Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorz: Pakiet klimatyczny to utrata 1 mln miejsc pracy

PS
Bogdan Kułakowski
Hurraekologiczne podejście do kwestii pakietu klimatycznego może doprowadzić Polskę do katastrofy społecznej i gospodarczej - ostrzega szef górniczej Solidarności, Dominik Kolorz.

Dominik Kolorz przypomina szacunki specjalistów wskazujące, że w skali całej Unii w latach 2012 - 2020 wprowadzenie pakietu klimatycznego oznacza utratę 1 mln miejsc pracy. W zamian powstanie jedynie 250 tys. nowych, zielonych miejsc pracy.

- Nasz system paliwowo-energetyczny jest specyficzny. Odmienny od tego, który funkcjonuje w najbogatszych krajach Unii. Wprowadzanie pakietu klimatycznego w proponowanym kształcie oznaczałoby ekologiczną rewolucję bogatych przeprowadzoną kosztem słabszych gospodarczo krajów, w tym właśnie Polski - mówi szef górniczej Solidarności.

Jego zdaniem przyjęcie dokumentu oznacza, że w latach 2013 - 2020 w polskim systemie paliwowo - energetycznym, czyli w kopalniach, energetyce oraz szeroko pojętym zapleczu tych sektorów, utracimy aż 100 tys. miejsc pracy.

- Budowa i modernizacja systemu opartego na energii odnawialnej i atomowej jest w stanie wygenerować 35 tysięcy, maksymalnie 40 tys. nowych miejsc pracy. Powstanie ogromna dziura, a to zaledwie jeden z wielu bolesnych skutków tak przeprowadzanej rewolucji - dodaje Kolorz.

- Wskutek wdrażania pakietu do 2020 roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 80 procent. To uderzy we wszystkie sektory gospodarki, o naciągniętych już teraz do granic możliwości budżetach gospodarstw domowych nie wspominając. Niebezpieczeństwo tych skokowych podwyżek widać na przykładzie tzw. energii zielonej, której obowiązkowy, rosnący udział w produkcji energii powoduje drastyczny wzrost cen - podkreśla szef górniczej S.
Niedawno górnicza Solidarność wysłała do premiera Donalda Tuska list, w którym przypominała, że przedstawiciele polskiego rządu podczas szczytu w Kopenhadze muszą mieć na uwadze przede wszystkim interesy obywateli Polski i muszą pamiętać o specyfice polskiego systemu paliwowo - energetycznego oraz specyfice gospodarki kraju na dorobku. Ostrzegała przed nadmierną wiarą w dobrą wolę wszystkich zwolenników pakietu klimatycznego, wskazując na ostatnie informacje dotyczące możliwych manipulacji naukowych w sprawie tzw. globalnego ocieplenia.

Dominik Kolorz cytuje też informacje podawane przez Frankfurter Allgemeine Zeitung. Wynika z nich, że Polska emituje do atmosfery mniej gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż większość pozostałych krajów Unii. W 2007 r. na jednego Polaka przypadało 8,6 tony dwutlenku węgla, na jednego Niemca - 10,2 ton, zaś na Luksemburczyka - aż 24,8 ton.

Niemiecka gazeta podkreśla z drugiej strony, że dobrobyt w Polsce jest wyjątkowo uzależniony od węgla. W naszym kraju na 1 mln euro dochodu emituje się 1284 tony gazów cieplarnianych, w Niemczech - 394 tony, a w Szwecji - tylko 197 ton.

- Może z ekologicznego punktu widzenia to nie jest chlubne dla nas zestawienie, ale pokazuje, że rewolucja w polskim systemie energetycznym doprowadzi do gospodarczej katastrofy. Tu potrzebna jest ewolucja - mówi Kolorz.

- Wszyscy zwolennicy, przeciwnicy pakietu klimatycznego i niezdecydowani powinni zwrócić uwagę na podsumowanie raportu prof. Zbigniewa Jaworowskiego na temat globalnego ocieplenia - mówi Kolorz.

Profesor napisał, że za iluzję, iż człowiek jest potężniejszy od natury i rządzi klimatem nie warto w ciągu następnych 50 lat zapłacić 45 bln dolarów, doprowadzić do ograniczenia produkcji energii i żywności oraz powszechnego zubożenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolorz: Pakiet klimatyczny to utrata 1 mln miejsc pracy - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski