18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisariaty odcięte od internetu

Łukasz Chomicki
Internetu nie ma nawet w nowym komisariacie przy ul. Zana.
Internetu nie ma nawet w nowym komisariacie przy ul. Zana. Fot. Małgorzata Genca
Czy policjantom potrzebny jest do pracy internet? Nawet jeśli tak, to funkcjonariusze z lubelskich komisariatów nie mają szansy z niego skorzystać. Powód jest prozaiczny - żaden z komisariatów nie ma podłączenia do sieci.

- Chcemy, żeby to się zmieniło w przyszłym roku - zapewnia podinspektor Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Póki co policjanci mają korzystać z internetu w Komendzie Miejskiej.

W mieście jest osiem komisariatów. W każdym z nich pracuje kilkudziesięciu policjantów. Jak się okazuje, tylko w Lublinie nie mają oni dostępu do sieci. Z internetu korzystają już m.in. komisariaty w Bełżycach, Bychawie i Niemcach, które również podlegają pod Komendę Miejską Policji w Lublinie. - To absurd. Żyjemy w XXI wieku, nie od dziś wiadomo, że internet to potężne narzędzie. Niejednokrotnie jest on doskonałym źródłem informacji, również o przestępcach i ich działaniach. To właśnie w internecie grasują pedofile, pseudokibice umawiają się na tzw. ustawki. Często można też znaleźć ciekawe informacje np. na temat osób podejrzanych. To, że nie mamy dostępu do sieci, jest po prostu śmieszne - żali się aspirant z lubelskiego komisariatu. - Nie mówiąc już o sytuacji, w której ktoś chciałby się z nami skontaktować za pomocą mejla - dodaje.

Problem dostrzegają też oficerowie. - W internecie można na bieżąco śledzić zmiany w prawie i w razie potrzeby zajrzeć do interesujących nas ustaw - mówi jeden z komendantów lubelskich komisariatów.

Dlaczego w lubelskich komisariatach nie ma internetu? Czyżby przełożeni bali się, że funkcjonariusze będą go niewłaściwie wykorzystywać? - Nie o to chodzi. W wielu komisariatach nie ma po prostu technicznej możliwości podłączenia sieci. To duży wydatek - tłumaczy Janusz Wójtowicz z KWP w Lublinie. I zaraz dodaje: - Większości policjantów internet nie jest potrzebny do pracy, ponieważ w komisariatach służą głównie funkcjonariusze z ogniw patrolowych i dzielnicowi. Oni spędzają większość czasu w terenie. W nagłych sytuacjach policjanci z komisariatów mogą korzystać z internetu w komendzie miejskiej - radzi.

Na otarcie łez funkcjonariuszom pozostaje tzw. intranet, czyli wewnętrzna sieć policyjna. Ma ona jednak niewiele wspólnego z internetem. - Za pośrednictwem intranetu policjanci mogą przesyłać sobie mejle i wymieniać się informacjami - mówi Wójtowicz. To marne pocieszenie. Wójtowicz zapewnia jednak, że w przyszył roku internet pojawi się w komisariatach. - Pomoc zadeklarował już Urząd Miasta - informuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski