ich łodzie z rozwiniętymi żaglami. Obraz pokazuje Sandomierz i Wisłę jako ruchliwy port i wodny szlak komunikacyjny. Zwróćmy uwagę na topografię terenu - liczne parowy i wąwozy, strome nadbrzeżne skarpy oraz rzeczne łachy.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski