Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Azotów Puławy przez ZA Tarnów

Ewa Pajuro
Jacek Babicz/archiwum
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach uzyskały zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Zakładów Azotowych Puławach.

- Zgodę Komisji Europejskiej przyjmujemy z wielką radością - stwierdził Jerzy Marciniak, prezes zarządu Grupy Azoty. - Oznacza ona stworzenie silnego polskiego podmiotu z branży nawozowo-chemicznej, który będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku europejskim - dodał.

Puławskie Azoty razem ZA Tarnów mają działać wspólnie pod szyldem Grupa Azoty. Udział Azotów Tarnów w kapitale ZA Puławy wynosi 83,7 proc.

Komisja Europejska w piątek wydała decyzję o niezgłoszeniu sprzeciwu wobec dokonującej się koncentracji. Unia wymaga, by informować komisję o wszelkich fuzjach, które mogą mieć znaczenie wspólnotowe. Wniosek składa przedsiębiorstwo, które dokonuje przejęcia (w tym przypadku są to ZA Tarnów).

O potrzebie konsolidacji polskiej chemii mówiło się od dawna. Proces nabrał tempa w ubiegłym roku, gdy Tarnowskie Azoty próbował przejąć koncern Acron. Sytuacja zrobiła się gorąca, gdy Rosjanie znacząco podbili cenę za akcje Tarnowa. Pojawiło się realne zagrożenie, że tym razem akcjonariusze mogą odpowiedzieć na wezwanie do sprzedaży swoich walorów. Do gry włączył się minister skarbu i ogłosił plany wielkiej konsolidacji polskiej chemii.

- Nowo powstały podmiot ma szansę stać się jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego. Jego wielkość, spodziewana kapitalizacja rynkowa i płynność akcji dają podstawy do rozważań na temat wejścia akcji ZA Tarnów w skład WIG20. Konsolidacja daje szansę ZA Puławy wejścia do grupy o międzynarodowym znaczeniu - tłumaczył minister Mikołaj Budzanowski. Inwestorom giełdowym pomysł najwyraźniej przypadł do gustu, bo wezwanie Acronu przepadło z kretesem. Nie powiodła się też próba przejęcia Puław przez polską spółkę Synthos.

Pod koniec września oba zakłady podpisały porozumienie określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji.

Połączeniu spółek towarzyszy jednak wiele wątpliwości. - Trwający proces nie jest unią, ale przejęciem jednej spółki przez drugą. W efekcie ZA Puławy utracą swoją siedzibę i władze. To dla mnie zadziwiające, tym bardziej, że z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja Azotów Puławy jest lepsza od Tarnowa - komentuje Henryk Cioch, lubelski senator z Prawa i Sprawiedliwości.

Senator Cioch razem z Grzegorzem Biereckim pod koniec ubiegłego roku pytał ministra skarbu o szereg spraw związanych z przejęciem Puław, m.in. o to, czy istnieje zagrożenie wrogiego przejęcia spółek przez rosyjski koncern Acron.

W odpowiedzi minister Budzanowski napisał: "(...) po konsolidacji próba przejęcia kontroli nad ZAT bez zgody znaczącego akcjonariusza - Skarbu Państwa - będzie znacząco utrudniona". Senatorowie pytali także, dlaczego podmiotem dominującym w całym procesie są słabsze ekonomicznie ZA Tarnów. Podkreślają, że na to pytanie odpowiedzi nie otrzymali.

Zaniepokojeni sytuacją są także związkowcy z Puław. - Byłem przekonany, że Komisja Europejska nie zgodzi się na to połączenie. Niestety, stało się inaczej - mówi Andrzej Jacyna, przewodniczący zakładowej "Solidarności". - Nie ma co marzyć, że Puławy i Tarnów to równorzędne podmioty. Znika nasze logo, nasza nazwa. Boję się, że Tarnów będzie chciał wkrótce ujednolicić układy zbiorowe. To może wywołać niepokoje społeczne, bo my wynegocjowaliśmy dla siebie korzystniejsze warunki. To, niestety może się wkrótce zmienić - dodaje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Azotów Puławy przez ZA Tarnów - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski