Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja zdjęć Lublina z czasów II wojny: Świętoduska w obiektywie

Witold Michalak
Ulica Świętoduska
Ulica Świętoduska Jan Magierski
Tumany kurzu unoszące się nad ulicą, podziurawione dachy i stojące w pobliżu działo samobieżne, tak ul. Świętoduską w 1944 r. uchwyciła migawka aparatu, należącego do nieznanego fotografa.

DAWNY LUBLIN - czytaj nasz serwis specjalny i oglądaj stare zdjęcia

Zdjęcie, jakie dołączyliśmy dzisiaj (wtorek) do papierowego wydania Kuriera, zostało nam udostępnione przez Jana Magierskiego. - Było ono wcześniej w zbiorach mojej matki Danuty Magierskiej. Otrzymała je od jednego z lubelskich fotografów. Mam pewne podejrzenia co do tożsamości autora, ale nie chcę zdradzać jego nazwiska, bo nie mam dowodów, że to on je wykonał - opowiada Jan Magierski. Mama przyjaźniła się z autorem zdjęcia.

Zdjęcie powstało prawdopodobnie w lecie 1944 r. Oprócz samych wydarzeń przy ulicy, jest cennym obrazem pokazującym, jak małym miastem był wówczas Lublin. Za kilkoma rzędami zabudowań, aż po horyzont ciągną się pola. Dzisiaj te tereny są już gęsto zabudowane.

Sama ulica Świętoduska swoją nazwę zawdzięcza kościołowi św. Ducha. Przed wojną była naturalną granicą, rozdzielającą część żydowską Lublina od polskiej. W czasie okupacji hitlerowcy zmienili jej nazwę na Robert Kochstr. Później została przemianowana na Hanki Sawickiej, dla uczczenia komunistycznej działaczki. Dopiero w 1990 r. władze Lublina powróciły do historycznej nazwy tej ulicy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski