Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja zdjęć dawnego Lublina: Widok z wieży ciśnień

Witold Michalak
Widok na kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła i ul. Bernardyńską, prawdopodobnie 1907 rok/Ten fragment Lublina niewiele się różni od widoku sprzed stu lat
Widok na kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła i ul. Bernardyńską, prawdopodobnie 1907 rok/Ten fragment Lublina niewiele się różni od widoku sprzed stu lat Archiwum Fotografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN Odbitka z negatywu Marcin Sudziński/Jacek Babicz
To może być najstarsze znane nam zdjęcie, jakie zostało wykonane z lubelskiej wieży ciśnień na placu Wolności. Dzisiaj po neogotyckiej konstrukcji nie ma już śladu, pozostały za to znakomite zdjęcia na szklanym negatywie wykonane z jej szczytu.

Dziś z papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego dostaniesz gratis zdjęcie zrobione z wieży ciśnień na początku XX wieku. Nie przegap!

Nie znamy nazwiska autora fotografii. Wiemy jednak, że wchodząc na wieżę wykonał co najmniej dwa zdjęcia. Oba znajdują się w zasobach Archiwum Fotografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. Na prezentowanym dzisiaj zdjęciu widzimy kościół pw. Nawrócenia św. Pawła, a w głębi sylwetkę szkoły Vetterów. Pracownicy Teatru NN ustalili, że zdjęcie powstało w czasie rosyjskiego zaboru. - Na powiększeniu wyraźnie widać szyldy pisane cyrylicą - wyjaśnia Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Jeszcze bardziej pomocne w datowaniu jest drugie zdjęcie wykonane tego samego dnia z wieży ciśnień. To ujęcie jest okazałą panoramą Starego Miasta i Wieży Trynitarskiej, która jest remontowana.

- To bardzo ważna informacja. Wiemy, że prace remontowe były prowadzone w1907 i 1912 roku. Moim zdaniem, to zdjęcie powstało właśnie w 1907 roku - dodaje Marcin Fedorowicz.

Po pierwszej wojnie światowej wieża ciśnień została zamieniona na mieszkania. Co ciekawe, do dzisiaj dotrwało niewiele zdjęć wykonanych z tego miejsca. Pracownicy Teatru NN mają w swoich zbiorach ciekawe zdjęcie już z czasów II wojny światowej, jakie wykonał sam Edward Hartwig . Na dole kadru widać czubki butów fotografa, który zamiast podejść do krawędzi wolał usiąść na środku i nie zbliżać się do blanków wieży.

Możemy tylko się domyślać, że fotograf celowo zajął taką pozycję. Trwała wojna, być może Hartwig nie chciał podejść do krawędzi, bojąc się, że zostanie zauważony i wzięty za szpiega, co groziło rozstrzelaniem.

Sama wieża wzniesiona w latach 1897-1899 w związku z budową nowego systemu wodociągowego nie przetrwała w całości wojennej zawieruchy. Poważnie uszkodzona - ostrzelana i spalona w 1944 r., została rozebrana dwa lata później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski