Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Świętoduska - ulica, targ i skwer

Jacek Sadowski
Zbiory Teatru NN
Historia tej ulicy sięga czasów, kiedy obszar ten znajdował się poza miastem.

Nazwę zawdzięcza kościołowi pod wezwaniem Świętego Ducha, jednak pierwotnie nazwano ją Szpitalną. Na początku XV wieku, poza murami miejskimi, na przedmieściu zwyczajowo nazywanym krakowskim, zbudowano pomieszczenia szpitalne dla ubogich, które przylegały do ścian kościoła. Zajmowały one teren obecnego ratusza i część obecnej ul. Bajkowskiego. Budynki kościoła i szpitala w ciągu wieków były wielokrotnie przebudowywane. Obecna nazwa ulicy pojawia się w XVII wieku, prawdopodobnie wtedy zlikwidowano ziemne szańce obronne, zamieniając je w przejezdny trakt.

Z czasem zabudowania rozrastały się, tworząc zwarty ciąg budynków przy Krakowskim Przedmieściu wraz z nieistniejącą bramą, która łączyła obie ulice. Na początku XIX wieku na części zabudowań poklasztornych wybudowano nowy ratusz, a szpital Świętego Ducha wraz z bramą wyburzono w 1858 roku. Zachowane obiekty przeznaczono na koszary, natomiast teren należący do przyszpitalnego ogrodu zamieniono w plac targowy. Później funkcjonował tu dworzec autobusowy. Przy samej ul. Świętoduskiej, wokół XVII-wiecznego klasztoru Karmelitów, pierwotnie rezydencji Leszczyńskich, zaczęły wyrastać sklepy, jatki, drobne warsztaty i manufaktury. Handlowy charakter ulicy przerwały wojna i niemiecka okupacja.

Po wojnie plac znów stał się miejscem handlu, głównie artykułami spożywczymi. W latach 60. ulicę przebudowano, wyburzając kilka kamienic, plac zamieniono w miejski skwer, a dawne jatki w kawiarnię Arkady. W 1963 roku na placu targowym postawiono pomnik Ofiar Getta (obecnie stoi na ul. Niecałej). Obecnie teren czeka na przebudowę, planowana jest duża galeria handlowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski