Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komary nie dają nam żyć. Ale teraz role się odwrócą. Lublin będzie w końcu odkomarzony

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Ratusz zapowiada, że będzie to jedyne odkomarzanie w tym roku
Ratusz zapowiada, że będzie to jedyne odkomarzanie w tym roku unplash.com/zdjęcie ilustrujące
Parki, skwery, tereny zielone m.in. nad Zalewem Zemborzyckim – łącznie 175 hektarów gruntów w Lublinie objętych będzie akcją odkomarzania. Ruszy w najbliższy wtorek i potrwa trzy dni. Ratusz zapowiada, że będzie to jedyne odkomarzanie w tym roku.

- Nie da się żyć, są wszędzie i gryzą. W tym roku prawdziwa plaga. Nie da się usiąść na zewnątrz, bo już od wczesnego popołudnia atakują. Ławeczki na skwerach przy Głębokiej obok Filaretów czy przy placu zabaw z rakietą są puste po ludzi wypędziły komary – opisuje pani Beata, mieszkanka LSM.

W Lublinie zwykle dwa razy w roku było przeprowadzane odkomarzanie miasta. Odbywało się wiosna oraz pod koniec lata. Wiosennej edycji akcji w tym roku nie było.

- Ze względu na niewielką liczbę owadów, prawdopodobnie mającą związek z wiosenną suszą, nie było konieczności przeprowadzania takiej akcji wcześniej. W związku z tym zaplanowaliśmy jeden etap akcji, który zostanie przeprowadzony do końca lipca – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublin.

Odkomarzanie ruszy w najbliższy wtorek (28 lipca). Potrwa trzy dni. Obejmie ogólnodostępne tereny rekreacyjne. - Odkomarzane będą przede wszystkim miejskie skwery i parki o łącznej powierzchni ok. 175 hektarów – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

W poniedziałek na ul. Łęczyńskiej w Lublinie znalezione zostało egzotyczne zwierze

Gigantyczny pająk znaleziony na lubelskiej ulicy. Nie jest t...

Na podstawowej liście znalazło się 20 miejsc. To parki: Jana Pawła II, Kalinowszczyzna, Rury, Bronowice, Ogród Saski; ścieżka rowerowa; skwery: Świerkowa oraz przy ul. Betonowej, Jakubowickiej, Wspólnej, Głębokiej; wąwozy: przy ul. Organowej, Popiełuszki; Ośrodek Graf Marina; place: Litewski, L. Kaczyńskiego; błonia przy zamku; ul. Ciepła; Słomiany Rynek oraz pas zieleni wzdłuż ul. Pana Tadeusza.
- W tym roku lista lokalizacji objętych odkomarzaniem została poszerzona o 12 dodatkowych miejsc – podkreśla Głazik.
Chodzi o parki: Czechów, Zawilcowa; Ośrodek Dąbrowa (część Słonecznego Wrotkowa); ścieżkę wzdłuż Czechówki; okolice stadionu Arena Lublin; wąwóz przy ul. Lwowskiej, skwery: przy ul. Gospodarczej i ul. Głuskiej (wraz ze ścieżką w stronę granic miasta); tereny zielone: w okolicach boiska przy ul. Medalionów oraz przy al. Spółdzielczości Pracy (między ul. Obywatelską a ul. Sapiehy i między ul. Zagrobskiej i ul. Morzyckiej); ul. Nadrzeczną (pas drogowy od strony rzeki); nieużytki przy ul. Fulmana.

Kobuzy pojawiły się w łukowskich lasach przy poligonie Jagodne

Prace będą rozpoczynać się ok. godz. 18-19, a kończyć nad ranem.

- Zastosowany preparat jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych. Działa natomiast zarówno na komary, jak i na meszki oraz kleszcze – zapewnia Głazik.

Zdaniem ekspertów komary nie mogą przenosić koronawirusa. - Przenoszenie wirusów przez stawonogi, takie jak komary lub kleszcze, jest możliwe tylko wtedy, gdy wirus jest w stanie przetrwać w organizmie stawonoga i znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia. Koronawirusy nie mają takich właściwości - przekonuję naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski