Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Wzgórze zamkowe

Jacek Sadowski
Zbiory Muzeum Lubelskiego
Wzgórze zamkowe i jego okolice to miejsce wokół którego wyrastał Lublin. Czasy grodziska sięgają wczesnego średniowiecza. Już w XI i XII wieku istniała w tym miejscu drewniana strażnica.

Przekazy mówią, że za panowania Bolesława Chrobrego znajdował się tu murowany kościół. Jednak badania archeologiczne wskazują, że najstarszą częścią wzgórza jest XIII-wieczna baszta zwana donżonem. To wokół niej w XIV wieku rozbudowano czworoboczne murowane fortyfikacje. W XIV wieku przebudowano zamkową kaplicę, pokrywając jej wnętrze bizantyjsko-ruskimi freskami. Przez następnych dwieście lat obiekty zamkowe przebudowywano nadając jej rysy renesansowej rezydencji.

Wojny kozackie i potop szwedzki zrujnowały miasto i Zamek. Dopiero na początku 1820 roku postanowiono przebudować ruiny Zamku na potrzeby więzienia. Neogotycki kształt pochodzi właśnie z tego okresu. Więzienie funkcjonowało do 1954 roku.

Wokół wzgórza zamkowego od XVI wieku rozwijało się osadnictwo, głównie żydowskie. Z czasem powstała cała dzielnica, obejmująca rozległy teren przy Zamku. Przez obecny plac Zamkowy przebiegła ul. Szeroka, główna arteria dzielnicy. W czasie okupacji Niemcy utworzyli tam getto, a w 1942 roku mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu, a potem domy zburzono. Dopiero w 1954 roku teren podzamcza uporządkowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski