Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Oblicza Lublina": Zdjęcia lubelskiego deptaka

Jacek Sadowski
Pasaż dla pieszych. Pierwsze próby podjęto już w latach 70.
Pasaż dla pieszych. Pierwsze próby podjęto już w latach 70. Jerzy Marcinek\Zbiory Teatru NN
Dzisiaj pierwsza z piętnastu kart przedstawiających oblicze Lublina. Pokazujemy Krakowskie Przedmieście z perspektywy kilkudziesięciu lat.

Oblicza Lublina. Nowa kolekcja Kuriera Lubelskiego już od dziś

Główny trakt komunikacyjny miasta rozpoczyna się przed Bramą Krakowską, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe z Brześcia, Lwowa, Warszawy i Krakowa. Od późnego średniowiecza na przedmieściach, poza obrębem miejskich murów, rozwijał się handel, rzemiosło i usługi. Nosiły one nazwy Korce (teraz ul. Królewska) i Krakowskie.

Obecnie widoczny układ urbanistyczny Krakowskiego Przedmieścia powstawał w latach 1820-1914. Dzieli się na dwie części - starszy z pierwszej połowy XIX wieku, od placu Łokietka do placu Litewskiego i drugi, późniejszy, od ul. 3 Maja do ul. Lipowej. Praktycznie od ponad stu lat mamy tu niezmieniony układ komunikacyjny i architektoniczny.

Naturalny rozwój śródmieścia przerwała wojna. W wyniku niemieckich nalotów bezpowrotnie zniknęły reprezentacyjne budynki, nawet całe kwartały ulic. Po stronie parzystej Krakowskiego Przedmieścia mamy trzy architektoniczne protezy lub wyrwy. Pierwsza to obszar od ul. Przechodniej do Wróblewskiego, druga to zabudowania Domu Towarowego Sezam przy ul. Kapucyńskiej wraz z placem, na którym do 1939 roku stał hotel Victoria, trzeci to obecny plac im. Józefa Czechowicza.

Dopiero w latach 60., w okresie tzw. gomułkowskiej "małej stabilizacji", przywrócono ulicy charakter usługowo-handlowy. Liczne sklepy i kawiarnie kuszące kolorowymi neonami nadawały ulicy wielkomiejski charakter. Nie trwało to jednak długo. Załamanie gospodarcze i puste półki sklepowe w drugiej połowie lat 70. oraz brak inwestycji i remontów przyczyniły się do powolnej degradacji ulicy. Upadek przypieczętował okres stanu wojennego. Krakowskie ożywało tylko z okazji pochodów pierwszomajowych i ulicznych walk z milicją w święto 3 Maja. Ożywienie powróciło w latach 90. Od 1997 r., po gruntownej przebudowie, najstarsza część traktu stała się deptakiem.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski