Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Unii Europejskich Demokratów w Lublinie sprzeciwia się zapisowi w regulaminie zdalnego nauczania KUL

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Łukasz Kaczanowski
Członkowie Koła Unii Europejskich Demokratów w Lublinie zorganizowali w poniedziałek konferencję prasową pod Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Spotkanie z mediami dotyczyło zapisu, jaki pojawił się w regulaminie zdalnego nauczania Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Chodzi dokładnie o punkt 14.1, który zakłada brak możliwości manifestowania przez studentów swoich poglądów.

- Według tego zapisu każdy student, który na platformie do zdalnego nauczania będzie miał inne zdjęcie niż swoje lub inicjały, może zostać wykluczony z zajęć - mówi Jakub Gęca, przewodniczący Koła Unii Europejskich Demokratów w Lublinie. - Jesteśmy tym oburzeni, ponieważ Konstytucja RP w artykule 54 pozwala każdemu manifestować swoje poglądy. Rozumiemy, że KUL jest uczelnią katolicką, ale nie może narzucać studentom poglądów, jakie oni chcieliby wyznawać.

- Jest nam bardzo przykro, że podstawowe prawo, jakim jest prawo do wolności wyrażania swojego zdania, jest nam odbierane. Nie odpuścimy takiej sytuacji - dodaje Kamila Gad, sekretarz koła.

Jak podkreślają członkowie koła, informacja o zmianach w regulaminie została usunięta z fanpage'a uczelni zaledwie po kilkudziesięciu minutach od jej opublikowania, ale regulaminowy zapis wciąż pozostał. Lubelscy demokraci skierowali w tej sprawie pismo do rektora KUL, ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego z prośbą o wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji wobec dziekana Wydziału Nauk Społecznych, dr hab. Arkadiusza Jabłońskiego.

Z zaplecionymi biustonoszami protestowały pod komisariatami ...

- Wydział Nauk Społecznych KUL wprowadził uzupełnienie dotyczące organizacji zajęć w formie zdalnej. Ze względu na to, że często studenci nie włączają kamerek, wykładowcy mają z nimi ograniczony kontakt. Stąd wymóg, by w komunikacji za pośrednictwem platformy Teams używali oficjalnych zdjęć profilowych lub imion i nazwisk, ewentualnie inicjałów, po to by organizacja zajęć była uporządkowana. Ponadto chodzi o wyraz poszanowania dla wykładowcy oraz innych uczestników procesu dydaktycznego. Ustalenia te, wbrew pojawiającym się informacjom – nie dotyczą profili studentów w mediach społecznościowych - odnosi się do sprawy Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.

Uczestnicy konferencji wyrazili także swój niepokój wobec sympozjum pt. „Ekologia – nauka czy ideologia?”, jakie jest organizowane przez KUL.

- Nie do końca rozumiemy, jak ekologia może być nazywana ideologią. Ekologia to nauka i jest to bardzo ważne, bo, jak wiemy globalne ocieplenie istnieje - podkreśla Gęca.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski